Son 25 ildə bütün sahələrdə canlanmanın müşahidə olunduğu Naxçıvan Muxtar Respublikasının qədim və zəngin tarixi, mədəniyyəti və təbiətinin təbliği istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilir. Bu tədbirlərdən biri də xalqımızın milli-mədəni dəyərləri ilə yanaşı, fauna və florasını geniş şəkildə işıqlandıran, gələcək nəsillər üçün qoruyub saxlayan eksponatlarla zəngin muzeylərin yaradılmasıdır.
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun nəzdində yaradılan Təbiət muzeyi ərazinin zənginliklərini əyani şəkildə təbliğ edən mədəniyyət ocaqlarından biridir. 2003-cü ildən fəaliyyət göstərən muzey flora və faunamızın bioloji müxtəlifliyi, o cümlədən nadir və nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşən canlı növlərin təbliği, gənc nəsildə təbiətə və təbii sərvətlərimizə doğma münasibət hissi və ekoloji mədəniyyət aşılamağı qarşısına məqsəd qoyub.
Müxtəlif canlıların daşlaşmış qalıqları, skeletləri, qədim insanların əmək alətləri, quşların müxtəlifliyi ilə seçilən yuvaları və digər eksponatlarla zəngin muzeyin girişində muxtar respublikanın özünəməxsus torpaq-iqlim şəraitində yüksək məhsuldarlığı ilə seçilən 50-dən çox buğda hibridi və seleksiya sortlarının sərgisinə xüsusi guşə ayrılıb.
Burada diqqəti cəlb edən digər bölmə floramızın yüksək müalicəvi xassələri ilə fərqlənən dərman bitkiləridir. Muzeydə cövhərlər, qoz, badam, acı badam, ərik və şaftalı çəyirdəklərindən alınmış yağlar nümayiş etdirilir. Həmin bölmədə floramızda zəngin bioloji ehtiyata malik 60 dərman bitkisi uyğun kombinasiyalı qarışıqlarla birlikdə sərgilənir.
Muzeydə, həmçinin sututarlarımızda yayılmış və elmi tədqiqatçılar tərəfindən faunaya yeni daxil edilmiş balıq növləri, xüsusilə Kür uzunburunu, qızılxallı balıq, qambuziya və digər nümunələr təqdim olunur.
Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində yayılmış 38 növ ilan və kərtənkələ eksponatları diqqəti cəlb edir. Eksponatlar arasında təbiətdə olduqca nadir rast gəlinən, tapılmasına illər sərf ediləcək növlər muzeyin digər bir bölməsinin ekspozisiyasını təşkil edir.
Müəssisədə bütün Qafqazda ən iri fərdlərinə Araz su anbarında rast gəlinən uzunbarmaq çay xərçənginin və krevetin fərdləri də nümayiş etdirilir.
Onurğasız heyvanlara aid çoxlu sayda eksponat muzeyin növbəti bölməsinin ekspozisiyasını təşkil edir. Burada molyusk növləri, ali xərçənglər, o cümlədən həşəratlar sinfinə daxil olan sərtqanadlılar, kəpənəklər, vəhşi arılar, hörümçəkkimilər və su həyat tərzi keçirən müxtəlif orqanizmlərin sərgisi bölgənin zəngin onurğasız faunası haqqında təəssürat yaradır.
Muzeydə bəzi eksponatlar nümayiş olunmaqla yanaşı, tədqiqatlara da cəlb ediliblər. Belə ki, müxtəlif heyvan qrupları ilə bağlı tədqiqat aparan mütəxəssislər burada sərgilənən nüsxələrdən ilkin material kimi istifadə edir, təsvir və ölçmə işləri yerinə yetirirlər.
Təbiətsevərlərin, ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrin və orta məktəb şagirdlərinin üzünə hər zaman açıq olan bu mədəniyyət ocağında son illər açıq dərslər təşkil edilir, müxtəlif mövzularda tədbirlər keçirilir. Muzeydə tələbə və şagirdlər ərazinin fauna və florası ilə yaxından tanış olur, onlara zəngin təbii sərvətlərimizin qorunması və ekologiyaya aid tövsiyələr verilir.

Important work is being done to promote the ancient and rich history, culture and nature of the Nakhchivan Autonomous Republic, where revival has been observed in all areas over the past 25 years. One of these events is the establishment of museums rich with exhibits that will widely illuminate the fauna and flora along with the national-cultural values of our people and preserve them for future generations.
The Museum of Nature, established under the Institute of Bioresources of the Nakhchivan Division of ANAS, is one of the cultural centers that visually represent the richness of the area. The museum, which has been in existence since 2003, aims to promote the diversity of our flora and fauna, including the conservation of rare and endangered species, the sense of native culture and the natural culture of the younger generation.
In the entrance to the museum, rich in stone remains, skeletons, tools of ancient people, nests of bird species and other exhibits, there is a nook allocated for over 50 wheat hybrids and breeding varieties of the autonomous republic, specializing by its soil and climatic conditions.
Another section that is noteworthy is the medicinal plants, which are distinguished by the high medicinal properties of our flora. In this section, 60 flora plants with rich biodiversity in our flora are exhibited in combination with appropriate combinations.
The exhibits of fauna samples cover a wide area in the museum. The expositions made of various parts of skeletons beleonging to double-hoofed animals - wild goat rock, mountain sheep and the feline kind – lynx, arises interest.
Exhibits of 38 species of snakes and lizards in the Nakhchivan Autonomous Republic attract the attention of specialists as well.
Here are also examples of fish species widely distributed in our wetlands and newly introduced to the fauna by researchers, especially the Kura longbird, redfish, Gambia and other species.
The museum presents the largest individuals in the Caucasus, the longest-lived tea cane and shrimp found in the Araz reservoir.
A large number of exhibits on invertebrate animals represent the next section of the museum. Here is an exhibition of species of mollusks, high-risk cancers, including insects, butterflies, wild bees, various spiders and aquatic organisms.
In addition to exhibiting some exhibits in the museum, they were also involved in research. Thus, experts in the study of different animal groups use the exhibits here as initial material, perform imaging and measurements.