AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
Ezamiyyət müddətində o, Türkiyənin Hacəttəpə Universitetinin Türk dili və ədəbiyyatı fakültəsinin tələbə və müəllim heyəti üçün təşkil olunan seminarda “Azərbaycan dili: dünən və bu gün” və “Müstəqillik illərində Azərbaycanda ədəbi dilin üslublarının zənginləşmə yolları” mövzularında məruzələrlə çıxış edib. Məruzələr müasir türk dillərini, o cümlədən Azərbaycan dilini öyrənən tələbələr tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Akademik M.Nağısoylu, həmçinin Dilçilik İnstitutunun fəaliyyət istiqamətləri və müəssisədə görülən işlər barədə məlumat verib, tələbələrin çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Bundan başqa, azərbaycanlı alim Türk Dil Qurumunda olub, qurumun rəhbəri, professor Gürer Gülsevinlə görüşüb. Görüşdə iki müəssisə arasında əmakdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb.

Academician Mohsun Naghisoylu was on a scientific mission to Turkey
Director of the Institute of Linguistics of ANAS named after Nasimi, academician Mohsun Naghisoylu, was on a scientific mission to the capital of Turkey, Ankara.
During his visit, he delivered lectures on the topics “Azerbaijani language: yesterday and today” and “Ways to enrich the styles of the literary language in Azerbaijan during the years of independence” in a workshop organized for students and teachers of the faculty of Turkish language and literature of the University of Hajettepe. The lectures aroused great interest of students studying modern Turkish languages, including Azerbaijani.
Academician M. Naghisoylu also informed about the activities of the Institute of Linguistics and the work done in this scientific institution, and responded numerous questions of students.
In addition, an Azerbaijani scientist visited the Turkish Linguistic Society and met with the head of this organization, Professor Gurer Gulsevin. The meeting discussed the prospects for cooperation between the two structures.