AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Fransanın Strasburq Universitetinin rektoru Mişel Denekenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qros ilə görüşüb.
Görüşdə akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın tarixi inkişaf yolu və bu elm ocağında aparılan elmi-tədqiqatlar barədə qonaqlara məlumat verib. AMEA-nın elmi bölmələrində həyata keçirilən işlərdən danışan alim burada elmin müxtəlif sahələrini əhatə edən prioritet istiqamətlərdə tədqiqatların aparıldığını bildirib.
Akademik Ramiz Mehdiyev qeyd edib ki, son illər AMEA-da beynəlxalq elmi əlaqələr daha da inkişaf etdirilir, dünyanın bir çox ölkəsinin elm və təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığa dair sənədlər imzalanır.
AMEA rəhbəri Azərbaycanla Fransa arasında dostluq əlaqələrinin qədim tarixi köklərə malik olduğunu deyərək, bu əlaqələrin davamı olaraq iki ölkə arasında elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, müvafiq sahələr üzrə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb. Alim prioritet elmi istiqamətlərdə Fransa təcrübəsinin öyrənilməsi və birgə multidissiplinar tədqiqatların həyata keçirməsinin önəmini qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Strasburq Universitetinin rektoru Mişel Deneken AMEA ilə əməkdaşlığın təşkilində maraqlı olduqlarını bildirib. O, rəhbərlik etdiyi müəssisənin dünyanın bir çox ölkəsində nümayəndəliyinin olduğunu deyib.
Mişel Deneken iki qurum arasında əməkdaşlığın faydalarından söz açıb, bu əlaqələrin bütövlükdə Fransa-Azərbaycan elmi münasibətləri üçün böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Fransanın ölkəmizdəki səfiri Zakari Qros isə çıxışında Strasburq Unversitetinin bir qrup aliminin Bakıya səfərinin uğurlu nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Səfir bu görüşün elmi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
Sonda AMEA və Strasburq Universiteti arasında əməkdaşlıq sazişinin imzalanmasına dair razılıq əldə olunub.
Görüşdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, Fransa səfirliyinin müşaviri Jerom Kel, Strasburq Universitetinin strategiya və inkişaf üzrə vitse-prezidenti Kristel Roy, Fransa-Azərbaycan Universiteti (UFAZ) üzrə əlaqələndirici Jan-Mark Planeks, UFAZ-ın direktoru Vazeh Əsgərov, UFAZ-ın baş katibi Şarlotte Payen, Fransa səfirliyinin əməkdaşı Qəmər Əfqani də iştirak ediblər.

В НАНА состоялась встреча с представителями Страсбургского университета
Президент Национальной Академии наук Азербайджана, академик Рамиз Мехтиев встретился с делегацией во главе с президентом Страсбургского университета (Франция) Мишелем Денекеном и послом Франции в Азербайджане Захари Гроссом.
В ходе встречи академик Рамиз Мехтиев говорил об историческом пути развития НАНА и претворяемых в жизнь научно-исследовательских проектах. Подробно рассказав о научных отделениях НАНА, академик сообщил, что здесь ведутся многосторонние научные исследования, охватывающие различные научные отрасли. Он отметил, что в последние годы в Академии также реализуются важные мероприятия по развитию международных научных связей, подписаны документы, нацеленные на сотрудничество с рядом научных и образовательных учреждений. Отметив, что дружеские связи между обеими странами имеют глубокие корни, академик Рамиз Мехтиев подчеркнул, что, наряду с прочими областями, тесные связи налажены и в сфере науки, и добавил, что работы, нацеленные на еще большее расширение научного сотрудничества, продолжаются.
Поблагодарив академика Рамиза Мехтиева за радушный прием, президент Страсбургского университета Мишель Денекен выразил свою заинтересованность в сотрудничестве с азербайджанскими учеными и отметил, что между научными организациями и высшими учебными заведениями обеих стран налажены тесные научные связи.
В своем выступлении посол Франции в Азербайджане Захари Гросс говорил о связях и научном сотрудничестве между двумя странами. Он выразил свою уверенность в том, что визит группы ученых Страсбургского университета в Баку будет успешным, и данная встреча будет способствовать дальнейшему расширению научных связей.
Академик Рамиз Мехтиев подчеркнул, что сотрудничество между институтами и организациями НАНА и научными центрами Франции будет продолжено, возможности перспективного сотрудничества будут рассматриваться и в дальнейшем.
На мероприятии стороны договорились о подписании соглашения о взаимном сотрудничестве между НАНА и Страсбургским университетом. Было отмечено, что в ближайшие дни в Баку состоится мероприятие под названием «Ночь идей – 2», которое будет организовано Французским институтом совместно с институтами философии и географии НАНА.
На встрече приняли участие первые вице-президенты НАНА – академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, советник посольства Франции Жером Кель, вице-президент Страсбургского университета по стратегии и развитию Кристель Рой, координатор по Французско-азербайджанскому университету (UFAZ) Жан-Марк Планекс, директор UFAZ Вазех Аскеров, генеральный секретарь UFAZ Шарлотта Пайен, сотрудник посольства Франции Гамар Афгани.