Akademik Bahadır Tağıyev son mənzilə yola salınıb
Yanvarın 7-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, Dövlət Mükafatı laureatı, "Şöhrət" ordenli, Milli Aviasiya Akademiyasının Ümumi və tətbiqi fizika kafedrasının müdiri, akademik Bahadır Tağıyevlə vida mərasimi keçirilib.
Mərasimdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, digər dövlət və hökumət rəsmiləri, ziyalılar və elmi ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Vida mərasimində çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev görkəmli alim Bahadır Tağıyevin mənalı ömür yolundan, uzun illər zəngin elmi və pedaqoji fəaliyyəti ilə respublikada elmin və təhsilin inkişafına verdiyi böyük töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, akademik B.Tağıyev yarımkeçiricilər fizikası, texnologiyası və texnikası sahəsində səmərəli fəaliyyəti ilə respublikada fizika elminin inkişafına sanballı töhfələr vermiş alimlərdəndir. Onun rəhbərliyi altında çox önəmli elmi-tədqiqat işləri aparılıb. Alim fizika sahəsində elmi məktəb yaradıb, bütün mənalı ömrünü fizika elminin inkişafına həsr edib.
Sonra Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov çıxış edərək Azərbaycan elminə dəyərli töhfələr vermiş Bahadır Tağıyevin alim, pedaqoq adını hər zaman uca tutduğunu deyib. Bildirib ki, Azərbaycan ziyalılığının mükəmməl mücəssəməsi olan B.Tağıyev ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında, elmi-pedaqoji mühitində fəallığı ilə seçilib. O, binar və mürəkkəb tərkibli yarımkeçirici birləşmələrin kristallarının alınması, onlarda yüksək elektrik sahə effektlərinin, lüminessensiya hadisələrinin öyrənilməsi, yeni lüminoforların və işıq mənbələrinin yaradılması sahələrində mühüm elmi-texniki nəticələr əldə edib.
C.Abdinov qeyd edib ki, görkəmli fizikin rəhbərliyi altında elektromaqnit şüaları ilə idarə olunan yaddaş elementləri, yüksək modulyasiya əmsallı qəbuledicilər, fotodiodlar və digər çeviricilər tətbiq edilib. O, beynəlxalq simpozium, konfrans və forumlardakı çıxışları ilə Azərbaycan elmini uğurla təmsil edib. Alimin fundamental araşdırmalarını bir sıra ölkələrin mötəbər elmi dairələri yüksək dəyərləndirib.
Vurğulanıb ki, akademik Bahadır Tağıyevin elmi, elmi-təşkilatçılıq və pedaqoji fəaliyyəti dövlət tərəfindən layiqincə qiymətləndirilib. O, 1988-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatını alıb, 2005-ci ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub, 2018-ci ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev də Bahadır Tağıyevin elmi fəaliyyətinə nəzər salıb, onun xatirəsinin gələcək nəsillərin qəlbində daim yaşayacağını bildirib. Telman Əliyev qeyd edib ki, fizik alim 350-dən artıq elmi əsərin, çox sayda müəlliflik şəhadətnaməsi və patentlərin müəllifi olub. Onun rəhbərliyi ilə 40-a yaxın fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru yetişdirilib.
Daha sonra Milli Aviasiya Akademiyasının (MAA) tədris işləri üzrə prorektoru, professor Ədalət Səmədov çıxış edərək ömrünün böyük hissəsini MAA-da ixtisaslı kadrların hazırlanmasına sərf edən Bahadır Tağıyevin pedaqoq kimi xidmətlərindən danışıb, onun tələbələrin sevimlisinə çevrildiyini, gələcəyin fizikaçılarına daim qayğı ilə yanaşdığını bildirib. Universitetdə bir çox elmi tədqiqatların aparılmasında mühüm rol oynayan alimin ictimaiyyət arasında da böyük hörmətə sahib olduğunu deyən prorektor onun adının elm, təhsil, maarifçilik tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını vurğulayıb.
Ə.Səmədov bildirib ki, 1996-cı ildən həyatını Milli Aviasiya Akademiyası ilə bağlayan B.Tağıyev elmlə təhsilin vəhdətini yaradıb, Azərbaycan elmində özünəməxsus iz qoyub. O, 1996–2009-cu illərdə universitetdə Fizika fakültəsinin professoru vəzifəsində işləyib, 2009-cu ildən bu Akademiyanın Elmi-Tədqiqat Nəqliyyat və Aviakosmik Problemləri İnstitutunun direktoru və Fizika kafedrasının müdiri olub.
