Akademik Bahadır Tağıyev son mənzilə yola salınıb
Yanvarın 7-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, Dövlət Mükafatı laureatı, "Şöhrət" ordenli, Milli Aviasiya Akademiyasının Ümumi və tətbiqi fizika kafedrasının müdiri, akademik Bahadır Tağıyevlə vida mərasimi keçirilib.
Mərasimdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, digər dövlət və hökumət rəsmiləri, ziyalılar və elmi ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Vida mərasimində çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev görkəmli alim Bahadır Tağıyevin mənalı ömür yolundan, uzun illər zəngin elmi və pedaqoji fəaliyyəti ilə respublikada elmin və təhsilin inkişafına verdiyi böyük töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, akademik B.Tağıyev yarımkeçiricilər fizikası, texnologiyası və texnikası sahəsində səmərəli fəaliyyəti ilə respublikada fizika elminin inkişafına sanballı töhfələr vermiş alimlərdəndir. Onun rəhbərliyi altında çox önəmli elmi-tədqiqat işləri aparılıb. Alim fizika sahəsində elmi məktəb yaradıb, bütün mənalı ömrünü fizika elminin inkişafına həsr edib.
Sonra Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov çıxış edərək Azərbaycan elminə dəyərli töhfələr vermiş Bahadır Tağıyevin alim, pedaqoq adını hər zaman uca tutduğunu deyib. Bildirib ki, Azərbaycan ziyalılığının mükəmməl mücəssəməsi olan B.Tağıyev ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında, elmi-pedaqoji mühitində fəallığı ilə seçilib. O, binar və mürəkkəb tərkibli yarımkeçirici birləşmələrin kristallarının alınması, onlarda yüksək elektrik sahə effektlərinin, lüminessensiya hadisələrinin öyrənilməsi, yeni lüminoforların və işıq mənbələrinin yaradılması sahələrində mühüm elmi-texniki nəticələr əldə edib.
C.Abdinov qeyd edib ki, görkəmli fizikin rəhbərliyi altında elektromaqnit şüaları ilə idarə olunan yaddaş elementləri, yüksək modulyasiya əmsallı qəbuledicilər, fotodiodlar və digər çeviricilər tətbiq edilib. O, beynəlxalq simpozium, konfrans və forumlardakı çıxışları ilə Azərbaycan elmini uğurla təmsil edib. Alimin fundamental araşdırmalarını bir sıra ölkələrin mötəbər elmi dairələri yüksək dəyərləndirib.
Vurğulanıb ki, akademik Bahadır Tağıyevin elmi, elmi-təşkilatçılıq və pedaqoji fəaliyyəti dövlət tərəfindən layiqincə qiymətləndirilib. O, 1988-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatını alıb, 2005-ci ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub, 2018-ci ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev də Bahadır Tağıyevin elmi fəaliyyətinə nəzər salıb, onun xatirəsinin gələcək nəsillərin qəlbində daim yaşayacağını bildirib. Telman Əliyev qeyd edib ki, fizik alim 350-dən artıq elmi əsərin, çox sayda müəlliflik şəhadətnaməsi və patentlərin müəllifi olub. Onun rəhbərliyi ilə 40-a yaxın fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru yetişdirilib.
Daha sonra Milli Aviasiya Akademiyasının (MAA) tədris işləri üzrə prorektoru, professor Ədalət Səmədov çıxış edərək ömrünün böyük hissəsini MAA-da ixtisaslı kadrların hazırlanmasına sərf edən Bahadır Tağıyevin pedaqoq kimi xidmətlərindən danışıb, onun tələbələrin sevimlisinə çevrildiyini, gələcəyin fizikaçılarına daim qayğı ilə yanaşdığını bildirib. Universitetdə bir çox elmi tədqiqatların aparılmasında mühüm rol oynayan alimin ictimaiyyət arasında da böyük hörmətə sahib olduğunu deyən prorektor onun adının elm, təhsil, maarifçilik tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını vurğulayıb.
