"Prof. R.Mustafayev" adına medal və sertifikatın təqdimat mərasimi keçirilib
Yanvarın 30-da AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda professor Rövşən Mustafayev adına Beynəlxalq Fond tərəfindən təsis edilmiş medal və sertifikatın təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri institutun direktoru, hüquq elmləri doktoru Aytən Mustafazadə açaraq mükafatın ildə bir dəfə erməni məsələsi üzrə elmi tədqiqatların aparılması və təkzibolunmaz faktların tapılmasında səmərəli fəaliyyəti ilə seçilən alimlərə verildiyini bildirib. Qeyd edib ki, fondun idarə heyəti tərəfindən 2020-ci ildə bu mükafata Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həll olunması istiqamətində konkret təkliflər irəli sürdüyünə görə İsveçin Lund Universitetinin və Raoul Vallenberg İnstitutunun tədqiqatçısı, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Kamal Makili-Əliyev layiq görülüb.
Alimin elmi fəaliyyəti barədə məlumat verən A.Mustafazadə bildirib ki, gənc tədqiqatçı beynəlxalq hüquq, beynəlxalq təhlükəsizlik, müdafiə və münaqişələrə dair önəmli araşdırmalar aparıb. Bundan əlavə, o, K.Makili-Əliyevin AR Müdafiə Nazirliyində, eləcə də AR Konstitusiya Məhkəməsində böyük məsləhətçi vəzifəsində çalışdığını xatırladıb.
A.Mustafayeva daha sonra alimə mükafatı təqdim edib. Eyni zamanda, gənc tədqiqatçı Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun "Fəxri professoru" adına layiq görülüb.
Mərasimdə Kamal Makili-Əliyev Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə həsr olunan "Mübahisəli ərazilər və beynəlxalq hüquq" kitabı barədə təqdimatla çıxış edib. O, nəşrdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Aland adaları presedenti ilə həll oluna biləcəyinin qeyd olunduğunu, hər iki problemin beynəlxalq hüquq baxımından müqayisə edildiyini, ümumi və fərqli cəhətlərin göstərildiyini vurğulayıb.
Alim mükafata görə institutun və fondun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, professor R.Mustafayev respublikada ilk siyasi elmlər doktoru olmaqla yanaşı, 1998-ci ildə yaradılan İnsan Hüquqları üzrə Elmi Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçısı və ilk direktoru olub. O, Azərbaycanda Ombudsman təsisatının yaradılması layihəsinin rəhbəri, eyni zamanda "Dirçəliş - XXI əsr" və "Возрождение - XXI век" jurnallarının qurucusu və baş redaktoru kimi də fəaliyyət göstərib.

Presentation ceremony of “Professor Rovshan Mustafayev” certificate and medal
On January 30, Institute of Law and Human Rights of ANAS held a ceremony of presenting a certificate and a medal established by the International Fund named after Professor Rovshan Mustafayev.
Opening the event director of the Institute of Law and Human Rights Doctor of Law, Professor Ayten Mustafazadeh noted that in 2020 the medal and certificate named after “Professor Rovshan Mustafayev” was awarded to a senior lecturer at the University of Malmo, a researcher at Lund University and the Raoul Wallenberg Institute of Sweden Doctor Law Sciences Kamal Makili-Aliyev. She informed the participants about the life and activities of Kamal Makili-Aliyev. It was brought to attention that Kamal Makili-Aliyev, conducting comparative, multilateral analyzes to resolve the Nagorno-Karabakh conflict peacefully in the framework of international law, puts forward concrete proposals to solve the problem from the point of view of international law.
Ayten Mustafazadeh noted that there is a need for researchers and scientists who can contribute to bringing the realities of Azerbaijan to the whole world, as well as to give a fair assessment of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict within the framework of international law.
“One of such researchers is Kamal Makili-Aliyev. I believe that in his future activities he will give preference to protecting the rights of Azerbaijan on the international plane,”said Professor Ayten Mustafazade.
Kamal Makili-Aliyev, through a slide, informed of a research paper entitled “Disputed Territories and International Law: A Comparative Analysis of Nagorno-Karabakh and the Aland Islands.” It was noted that to date, international law on the Armenian-Azerbaijani conflict, in particular, Western publications is not well understood. He noted that in the work, the author of which he is, a comparative analysis of the Aland model and the Armenian-Azerbaijani conflict from the point of view of international law is carried out. Kamal Makili-Aliyev brought to the attention that the Åland model cannot be fully applied to the Nagorno-Karabakh conflict, but certain important elements can be used in resolving the conflict.
Recall that the medal and certificate named after “Professor Rovshan Mustafayev” is awarded once a year to scientists and researchers who have distinguished themselves by their active, fruitful activities in conducting research on the Armenian issue and identifying irrefutable scientific facts.