AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Fransanın Strasburq Universitetinin rektoru Mişel Denekenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qros ilə görüşüb.
Görüşdə akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın tarixi inkişaf yolu və bu elm ocağında aparılan elmi-tədqiqatlar barədə qonaqlara məlumat verib. AMEA-nın elmi bölmələrində həyata keçirilən işlərdən danışan alim burada elmin müxtəlif sahələrini əhatə edən prioritet istiqamətlərdə tədqiqatların aparıldığını bildirib.
Akademik Ramiz Mehdiyev qeyd edib ki, son illər AMEA-da beynəlxalq elmi əlaqələr daha da inkişaf etdirilir, dünyanın bir çox ölkəsinin elm və təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığa dair sənədlər imzalanır.
AMEA rəhbəri Azərbaycanla Fransa arasında dostluq əlaqələrinin qədim tarixi köklərə malik olduğunu deyərək, bu əlaqələrin davamı olaraq iki ölkə arasında elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, müvafiq sahələr üzrə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıb. Alim prioritet elmi istiqamətlərdə Fransa təcrübəsinin öyrənilməsi və birgə multidissiplinar tədqiqatların həyata keçirməsinin önəmini qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Strasburq Universitetinin rektoru Mişel Deneken AMEA ilə əməkdaşlığın təşkilində maraqlı olduqlarını bildirib. O, rəhbərlik etdiyi müəssisənin dünyanın bir çox ölkəsində nümayəndəliyinin olduğunu deyib.
Mişel Deneken iki qurum arasında əməkdaşlığın faydalarından söz açıb, bu əlaqələrin bütövlükdə Fransa-Azərbaycan elmi münasibətləri üçün böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Fransanın ölkəmizdəki səfiri Zakari Qros isə çıxışında Strasburq Unversitetinin bir qrup aliminin Bakıya səfərinin uğurlu nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Səfir bu görüşün elmi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
Sonda AMEA və Strasburq Universiteti arasında əməkdaşlıq sazişinin imzalanmasına dair razılıq əldə olunub.
Görüşdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, Fransa səfirliyinin müşaviri Jerom Kel, Strasburq Universitetinin strategiya və inkişaf üzrə vitse-prezidenti Kristel Roy, Fransa-Azərbaycan Universiteti (UFAZ) üzrə əlaqələndirici Jan-Mark Planeks, UFAZ-ın direktoru Vazeh Əsgərov, UFAZ-ın baş katibi Şarlotte Payen, Fransa səfirliyinin əməkdaşı Qəmər Əfqani də iştirak ediblər.

President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Ramiz Mehdiyev met with a delegation led by the President of the University of Strasbourg (France) Michel Deneken and the French Ambassador to Azerbaijan Zachary Gross.
During the meeting, academician Ramiz Mehdiyev spoke about the historical path of development of ANAS and implemented research projects. Having told in detail about the scientific departments of ANAS, the academician said that multilateral scientific research is being carried out here, covering various scientific branches. He noted that in recent years the Academy has also taken important measures to develop international scientific relations, signed documents aimed at cooperation with a number of scientific and educational institutions. Noting that the friendly relations between the two countries have deep roots, academician Ramiz Mehdiyev emphasized that, along with other areas, close ties were also established in the field of science, and added that work aimed at further expanding scientific cooperation was ongoing.
Thanking academician Ramiz Mehdiyev for the warm welcome, President of the University of Strasbourg Michel Deneken expressed his interest in cooperation with Azerbaijani scientists and noted that close scientific ties were established between scientific organizations and higher educational institutions of both countries.
In his speech, French Ambassador to Azerbaijan Zachary Gross, spoke about the relations and scientific cooperation between the two countries. He expressed his confidence that the visit of a group of scientists from the University of Strasbourg to Baku will be successful, and this meeting will further expand scientific ties.
Academician Ramiz Mehdiyev emphasized that the cooperation between the institutes and organizations of ANAS and the scientific centers of France will continue, the possibilities of promising cooperation will be considered in the future.
At the event, the parties agreed to sign an agreement on mutual cooperation between ANAS and the University of Strasbourg. It was noted that in the coming days, an event called “Night of Ideas - 2” will be held in Baku, which will be organized by the French Institute together with the institutes of philosophy and geography of ANAS.
The meeting was attended by the first ANAS vice presidents - academicians Isa Habibbayli and Ibrahim Guliyev, adviser to the French Embassy Jerome Kael, vice president of the University of Strasbourg on Strategy and Development Christelle Roy, coordinator for the French-Azerbaijan University (UFA Jean-Marc Planeks, director UFA Vazeh Asgarov, UFA General Secretary Charlotte Payen, employee of the French Embassy Gamar Afghani.