Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) "Kimya" ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbələri AMEA-nın akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) istehsalat təcrübəsinə başlayıblar.
Birinci qrupda 27 tələbə fevralın 17-dən martın 13-dək institutun müxtəlif laboratoriyalarında istehsalat təcrübəsi keçəcək.
Əvvəlcə təcrübəçi tələbələr və onların rəhbərləri - BDU-nun müəllimi, kimya üzrə elmlər doktoru, professor İbrahim Məmmədov və kimya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Məmmədova institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasovla görüşüblər.
Vaqif Abbasov tələbələri elm və təhsilin vəhdəti, NKPİ-nin fəaliyyəti, burada aparılan elmi tədqiqat işləri, kimya elmində baş verən mühüm yeniliklər barədə məlumatlandırıb, onlara bir sıra dəyərli tövsiyələr verib. Alim bildirib ki, elm və təhsilin inteqrasiyası yüksəkixtisaslı kadrların yetişməsinə imkan yaradır.
Daha sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Hikmət İbrahimov tələbələri təcrübə keçəcəkləri laboratoriyalarla tanış edib.

Студенты БГУ проходят практику в Институте нефтехимических процессов
Студенты 4 курса Бакинского государственного университета (БГУ) по специальности «Химия» приступили к производственной практике в Институте нефтехимических процессов НАНА.
В первой группе 27 студентов пройдут производственную практику в различных лабораториях института с 17 по 13 марта.
Вначале студенты-практиканты и их руководители встретились с преподавателем БГУ, доктором химических наук, профессором Ибрагимом Мамедовым и доктором философии по химии Еганой Мамедовой, директором института, академиком Вагифом Аббасовым.
Вагиф Аббасов проинформировал студентов о единстве науки и образования, деятельности ИНХП, проведенной здесь исследовательской работе, важных нововведениях в химии и дал ряд ценных рекомендаций. По словам ученого, интеграция науки и образования способствует подготовке высококвалифицированных кадров.
Далее заместитель директора института по научной работе профессор Хикмет Ибрагимов ознакомил студентов с лабораториями, где они будут проходить практику.