AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə Azərbaycan Milli Kitabxanası arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb
Yanvarın 29-da AMEA-nın A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun 2019-cu ildə nəşr olunmuş kitablarının Azərbaycan Milli Kitabxanasına təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tədbir çərçivəsində Tarix İnstitutu ilə Milli Kitabxana arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. Müqavilədə müştərək elmi əsərlərin çapı, birgə elmi layihələrin hazırlanması, qarşılıqlı kitab mübadiləsinin təşkili və s. nəzərdə tutulur.
Mərasimdə Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin Tarix İnstitutunu ölkəmizdə tarix üzrə araşdırmaların mərkəzi adlandırdığını və müəssisənin əməkdaşlarının tədqiqat işlərinə daim yüksək qiymət verdiyini bildirib. O, institutun nəşrlərinin türk, ingilis, ərəb, rus, alman, fransız, italyan və digər dillərdə çap olunduğunu, İrəvan xanlığına, Qarabağ və Naxçıvan tarixinə dair fundamental əsərlərdə erməni saxtakarlığının ifşa edildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov bildirib ki, ötən il rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə 43 kitab nəşr olunub. Alimin sözlərinə görə, 2019-cu ildə institut əməkdaşlarının “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin siyasi sistemində partiyalar və parlament (1918-1920)” (rus dilində), İrəvan xanlığının tarixinə dair 4 adda broşür (ispan və ərəb dillərində), “Real tarix və “böyük Ermənistan” uydurması” (türk, ərəb və fransız dillərində), “Saxtakarların yalançı elmi, yaxud ermənisayağı “tarix”i, “Tiflis əmirliyi” və s. kitabları çapdan çıxıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər son illərdə ölkə başçısının çağırışları və tapşırıqlarına əsasən Tarix İnstitutunda 500-ə yaxın tədqiqat əsərinin işıq üzü gördüyünü bildiriblər. Qeyd olunub ki, elmi müəssisəyə Paris, London, Berlin, Dehli, Moskva, Sankt-Peterburq, İstanbul, Ankara və digər yerlərdən onminlərlə arxiv sənədi gətirilib.

Presentation of the books, publishing in 2019 by Institute of History of ANAS named after A.Bakikhanov, to the National Library of Azerbaijan was held on January 29.
The event was organized by the Institute of History, Ministry of Culture of Azerbaijan and National Library of Azerbaijan.
Opening the ceremony, director of the National Library Professor Karim Tahirov said that President Ilham Aliyev called the Institute of History a center of historical research in our country and highly appreciated the work of the enterprise. He noted that the publications of the organization were published in Turkish, English, Arabic, Russian, German, French, Italian and other languages.
Director of the Institute of History academician Yagub Mahmudov said that in 2019 the scientific enterprise published 43 new books. He noted that last year, "Parties and Parliament in the political system of the People Republic of Azerbaijan" (1918-1920) (in Russian), four leaflets on the history of the "Iravan khanate" (Spanish and Arabic), "Real history and the "Great Armenia" fiction" (Turkish, Arabic and French), “Emirate of Tbilisi” etc. books were released.
Speakers at the ceremony said that more than 500 research works have been published in the Institute of History in recent years on the initiative of President Ilham Aliyev. The scientific enterprise has been brought archival documents from Paris, London, Berlin, Delhi, Moscow, St. Petersburg, Istanbul, Ankara and other places.