2020-ci ilin iyun ayında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 100 illiyi tamam olur.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi mühüm mədəni-maarif və elmi tədqiqat mərkəzi kimi yarandığı vaxtdan etibarən uğurlu inkişaf yolu keçmişdir. Respublikanın bu ilk ən böyük muzeyinin Azərbaycan xalqının qədim zamanlardan müasir dövrə qədərki tarixinin bütün mərhələlərini əks etdirən mədəniyyət nümunələrinin toplanılması, qorunması, nəşri, ekspozisiya və sərgilərdə nümayişi sahəsində diqqətəlayiq xidmətləri vardır. Bakının memarlıq baxımından qiymətli tikililərindən sayılan binada yerləşmiş Muzeyin tarixi-mədəni irsimizin misilsiz yadigarlarının mühafizə olunduğu zəngin elmi fondlarında hazırda üç yüz mindən artıq eksponat saxlanılır. Muzey əməkdaşları tarix, muzeyşünaslıq və numizmatika istiqamətlərində araşdırmalar aparmaqla yanaşı, arxeoloji qazıntılar nəticəsində Azərbaycan tarixinə dair bir sıra abidələr üzə çıxarmış və əsaslı tədqiq etmişlər. Muzey çoxşaxəli fəaliyyətini bu gün də tarix elminin yeni nailiyyətləri və muzeyşünaslığın dünya təcrübəsi ilə təsdiq olunmuş prinsipləri zəminində müvəffəqiyyətlə davam etdirir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycan xalqının çoxəsrlik tarixi-mədəni nailiyyətlərinin təbliğinə, həmçinin ölkədə tarix elminin inkişafına layiqli töhfələrini nəzərə alaraq Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 100 illiyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə birlikdə AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

В июне 2020 года исполняется 100 лет Национальному музею истории Азербайджана Национальной Академии Наук Азербайджана.
Национальный музей истории Азербайджана как важный культурно-просветительский и научно-исследовательский центр со дня основания прошел успешный путь развития. Этому первому крупнейшему музею республики принадлежат заслуживающие внимания заслуги в сборе, сохранении, издании, демонстрации в экспозициях и на выставках образцов культуры, отражающих все этапы истории азербайджанского народа с древних времен до наших дней. В хранящих бесценные сокровища нашего культурно-исторического наследия богатых научных фондах музея, расположенного в здании, считающемся одним из ценных архитектурных строений Баку, в настоящее время хранится свыше трехсот тысяч экспонатов. Сотрудники музея, наряду с проведением исследований по истории, музееведению и нумизматике, в результате археологических раскопок выявили и основательно изучили ряд памятников, относящихся к истории Азербайджана. Музей и сегодня успешно продолжает многостороннюю деятельность на основе новых достижений исторической науки и принципов, утвержденных мировой практикой музееведения.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики и учитывая достойный вклад в пропаганду многовековых культурно-исторических достижений азербайджанского народа, а также развитие исторической науки в стране, в целях проведения 100-летия Национального музея истории Азербайджана постановляю:
1. Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством культуры Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 100-летнему юбилею Национального музея истории Азербайджана НАНА.