2020-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyi tamam olur.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi ötən müddət ərzində xalqımızın çoxəsrlik mədəniyyətinin və böyük ədəbi irsinin tədqiqi və təbliği istiqamətində səmərəli fəaliyyət göstərmiş, üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlmişdir. Muzeydə qorunub saxlanılan qiymətli eksponatlar və nümayiş etdirilən qədim əlyazmalar, böyük ədiblərin əsərlərinə miniatürlər, xalq yaradıcılığı və tətbiqi sənət nümunələri, görkəmli şəxsiyyətlərlə bağlı nadir sənədlər, habelə müxtəlif əsrlərə aid digər maddi mədəniyyət abidələri ziyarətçilərdə ədəbiyyatımızın bu günədək keçdiyi inkişaf yolu barədə dolğun təsəvvür formalaşdırır. Fondları daim orijinal materiallarla zənginləşməkdə olan Muzey bu gün respublikada mühüm elm və mədəniyyət mərkəzlərindən biri kimi tanınmaqla yanaşı, eyni zamanda, geniş maarifçilik işi aparmaqdadır. Muzeyin elmi kadrların hazırlanmasında və muzeyşünasların yeni nəslinin yetişməsində təqdirəlayiq xidmətləri vardır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin hərtərəfli öyrənilməsində, milli ədəbiyyat nümunələrinin toplanılıb mühafizə edilməsində rolunu nəzərə alaraq, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə birlikdə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики О проведении 80-летия Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви Национальной Академии Наук Азербайджана
11.02.2020 09:00
В 2020 году исполняется 80 лет Национальному музею азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви Национальной Академии Наук Азербайджана.
За минувший период Национальный музей азербайджанской литературы осуществлял плодотворную деятельность в области исследования и пропаганды многовековой культуры и великого литературного наследия нашего народа, достойно справлялся с поставленными перед ним задачами. Хранящиеся в музее ценные экспонаты и демонстрируемые древние рукописи, миниатюры к произведениям великих литераторов, образцы народного творчества и декоративного искусства, редкие документы, связанные с выдающимися личностями, а также другие памятники материальной культуры, относящиеся к различным векам, формируют у посетителей полное представление о пути развития, пройденном нашей литературой до сегодняшнего дня. Сегодня музей, фонды которого постоянно обогащаются оригинальными материалами, не только признан как один из важных научных и культурных центров в республике, но и проводит важную просветительскую работу. Музею принадлежат большие заслуги в подготовке научных кадров и формировании нового поколения музееведов.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, учитывая роль во всестороннем изучении истории азербайджанской литературы, сборе и хранении образцов национальной литературы, в целях обеспечения проведения 80-летия Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви постановляю:
1. Национальной Академии Наук Азербайджана вместе с Министерством культуры Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 80-летию Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви.