Dekabrın 26-da AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsi, Geologiya və Geofizika İnstitutu və Təbiət Tarixi Muzeyinin birgə iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, bugünkü iclasda Geologiya və Geofizika İnstitutu və Təbiət Tarixi Muzeyinin 2019-cu il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabatları dinləniləcək. Bundan başqa, Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi və həmin institutun əməkdaşlarının mühüm elmi nailiyyətlərinin Azərbaycan Respublikasının Elm, texnika, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatları Komissiyasına təqdim edilməsi məsələləri müzakirə olunacaq.
Daha sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Dadaş Hüseynov qurumun cari ildəki hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, hesabat ilində institutda elmi tədqiqatlar 10 mövzu və 14 elmi-tədqiqat işini əhatə etməklə 3 problem üzrə aparılıb. Həmçinin cari ildə müəssisədə təsərrüfat müqaviləsi əsasında 2 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib.
2019-cu ildə institutda reallaşan beynəlxalq elmi əlaqələrin uğurlu olduğunu deyən D.Hüseynov AMEA ilə İtaliyanın Milli Tədqiqat Şurası arasında imzalanmış ikitərəfli elmi əməkdaşlıq haqqında müqavilə çərçivəsində “Mingəçevir ərazisində (Azərbaycan) su anbarından yaranan yönəldilmiş seysmik effektin tədqiqi və seysmik təhlükənin qiymətləndirilməsi” mövzusunda layihə üzrə elmi-tədqiqat işlərinin davam etdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Geologiya və Geofizika İnstitutu ilə ABŞ-ın Miçiqan Universiteti arasında imzalanmış memorandum çərçivəsində isə “Böyük Qafqaz ərazisində subduksiyadan kolliziyaya keçid nəzəriyyəsinin struktur, termoxronoloji və mənşə baxımından öyrənilməsi” layihəsi üzrə tədqiqatlar aparılıb. Eyni zamanda, bu il institutun Palçıq vulkanizmi şöbəsinin əməkdaşları Rusiya Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutunun alimləri və Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının Dəniz geologiyası, geoekologiyası və çökmə filizəmələgəlməsi problemləri mərkəzinin mütəxəssisləri ilə birgə palçıq vulkanları ilə bağlı araşdırmalarını davam etdiriblər.
Direktor müavini beynəlxalq laboratoriyalar, patentlər, yeni qrant layihələrinin hazırlanması istiqamətində görülən işlər və kadr hazırlığı barədə də məlumat verib.
Sonra Təbiət Tarixi Muzeyinin direktoru, bilogiya üzrə fəlsəfə doktoru Tariel Eybatov qurumun hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, hesabat ilində Binəqədi ərazisində dördüncü dövrə aid flora və fauna nümunələri aşkar edilərək tədqiqata cəlb edilib. Həmçinin Mingəçevir ərazisində Azərbaycan üçün yeni növ heyvan fraqmentləri aşkar edilib, Xəzər suitilərinin yaşayış tərzinə aid tədqiqat işləri konkretləşdirilib.
Məruzəçi son zamanlar muzeyə gələn əcnəbi turistlərin və məktəblilərin sayının artdığını deyib. O, muzeyin yeni binasının inşasının planlaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Hesabatlar dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, çoxsaylı suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdə akademiklər Akif Əlizadə, Vasif Babazadə, Hətəm Quliyev və digərləri iştirak ediblər.

On December 26, a joint meeting of the Division of Earth Sciences, Institute of Geology and Geophysics and Museum of Nature History of ANAS was held.
Opening the event, academician- secretary of the Division of Earth Sciences, academician Fakhraddin Gadirov opened the event and informed on the agenda. He said that at today's meeting the reports of the Institute of Geology and Geophysics and Museum of Nature History for the year 2019 will be listened.
In addition, the issues of partial change in the structure of the Institute of Geology and Geophysics and presentation of important scientific achievements of the Institute's employees to the State Commission for Science, Technology, Architecture, Culture and Literature of the Republic of Azerbaijan, will be discussed.
Then Dadash Huseynov, deputy director of science at the Institute of Geology and Geophysics, corresponding member of ANAS presented the report of the organization for the current year. He said that in the reporting year, the Institute carried out three research topics, covering 10 topics and 14 research works. Also, 2 research works were carried out at the enterprise on the basis of economic contracts.
Saying that the international scientific ties at the Institute are successful in 2019, D. Huseynov stated that, within the frame of bilateral scientific cooperation agreement between ANAS and the Italian National Research Council, research works are continuing on project "Research of Seismic Impact and Evalution of Seismic Danger Stemming out from Mingachevir (Azerbaijan) Reservoir”. He noted that studies were carried out within the framework of the memorandum signed between the Institute of Geology and Geophysics and University of Michigan, on the project "Structural, Thermochronological and Origin Study of the Theory of Transition from Subduction to Collision in the Greater Caucasus." Meanwhile, staff of the Department of Mud Volcanism of the Institute, together with scientists from the Institute of Geology of the Russian Academy of Sciences and specialists of the Center for Marine Geology, Geoecology and Sedimentation Ore of the Ukrainian National Academy of Sciences, conducted research on mud volcanoes.
Then Tariel Eybatov, director of the Museum of Nature History, PhD in Biology, presented the report. He said that in a reporting year samples of flora and fauna belonging to the fourth period were found in Binagadi area and were involved in the study. New animal fragments have also been discovered in Azerbaijan in the Mingachevir area, and specific studies of the Caspian seals' habitat have been concretized.
After the reports discussions were held and numerous questions were responded. Academicians Akif Alizadeh, Vasif Babazadeh, Hatam Guliyev and others participated in the discussion.