2020-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyi tamam olur.
Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi ötən müddət ərzində xalqımızın çoxəsrlik mədəniyyətinin və böyük ədəbi irsinin tədqiqi və təbliği istiqamətində səmərəli fəaliyyət göstərmiş, üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlmişdir. Muzeydə qorunub saxlanılan qiymətli eksponatlar və nümayiş etdirilən qədim əlyazmalar, böyük ədiblərin əsərlərinə miniatürlər, xalq yaradıcılığı və tətbiqi sənət nümunələri, görkəmli şəxsiyyətlərlə bağlı nadir sənədlər, habelə müxtəlif əsrlərə aid digər maddi mədəniyyət abidələri ziyarətçilərdə ədəbiyyatımızın bu günədək keçdiyi inkişaf yolu barədə dolğun təsəvvür formalaşdırır. Fondları daim orijinal materiallarla zənginləşməkdə olan Muzey bu gün respublikada mühüm elm və mədəniyyət mərkəzlərindən biri kimi tanınmaqla yanaşı, eyni zamanda, geniş maarifçilik işi aparmaqdadır. Muzeyin elmi kadrların hazırlanmasında və muzeyşünasların yeni nəslinin yetişməsində təqdirəlayiq xidmətləri vardır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin hərtərəfli öyrənilməsində, milli ədəbiyyat nümunələrinin toplanılıb mühafizə edilməsində rolunu nəzərə alaraq, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə birlikdə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS
11.02.2020 09:00
In 2020, marks 80 years of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Over the past period, National Museum of Azerbaijani Literature carried out fruitful activities in the field of research and proomotion of the centuries-old culture and great literary heritage of our people, adequately coped with the tasks assigned to it. Valuable exhibits stored in the museum and demonstrated ancient manuscripts, miniatures of works by great writers, samples of folk art and decorative art, rare documents related to outstanding personalities, as well as other monuments of material culture dating back to different centuries, form a complete picture of visitors the development that our literature has gone through to this day. Today, the museum, whose funds are constantly enriched with original materials, is not only recognized as one of the important scientific and cultural centers in the republic, but also carries out important educational work. The museum has great achievements in the preparation of scientific personnel and the formation of a new generation of museum experts.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, taking into account the role in the comprehensive study of the history of Azerbaijani literature, collection and storage of samples of national literature, in order to ensure the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi, I decide:
1. Azerbaijan National Academy of Sciences joint with the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan to prepare and implement an action plan dedicated to the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi.
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan to resolve issues arising from this Order.