AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
Ezamiyyət müddətində o, Türkiyənin Hacəttəpə Universitetinin Türk dili və ədəbiyyatı fakültəsinin tələbə və müəllim heyəti üçün təşkil olunan seminarda “Azərbaycan dili: dünən və bu gün” və “Müstəqillik illərində Azərbaycanda ədəbi dilin üslublarının zənginləşmə yolları” mövzularında məruzələrlə çıxış edib. Məruzələr müasir türk dillərini, o cümlədən Azərbaycan dilini öyrənən tələbələr tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Akademik M.Nağısoylu, həmçinin Dilçilik İnstitutunun fəaliyyət istiqamətləri və müəssisədə görülən işlər barədə məlumat verib, tələbələrin çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Bundan başqa, azərbaycanlı alim Türk Dil Qurumunda olub, qurumun rəhbəri, professor Gürer Gülsevinlə görüşüb. Görüşdə iki müəssisə arasında əmakdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.

Академик Мохсун Нагысойлу был в научной командировке в Турции
Директор Института языкознания имени Насими НАНА академик Мохсун Нагысойлу находился в научной поездке в столице Турции Анкаре.
В ходе научной командировки он выступил с докладами на темы «Азербайджанский язык: вчера и сегодня» и «Пути обогащения стилей литературного языка в Азербайджане в годы независимости» на семинаре, организованном для студентов и преподавателей факультета турецкого языка и литературы Университета Хаджеттепе. Доклады вызвали большой интерес студентов, изучающих современные турецкие языки, в том числе азербайджанский.
Академик М.Нагысойлу также проинформировал о деятельности Института языкознания и работе, проделанной в этом научном учреждении, и ответил на многочисленные вопросы студентов.
Кроме того, азербайджанский ученый посетил Турецкое лингвистическое общество и встретился с руководителем этой организации профессором Гюрером Гюльсевином. На встрече обсуждались перспективы сотрудничества двух структур.