Azərbaycan xalqı əsrlər boyu xeyirxahlıq, fədakarlıq, könüllü və təmənnasız kömək ənənələrini yaşatmışdır.
Könüllülük insanları vahid niyyət ətrafında birləşdirən, vətəndaş, cəmiyyət və dövlətin birgə fəaliyyətinin ən uğurlu formatıdır. Könüllülük həm də vətənpərvərlik məktəbi, öz xalqına, dövlətinə, milli-mənəvi dəyərlərə bağlılıq və xidmət örnəyidir.
Bu fəaliyyətin təşviqi məqsədilə dövlətimiz tərəfindən zəruri addımlar atılmış, normativ hüquqi baza təkmilləşdirilmiş, dövlət dəstəyi mexanizmləri formalaşdırılmışdır. Könüllülük bir çox fəaliyyət sahələrinə nüfuz edərək ümummilli hərəkata çevrilmiş, ölkəmizin hər bir bölgəsinə, ictimai həyatın müxtəlif sahələrinə yayılaraq, cəmiyyətimizin bütün təbəqələrini əhatə etmiş, gənclərimizin həyat tərzinə çevrilmişdir. ASAN, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, “Bir” Tələbə könüllülüləri və digər könüllü hərəkatları yaranmış, mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarında on minlərlə gənci birləşdirən könüllü qrupları formalaşmışdır.
Könüllülərimiz öz kreativliyi, təşəbbüskarlığı, innovativ düşüncə tərzi və müasir dünyagörüşləri ilə qoşulduqları fəaliyyətə yeni nəfəs vermiş, ölkəmizdə Avroviziya Mahnı Müsabiqəsi, I Avropa Oyunları, “Formula 1” yarışları, IV İslam Həmrəyliyi Oyunları kimi irimiqyaslı beynəlxalq tədbirlərin həyata keçirilməsində əvəzsiz rol oynamışlar.
Bu il 5 dekabr Beynəlxalq Könüllü Günü ərəfəsində Azərbaycanda ilk dəfə keçirilmiş və bütün könüllüləri əhatə etmiş Könüllülük Həftəsi ölkəmizdə könüllülüyün yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu və böyük potensiala malik olduğunu nümayiş etdirmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, gənclərin fərdi inkişafına təkan vermək, onlarda sosial məsuliyyət hissini artırmaq, gəncliyin potensialından xalqın rifahı və ölkəmizin dayanıqlı inkişafı üçün səmərəli istifadə etmək məqsədilə qərara alıram:
1. 2020-ci il Azərbaycan Respublikasında “Könüllülər ili” elan edilsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti 2020-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Könüllülər ili” elan edilməsinə dair tədbirlər planını bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.

Азербайджанский народ веками сохранял традиции доброжелательности, самоотверженности, добровольной и безвозмездной помощи.
Волонтерство - один из наиболее успешных форматов совместной деятельности гражданина, общества и государства, объединяющих людей вокруг единых намерений. Волонтерство также является школой патриотизма, примером привязанности и служения своему народу, государству, национально-духовным ценностям.
В целях поощрения этой деятельности государством были предприняты необходимые шаги, усовершенствована нормативно-правовая база, сформированы механизмы государственной поддержки. Проникая во многие сферы деятельности, волонтерство превратилось в общенациональное движение, распространившись по всем регионам нашей страны, на различные сферы общественной жизни, охватило все слои нашего общества, стало образом жизни нашей молодежи. Были созданы ASAN, Общественное объединение «Региональное развитие», студенческое волонтерское движение «Бир» и другие волонтерские движения, в центральных и местных органах исполнительной власти сформированы волонтерские группы, объединяющие десятки тысяч молодых людей.
Наши волонтеры своей креативностью, инициативностью, инновационным образом мышления и современным мировоззрением привнесли новое дыхание в деятельность, к которой присоединились, сыграли незаменимую роль в проведении в нашей стране таких крупномасштабных международных мероприятий, как песенный конкурс «Евровидение», I Европейские игры, соревнования «Формула-1», IV Игры исламской солидарности.
Волонтерская неделя волонтеров, которая впервые проходила в этом году в Азербайджане в преддверии 5 декабря - Международного дня волонтеров и охватила всех волонтеров, продемонстрировала, что волонтерство вступило в нашей стране в новый этап и обладает большим потенциалом.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях содействия индивидуальному развитию молодежи, повышения у них чувства социальной ответственности, эффективного использования потенциала молодежи для благосостояния народа и устойчивого развития нашей страны: постановляю:
1.Объявить 2020 год в Азербайджанской Республике «Годом волонтеров».
2.Кабинету Министров Азербайджанской Республики в месячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики план мероприятий относительно объявления 2020 года в Азербайджанской Республике «Годом волонтеров».