Parisdə Azərbaycan elmi diasporunun təməli qoyulub
Parisdə Fransa-Azərbaycan Dialoqu Assosiasiyasının (ADFA) təşkilatçılığı, Fransadakı səfirliyimizin və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə Azərbaycan elmi diasporunun təməli qoyulub.
Ölkəmizin Fransadakı səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzində baş tutan yığıncaqda Fransa universitetlərində müxtəlif sahələr üzrə magistratura və doktorantura üzrə təhsil alan, eləcə də artıq doktorluq dərəcəsi almış və elmi tədqiqatla məşğul olan gənc azərbaycanlılar iştirak ediblər.
İclası ADFA-nın prezidenti, Dr. Günel Səfərova açıb, AR Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun elektron portallardan istifadə etməklə birgə layihələrin hazırlanması qaydalarından danışıb.
Sonra çıxış edən ölkəmizin Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev elmi diasporun yaradılmasının vacibliyini vurğulayıb. O, gənclərə elmi diasporanın təşkilatlanması ilə bağlı təklif və tövsiyələrini bildirib. R.Mustafayev Fransanın ali təhsil müəssisələrinin kitabxanalarında Azərbaycanla bağlı nəşrlərin genişləndirilməsi istiqamətində lazımi dəstək göstərməyə hazır olduğunu söyləyib.
Daha sonra Fransada elmi diasporun strukturu, vəzifələri, öhdəlikləri, nizamnaməsi, fəaliyyət strategiyası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıb, təkliflər səsləndirilib. Gənclər elmi diasporanın yaradılmasını yekdilliklə dəstəkləyib, bu sahədə Assosiasiya yaratmaq, elektron elmi jurnalın hazırlanması zərurətinə dair fikirlərini bildiriblər.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu tərəfindən hazırlanan “Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi və Fransadakı azərbaycanlı tələbə təşkilatları barədə məlumat verilib.

Azerbaijani Scientists diaspora established in Paris
The Azerbaijani Scientists Diaspora has been established in Paris with the steering support of Association Dialogue France-Azerbaïdjan (ADFA) and the support of Azerbaijani Embassy in France and Azerbaijan Diaspora Support Fund.
According to Report's French bureau, the event, held at the Cultural Center of the Azerbaijani embassy in France, was attended by Master and Doctoral students studying in different areas at the French universities, as well as young Azerbaijanis, who already have a doctoral degree and are engaged with scientific research.
The event was opened by ADFA President, Dr. Gunel Safarova, who spoke about the rules of preparation of joint projects with the use of e-portals of the State Committee for Work with Diaspora and Fund of Assistance to Azerbaijan Diaspora Support Fund.
Azerbaijani ambassador to France Rahman Mustafayev, who took the floor, stressed the importance of establishing the scientific diaspora. He made proposals and recommendations related to the organization of the scientific diaspora to the young people. Mustafayev voiced readiness to provide every assistance towards expanding publications about Azerbaijan in the libraries of the French universities.
Participants in the event further exchanged views and voiced proposals on the structure, duties, obligations, charter and strategy of the scientists diaspora in France. The young people unanimously supported the creation of the Scientists Diaspora and expressed their views regarding the importance of creating an Association in this area and preparing an electronic scientific magazine.
Details were provided about the Azerbaijani Scientists Diaspora information system developed by the IT Institute of ANAS and the Azerbaijani student organizations in France.
In conclusion, it was decided to hold such meetings regularly in order to define the plan of actions.