Məktəblilərin iki layihəsi respublika müsabiqəsində bürünc medala layiq görülüb
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşlarının rəhbərliyi ilə yerinə yetirilən iki layihə “Sabahın alimləri” IX Respublika müsabiqəsində “Biologiya” nominasiyası üzrə bürünc medala layiq görülüb.
İnstitutun Bioinformatika laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradovun rəhbərliyi altında “Mitoxondridən nüvəyə DNT transferi” layihəsi çərçivəsində aparılan tədqiqatlara görə Yasamal rayonu 177 nömrəli tam orta məktəbin 11-ci sinif şagirdi Selcan Nurullayeva və Səbail rayonu 160 nömrəli klassik gimnaziyanın 10-cu sinif şagirdi Tuba Əliyeva bürünc medala görülüblər.
Müəssisədə yerinə yetirilən digər layihənin rəhbəri Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d., dos. Nərgiz Sultanova olub. “Üzüm bitkisində kumarin törəmələrinin boy stimullaşdırıcı təsirləri” layihəsinə görə Bakı şəhəri Nəsimi rayonu 5 nömrəli tam orta məktəbin 9-cu sinif şagirdi Feyruz Sultanlı və Müasir Təhsil Kompleksinin 10-cu sinif şagirdi Xanım Hüseynova bürünc medal qazanıblar.
Müsabiqəyə təqdim olunan layihələrin AMEA-nın alimlərinin rəhbərliyi altında yerinə yetirilməsi istedadlı şagirdlərdə elmə marağın yaradılması baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir.

Two projects led by employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS were awarded a bronze medal in the IX Republican contest “Scientists of the Future” in the nomination “Biology”.
For studies conducted as part of the project “Transfer of DNA from mitochondria to the nucleus” under the leadership of the head of the Bioinformatics laboratory of the institute, corresponding member of ANAS Ilham Shahmuradov, 11th grade student of 177th high school in Yasamal district Seljan Nurullaeva and 10th grade student Tuba Aliyev was awarded a bronze medal.
The head of another project implemented at this scientific institution is a leading researcher at the Bioadaptation laboratory, Ph.D. in Biology, associate professor Nargiz Sultanova. Feyruz Sultanli, a ninth-grader in Nasimi district secondary school No. 5, and Khanym Huseynova, a 10th grade student of the Modern Education Complex, were awarded a bronze medal for the project “Stimulating Effect of Coumarin Derivatives in a Grape Plant”.