Xaricdə fəaliyyət göstərən alimlərimizin Azərbaycan elminə inteqrasiyası ilə bağlı tədbirlər görülür
13.01.2020 12:29
5 ildən artıqdır ki, Azərbaycan alimlərinin diasporu ilə AMEA  arasında əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə MDB-də, Avropa ölkələrində və ABŞ-da  yaşayıb yaradan, elmin müxtəlif sahələrini əhatə edən, maarif  və yaradıcılıq  işləri ilə məşğul olan həmvətənlərimizlə, eləcə də diaspora təşkilatlarının rəhbərləri ilə əlaqələr qurulur. 2018-ci ildə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun məsul əməkdaşları ilə birgə yaradılmış elektron məlumat bazasında xaricdə yaşayan alimlərimizin elmi fəaliyyətləri haqqında dolğun məlumatlar yerləşdirilib.
AMEA-nın elmi katibi Zərifə Əliyevanın sözlərinə görə, bu bazada 500-dən artıq alim həmvətənlərimiz haqqında məlumatlar yer alıb. Xaricdə yaşayıb fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərimizlə mütəmadi olaraq əlaqələr qurulur. Onlar akademiyanın təşkil etdiyi elmi konfrans və seminarlara dəvət olunur, məruzələrlə çıxış edir və müxtəlif elmi mövzularda fikir mübadiləsi aparırlar.
Azərbaycanın elmi-texniki və elmi tədris kompleksinin inkişafı üçün soydaş alimlərin potensialı və təcrübəsindən yararlanmağın zəruri olduğunu deyən elmi kitab, xaricdə yaşayan alimlərimizin ölkəmizin gələcək inkişafında səmərəli iştirakını təmin etmək üçün qarşıda dayanan vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətində elmi diaspora ilə iş üzrə işçi qrupunun yaradılması, diaspora bazasını təkmilləşdirmə tədbirlərinin davam etdirilməsi, eləcə də soydaşlarımızın Azərbaycan elmi və təhsilinə inteqrasiyasının təmin olunması vacib məsələlərdəndir.
Z.Əliyeva Azərbaycan tədqiqatçılarının xarici ölkələrin aparıcı elm və təhsil mərkəzlərində qısamüddətli təlim kurslarında iştirakı, ixtisasartırma məqsədilə ezamiyyətlərin təşkili, Avropanın təsis etdiyi müxtəlif qrant layihələrində elmi diasporamızla birgə layihələrin işlənilməsinin də məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.

Measures are being taken to integrate our scientists living abroad in domestic science
For more than 5 years, ties have been established with our compatriots living in the CIS, Europe and the USA engaged in educational and creative activities, as well as with the leaders of diaspora organizations in order to expand cooperation between the diaspora of Azerbaijani scientists and ANAS. The electronic database, created in 2018 together with the responsible employees of the Institute of Information Technology of ANAS, provides detailed information on the scientific activities of our scientists living abroad.
According to the scientific secretary of ANAS Zarifa Aliyeva, the database contains information about more than 500 compatriot scientists. Regular ties are established with our scientists and specialists living and working abroad. They are invited to scientific conferences and seminars organized by the Academy, make presentations and exchange opinions on various scientific topics.
Noting that for the development of the scientific, technical and scientific-educational complex of Azerbaijan it is necessary to use the potential and experience of compatriots, the scientific secretary spoke about the challenges facing domestic scientists living abroad to ensure their effective participation in the further development of our country. According to her, the creation of a working group to work with the scientific diaspora in the Presidium of ANAS, the continuation of activities to improve the diaspora base, as well as ensuring the integration of our compatriots in science and education in Azerbaijan, are important.
Z. Aliyeva emphasized the desirability of participation of Azerbaijani researchers in short-term training courses at leading foreign scientific and educational centers, organization of business trips for advanced training, development of joint projects with our scientific diaspora in various grant projects in Europe.