Ə.Səmədov bildirib ki, 1996-cı ildən həyatını Milli Aviasiya Akademiyası ilə bağlayan B.Tağıyev elmlə təhsilin vəhdətini yaradıb, Azərbaycan elmində özünəməxsus iz qoyub. O, 1996–2009-cu illərdə universitetdə Fizika fakültəsinin professoru vəzifəsində işləyib, 2009-cu ildən bu Akademiyanın Elmi-Tədqiqat Nəqliyyat və Aviakosmik Problemləri İnstitutunun direktoru və Fizika kafedrasının müdiri olub.
Mərhum akademikin ailə üzvləri adından oğlu professor Oqtay Tağıyev çıxış edərək mərasim iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

On January 7, the farewell ceremony with academician Bahadir Taghiyev was held in the main building of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The farewell ceremony was attended by the president of the Azerbaijan National Academy of Sciences academician Ramiz Mehdiyev, head of the department for humanitarian policy, diaspora, multiculturalism and religion Farah Aliyeva, representatives of the intelligentsia, the scientific community and various government agencies.
The coffin with the body of the deceased was exhibited on a pedestal in the mournfully decorated hall of the building of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Around the coffin, wreaths were laid out from government organizations and various collectives.
Mourning music sounded in the hall.
Colleagues, friends, acquaintances of Academician Bahadir Taghiyev, well-known scientists were sent to the building of the Academy in order to say goodbye to a prominent scientist and a wonderful person.
ANAS Vice-President, academician Rasim Aliguliyev spoke about the meaningful life path, the scientific and pedagogical activities of the prominent scientist Bahadir Taghiyev, the achievements he won. He noted that academician B. Taghiyev is one of those scientists whose effective work in the field of semiconductor physics, technology, and technology has become a solid contribution to the development of the science of physics in our republic. Under his leadership, important research work was carried out. Under the guidance of the scientist, up to 40 doctors of philosophy and doctors of sciences were trained. Academician Bahadir Tagiyev’s scientific, scientific, organizational and pedagogical activity was appreciated by the state. In 1988, he received the State Prize of the Republic of Azerbaijan, in 2005 he was awarded the Order of Shohrat, and in 2018 - the honorary title of Honored Worker of Science.
In 1964, Bahadir Tahiyev defended his PhD, in 1977 - a doctoral thesis in physical and mathematical sciences, in 1984 he received the title of professor. In 2001, he was elected a corresponding member, and in 2014 – an active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Deputy Director for Science academician Javad Abdinov noted that Bahadir Taghiyev, who made a valuable contribution to Azerbaijani science, always held the title of scientist and teacher. He said that Bahadir Taghiyev was notable for his activity in the socio-political and scientific-pedagogical life of our country. He achieved important scientific and technical results in the field of obtaining crystals of binary and complex semiconductor compounds, the effects of the high-voltage electric field in them, the study of luminescent phenomena, the creation of new phosphors and light sources. Under the guidance of the scientist, memory elements controlled by electromagnetic radiation, receivers with high modulation coefficients, photodiodes and other switches were created and introduced. The fundamental works of the academician, who successfully represented Azerbaijani science at international symposiums, conferences and forums, were highly appreciated by the authoritative scientific circles of several countries.
Director of the Institute of Control Systems, academician Telman Aliyev also turned to the scientific activities of Bahadir Taghiyev, noted that the memory of the scientist will live forever in the hearts of future generations of researchers.
Vice-rector of the National Academy of Aviation, Professor Adalat Samadov said that from 1996-2009, Bahadir Tagiyev was a professor at the NAA Physics Department, and since 2009 he served as director of the Scientific and Research Institute of Transport and Aerospace Problems of this Academy, and was the head of the Department of Physics. He took a direct part both in the educational process and in conducting scientific work at the academy. Under his leadership, specialists, scientific personnel in many areas of the physical and aerospace spheres were trained. Under the guidance of the scientist, a lot of research work was done, contracts were concluded with various ministries, organizations and companies. He attached great importance to the application in teaching the results of the work carried out at the Research Institute of Transport and Aerospace Problems. As the head of the department of general and applied physics, the scientist created two laboratories. Under his leadership, numerous scientific and methodological manuals used in the educational process were published. Bahadir Taghiyev has always paid great attention to the development of the young generation.
Speaking on behalf of the family of the late academician, his son Ogtay Taghiyev expressed gratitude to the participants in the ceremony.