Mərhum akademikin ailə üzvləri adından oğlu professor Oqtay Tağıyev çıxış edərək mərasim iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

Академика Бахадыра Тагиева проводили в последний путь
7 января в главном здании Национальной Академии наук Азербайджана прошла церемония прощания с академиком Бахадыром Тагиевым.
В церемонии прощания принимали участие президент Национальной Академии наук Азербайджана, академик Рамиз Мехтиев, заведующая отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Фарах Алиева, представители интеллигенции, научной общественности и различных государственных структур.
Гроб с телом покойного был выставлен на постаменте в траурно украшенном зале здания Национальной Академии наук Азербайджана. Вокруг гроба были разложены венки от правительственных организаций и различных коллективов.
В зале звучала траурная музыка.
Коллеги, друзья, знакомые академика Бахадыра Тагиева, известные деятели науки направлялись в здание академии для того, чтобы попрощаться с видным ученым и прекрасным человеком.
Вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев рассказал о содержательном жизненном пути, научной и педагогической деятельности видного ученого Бахадура Тагиева, достижениях, завоеванных им. Он отметил, что академик Б.Тагиев из тех ученых, чья эффективная деятельность в области физики полупроводников, технологии и техники стала солидным вкладом в развитие науки физики в нашей республике. Под его руководством проводилась важная научно-исследовательская работа. Под руководством ученого были подготовлены до 40 докторов философии и докторов наук. Научная, научно-организаторская и педагогическая деятельность академика Бахадура Тагиева была достойно оценена государством. В 1988 году он получил Государственную премию Азербайджанской Республики, в 2005 году был удостоен ордена «Шохрат», а в 2018 году – почетного звания заслуженного деятеля науки.
В 1964 году Бахадур Тагиев защитил кандидатскую, в 1977 году – докторскую диссертацию по физико-математическим наукам, в 1984 году получил звание профессора. В 2001 году он был избран членом-корреспондентом, а в 2014 году – действительным членом Национальной Академии наук Азербайджана.
Заместитель директора по научной работе, академик Джавад Абдинов отметил, что Бахадур Тагиев, внесший ценный вклад в азербайджанскую науку, всегда высоко носил звание ученого, педагога. Он сказал, что Бахадур Тагиев отличался активностью в общественно-политической и научно-педагогической жизни нашей страны. Он добился важных научно-технических результатов в области получения кристаллов бинарных и сложных полупроводниковых соединений, эффектов электрического поля высокого напряжения в них, изучения люминесцентных явлений, создания новых люминофоров и источников света. Под руководством ученого были созданы и внедрены элементы памяти, управляемые электромагнитным излучением, приемники с высокими коэффициентами модуляции, фотодиоды и другие переключатели. Фундаментальные труды академика, успешно представлявшего азербайджанскую науку на международных симпозиумах, конференциях и форумах, были высоко оценены авторитетными научными кругами ряда стран.
Директор Института систем управления, академик Тельман Алиев также обратился к научной деятельности Бахадура Тагиева, отметил, что память об ученом будет вечно жить в сердцах будущих поколений исследователей.
Проректор Национальной академии авиации, профессор Адалят Самедов сказал, что в 1996–2009 годах Бахадур Тагиев был профессором физического факультета НАА, а с 2009 года занимал должность директора Научно-исследовательского института транспортных и авиакосмических проблем этой академии, был заведующим кафедрой физики. Он принимал непосредственное участие как в учебном процессе, так и проведении научной работы в академии. Под его руководством были подготовлены специалисты, научные кадры по многим направлениям физической и аэрокосмической сфер. Под руководством ученого была выполнена большая научно-исследовательская работа, заключены договоры с различными министерствами, организациями и компаниями. Он придавал большое значение применению в обучении результатов работы, проводимой в Научно-исследовательском институте транспортных и авиакосмических проблем. Будучи заведующим кафедрой общей и прикладной физики, ученый создал две лаборатории. Под его руководством были изданы многочисленные научно-методические пособия, используемые в учебном процессе. Бахадыр Тагиев всегда обращал большое внимание на развитие молодого поколения.
Выступивший от имени семьи покойного академика его сын Огтай Тагиев выразил признательность участникам церемонии.