Dekabrın 26-da AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi, Geologiya və Geofizika İnstitutu və Təbiət Tarixi Muzeyinin birgə iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, bugünkü iclasda Geologiya və Geofizika İnstitutu və Təbiət Tarixi Muzeyinin 2019-cu il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabatları dinləniləcək. Bundan başqa, Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi və həmin institutun əməkdaşlarının mühüm elmi nailiyyətlərinin Azərbaycan Respublikasının Elm, texnika, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatları Komissiyasına təqdim edilməsi məsələləri müzakirə olunacaq.
Daha sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov qurumun cari ildəki hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, hesabat ilində institutda elmi tədqiqatlar 10 mövzu və 14 elmi-tədqiqat işini əhatə etməklə 3 problem üzrə aparılıb. Həmçinin cari ildə müəssisədə təsərrüfat müqaviləsi əsasında 2 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib.
2019-cu ildə institutda reallaşan beynəlxalq elmi əlaqələrin uğurlu olduğunu deyən D.Hüseynov AMEA ilə İtaliyanın Milli Tədqiqat Şurası arasında imzalanmış ikitərəfli elmi əməkdaşlıq haqqında müqavilə çərçivəsində “Mingəçevir ərazisində (Azərbaycan) su anbarından yaranan yönəldilmiş seysmik effektin tədqiqi və seysmik təhlükənin qiymətləndirilməsi” mövzusunda layihə üzrə elmi-tədqiqat işlərinin davam etdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə ABŞ-ın Miçiqan Universiteti arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində isə “Böyük Qafqaz ərazisində subduksiyadan kolliziyaya keçid nəzəriyyəsinin struktur, termoxronoloji və mənşə baxımından öyrənilməsi” layihəsi üzrə tədqiqatlar aparılıb. Eyni zamanda, bu il institutun Palçıq vulkanizmi şöbəsinin əməkdaşları Rusiya Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutunun alimləri və Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının Dəniz geologiyası, geoekologiyası və çökmə filizəmələgəlməsi problemləri mərkəzinin mütəxəssisləri ilə birgə palçıq vulkanları ilə bağlı araşdırmalarını davam etdiriblər.
Direktor müavini beynəlxalq laboratoriyalar, patentlər, yeni qrant layihələrinin hazırlanması istiqamətində görülən işlər və kadr hazırlığı barədə də məlumat verib.
Sonra Təbiət Tarixi Muzeyinin direktoru, bilogiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariel Eybatov qurumun hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, hesabat ilində Binəqədi ərazisində dördüncü dövrə aid flora və fauna nümunələri aşkar edilərək tədqiqata cəlb edilib. Həmçinin Mingəçevir ərazisində Azərbaycan üçün yeni növ heyvan fraqmentləri aşkar edilib, Xəzər suitilərinin yaşayış tərzinə aid tədqiqat işləri konkretləşdirilib.
Məruzəçi son zamanlar muzeyə gələn əcnəbi turistlərin və məktəblilərin sayının artdığını deyib. O, muzeyin yeni binasının inşasının planlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Hesabatlar dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdə akademiklər Akif Əlizadə, Vasif Babazadə, Hətəm Quliyev və digərləri iştirak ediblər.

26 декабря состоялось совместное заседание Отделения наук о Земле, Института геологии и геофизики и Музея естественной истории НАНА.
Открывая мероприятие, академик-секретарь Отделения наук о Земле академик Фахраддин Гадиров дал информацию о вопросах повестки дня. Он сообщил, что на сегодняшнем заседании будут заслушаны отчетные доклады по итогам научной и научно-организационной деятельности Института геологии и геофизики и Музея естественной истории за 2019 год. Кроме того, будут обсуждены вопросы частичного изменения структуры Института геологии и геофизики и представления важных научных достижений сотрудников института в Государственную комиссию по науке, технике, архитектуре, культуре и литературе Азербайджанской Республики.
Затем заместитель директора по научной работе Института геологии и геофизики, член-корреспондент НАНА Дадаш Гусейнов представил отчет научного учреждения за текущий год. Он сообщил, что в отчетном году в институте научные исследования были проведены по 3 проблемам, охватывающим 10 тем и 14 научно-исследовательских работ. Также в институте на основе хозяйственных договоров проведены 2 научно-исследовательские работы.
Д.Гусейнов сообщил, что в рамках двустороннего соглашения о научном сотрудничестве между НАНА и Итальянским национальным исследовательским советом продолжены научно-исследовательские работы по проекту «Исследование сейсмического эффекта и оценка сейсмического риска, исходящего из водохранилища на территории Мингячевира (Азербайджан)». Он отметил, что в рамках меморандума, подписанного между Институтом геологии и геофизики и Мичиганским университетом США, был выполнен проект «Изучение теории перехода от субдукции к коллипзии на Большом Кавказе с точки зрения структуры, термохронологиии и происхождения».
Заместитель директора также предоставил информацию о международных лабораториях, патентах, новых грантовых проектах и кадровой подготовке.
Затем директор Музея естественной истории доктор философии по биологии представил отчетный доклад руководимого им научного учреждения. Он сказал, что в отчетном году в районе Бинагади были обнаружены и вовлечены в исследование образцы флоры и фауны, относящиеся к четвертичному периоду. В районе Мингячевира были также обнаружены новые для нашей страны фрагменты животных, и были конкретизированы исследования среды обитания каспийских тюленей.
Докладчик сообщил, что выросло количество иностранных туристов и школьников, которые посещали музей в последнее время. Он отметил, что планируется строительство нового здания музея.
После заслушивания докладов были проведены обсуждения и даны ответы на многочисленные вопросы. В обсуждениях приняли участие академики Акиф Ализаде, Васиф Бабазаде, Гатам Гулиев и другие.