Son 25 ildə bütün sahələrdə canlanmanın müşahidə olunduğu Naxçıvan Muxtar Respublikasının qədim və zəngin tarixi, mədəniyyəti və təbiətinin təbliği istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilir. Bu tədbirlərdən biri də xalqımızın milli-mədəni dəyərləri ilə yanaşı, fauna və florasını geniş şəkildə işıqlandıran, gələcək nəsillər üçün qoruyub saxlayan eksponatlarla zəngin muzeylərin yaradılmasıdır.
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun nəzdində yaradılan Təbiət muzeyi ərazinin zənginliklərini əyani şəkildə təbliğ edən mədəniyyət ocaqlarından biridir. 2003-cü ildən fəaliyyət göstərən muzey flora və faunamızın bioloji müxtəlifliyi, o cümlədən nadir və nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşən canlı növlərin təbliği, gənc nəsildə təbiətə və təbii sərvətlərimizə doğma münasibət hissi və ekoloji mədəniyyət aşılamağı qarşısına məqsəd qoyub.
Müxtəlif canlıların daşlaşmış qalıqları, skeletləri, qədim insanların əmək alətləri, quşların müxtəlifliyi ilə seçilən yuvaları və digər eksponatlarla zəngin muzeyin girişində muxtar respublikanın özünəməxsus torpaq-iqlim şəraitində yüksək məhsuldarlığı ilə seçilən 50-dən çox buğda hibridi və seleksiya sortlarının sərgisinə xüsusi guşə ayrılıb.
Burada diqqəti cəlb edən digər bölmə floramızın yüksək müalicəvi xassələri ilə fərqlənən dərman bitkiləridir. Muzeydə cövhərlər, qoz, badam, acı badam, ərik və şaftalı çəyirdəklərindən alınmış yağlar nümayiş etdirilir. Həmin bölmədə floramızda zəngin bioloji ehtiyata malik 60 dərman bitkisi uyğun kombinasiyalı qarışıqlarla birlikdə sərgilənir.
Muzeydə, həmçinin sututarlarımızda yayılmış və elmi tədqiqatçılar tərəfindən faunaya yeni daxil edilmiş balıq növləri, xüsusilə Kür uzunburunu, qızılxallı balıq, qambuziya və digər nümunələr təqdim olunur.
Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində yayılmış 38 növ ilan və kərtənkələ eksponatları diqqəti cəlb edir. Eksponatlar arasında təbiətdə olduqca nadir rast gəlinən, tapılmasına illər sərf ediləcək növlər muzeyin digər bir bölməsinin ekspozisiyasını təşkil edir.
Müəssisədə bütün Qafqazda ən iri fərdlərinə Araz su anbarında rast gəlinən uzunbarmaq çay xərçənginin və krevetin fərdləri də nümayiş etdirilir.
Onurğasız heyvanlara aid çoxlu sayda eksponat muzeyin növbəti bölməsinin ekspozisiyasını təşkil edir. Burada molyusk növləri, ali xərçənglər, o cümlədən həşəratlar sinfinə daxil olan sərtqanadlılar, kəpənəklər, vəhşi arılar, hörümçəkkimilər və su həyat tərzi keçirən müxtəlif orqanizmlərin sərgisi bölgənin zəngin onurğasız faunası haqqında təəssürat yaradır.
Muzeydə bəzi eksponatlar nümayiş olunmaqla yanaşı, tədqiqatlara da cəlb ediliblər. Belə ki, müxtəlif heyvan qrupları ilə bağlı tədqiqat aparan mütəxəssislər burada sərgilənən nüsxələrdən ilkin material kimi istifadə edir, təsvir və ölçmə işləri yerinə yetirirlər.
Təbiətsevərlərin, ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrin və orta məktəb şagirdlərinin üzünə hər zaman açıq olan bu mədəniyyət ocağında son illər açıq dərslər təşkil edilir, müxtəlif mövzularda tədbirlər keçirilir. Muzeydə tələbə və şagirdlər ərazinin fauna və florası ilə yaxından tanış olur, onlara zəngin təbii sərvətlərimizin qorunması və ekologiyaya aid tövsiyələr verilir.

Музей природы широко освещает флору и фауну Азербайджана
Важная работа проводится для популяризации древней и богатой истории, культуры и природы Нахчыванской Автономной Республики, где за последние 25 лет наблюдается оживление во всех областях. Одним из таких событий является создание богатых экспонатами музеев, которые широко освещают фауну и флору наряду с национальными и культурными ценностями нашего народа.
Музей природы, созданный при Институте биоресурсов Нахчыванского отделения НАНА, является одним из культурных центров, которые наглядно представляют богатство местности. Музей, который функционирует с 2003 года, нацелен на популяризацию биоразнообразия нашей флоры и фауны, в том числе популяцию редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных.
При входе в музей особое внимание привлекает экспозиция более 50 гибридов пшеницы и селекционных сортов, отобранных по высоким почвенно-климатическим условиям автономной республики.
К вниманию посетителей также представлен раздел лекарственных растений, которые отличаются высокими лекарственными свойствами в нашей флоре. В музее представлены масла, полученные из арахиса, орехов, миндаля, горького миндаля, абрикосов и персиков. В этом разделе представлено 60 видов растений, составляющих основу богатого биоразнообразия нашей флоры.
В музее также представлены виды рыб, которые широко распространены в наших болотах и недавно введены в фауну исследователями.
Представляет также интерес 38 видов змей и ящериц, которые распространены по всей Нахчыванской Автономной Республике. В музее также демонстрируются широкопалый речной рак и креветки, самые крупные особи которых на Кавказе встречаются именно в водохранилище Араз.
Большое количество экспонатов о беспозвоночных животных представляет собой следующий раздел музея. Выставка различных видов моллюсков, раков, включая насекомых - бабочек, диких пчел, пауков, дает представление о богатой фауне беспозвоночных.
Помимо экспонирования некоторых экспонатов в музее, они также привлекаются в исследования. Таким образом, специалисты, проводящие исследования на разных группах животных, используют экспонаты здесь в качестве исходного материала, выполняют визуализацию и измерения.
В этом культурном центре, который открыт для любителей природы, студентов, обучающихся в университетах, и старшеклассников, в последние годы были организованы открытые уроки и различные мероприятия. Студенты и учащиеся близко знакомятся с фауной и флорой региона и получают советы по сохранению наших богатых природных ресурсов и экологии.