Azərbaycanın ekoloji risklər xəritəsi tərtib olunub
AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və müəssisənin şöbə müdiri, c.ü.f.d., dos. Mirnuh İsmayılov tərəfindən təbii-texnogen təhlükələr əsasında Azərbaycanın ekoloji risklər xəritəsi işlənib hazırlanıb. Bu, Azərbaycanın ilk dəfə çoxparametrli məlumatlar əsasında tərtib edilmiş iri miqyaslı rəqəmsal ekoloji risklər xəritəsidir.
Ölkə ərazisində sel, sürüşmə, daşqın, demoqrafik və texnogen yüklənmə, səth və yeraltı suların çirklənməsi, Xəzər dənizinin səviyyə tərəddüdü, şoranlaşma, bataqlaşma, iqlimdəki risklər,  səhralaşma  və zəlzələ kimi ekoloji risk yaradan mənbələr müəyyən edilib. Xəritənin təhlilindən məlum olur ki, respublika ərazisinin 37,2%-i çox zəif, 19,8%- i zəif, 23,9%-i orta, 12,4%-i  yüksək, 6,8%-i isə çox yüksək ekoloji riskli ərazilərdir.
Azərbaycanın ekoloji risklər xəritəsi infrastruktur layihələrin həyata keçirilməsində, tikintidə, seliteb-şəhər planlaşdırılmasında və sığorta işlərində mühüm mənbə rolunu oynaya bilər.

Составлена карта экологических рисков Азербайджана
Директор Института географии НАНА академик Рамиз Мамедов и заведующий отделом этого научного учреждения доктор философии по географии Мирнух Исмайлов разработали карту экологических рисков Азербайджана на основе природных и техногенных угроз. Это карта крупномасштабных цифровых экологических рисков, впервые созданная в Азербайджане на основе многопараметрных данных.
Были выявлены источники экологической опасности по всей территории страны, включая сели, наводнения, оползни, демографические и техногенные нагрузки, загрязнение поверхностных и подземных вод, нарушение уровня Каспийского моря, засоление, заболачивание, климатические риски, опустынивание и землетрясения. Анализ карты показывает, что 37,2% территории республики зоны с очень слабым экологическим риском, 19,8% - слабым, 23,9% - средним, 12,4% - высоким и 6,8% - очень высоким.
Карта экологических рисков Азербайджана может сыграть важную роль в реализации инфраструктурных проектов, строительстве, градостроительстве и страховании.