Azərbaycanın ekoloji risklər xəritəsi tərtib olunub
AMEA-nın Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və müəssisənin şöbə müdiri, c.ü.f.d., dos. Mirnuh İsmayılov tərəfindən təbii-texnogen təhlükələr əsasında Azərbaycanın ekoloji risklər xəritəsi işlənib hazırlanıb. Bu, Azərbaycanın ilk dəfə çoxparametrli məlumatlar əsasında tərtib edilmiş iri miqyaslı rəqəmsal ekoloji risklər xəritəsidir.
Ölkə ərazisində sel, sürüşmə, daşqın, demoqrafik və texnogen yüklənmə, səth və yeraltı suların çirklənməsi, Xəzər dənizinin səviyyə tərəddüdü, şoranlaşma, bataqlaşma, iqlimdəki risklər,  səhralaşma  və zəlzələ kimi ekoloji risk yaradan mənbələr müəyyən edilib. Xəritənin təhlilindən məlum olur ki, respublika ərazisinin 37,2%-i çox zəif, 19,8%- i zəif, 23,9%-i orta, 12,4%-i  yüksək, 6,8%-i isə çox yüksək ekoloji riskli ərazilərdir.
Azərbaycanın ekoloji risklər xəritəsi infrastruktur layihələrin həyata keçirilməsində, tikintidə, seliteb-şəhər planlaşdırılmasında və sığorta işlərində mühüm mənbə rolunu oynaya bilər.

Map of Azerbaijan’s environmental risks compiled
The director of the Institute of Geography of ANAS academician Ramiz Mammadov and head of the department of this scientific institution, Ph.D. in geography, Assoc. Prof. Mirnuh Ismayilov developed a map of Azerbaijan’s environmental risks based on natural and man-made threats. This is a map of large-scale digital environmental risks, first created in Azerbaijan on the basis of multi-parameter data.
Sources of environmental hazard were identified throughout the country, including mudflows, floods, landslides, demographic and technological pressures, pollution of surface and groundwater, disturbance of the Caspian Sea level, salinization, waterlogging, climate risks, desertification and earthquakes. Analysis of the map shows that 37.2% of the territory of the republic of the zone with very low environmental risk, 19.8% is weak, 23.9% is medium, 12.4% is high and 6.8% is very high.
The map of environmental risks of Azerbaijan can play an important role in the implementation of infrastructure projects, construction, urban planning and insurance.