Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) "Kimya" ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbələri AMEA-nın akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) istehsalat təcrübəsinə başlayıblar.
Birinci qrupda 27 tələbə fevralın 17-dən martın 13-dək institutun müxtəlif laboratoriyalarında istehsalat təcrübəsi keçəcək.
Əvvəlcə təcrübəçi tələbələr və onların rəhbərləri - BDU-nun müəllimi, kimya üzrə elmlər doktoru, professor İbrahim Məmmədov və kimya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Məmmədova institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasovla görüşüblər.
Vaqif Abbasov tələbələri elm və təhsilin vəhdəti, NKPİ-nin fəaliyyəti, burada aparılan elmi tədqiqat işləri, kimya elmində baş verən mühüm yeniliklər barədə məlumatlandırıb, onlara bir sıra dəyərli tövsiyələr verib. Alim bildirib ki, elm və təhsilin inteqrasiyası yüksəkixtisaslı kadrların yetişməsinə imkan yaradır.
Daha sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Hikmət İbrahimov tələbələri təcrübə keçəcəkləri laboratoriyalarla tanış edib.

4th year students of Baku State University (BSU) in the specialty "Chemistry" began industrial probation at the Institute of Petrochemical Processes of ANAS (IPP).
In the first group of 27 students will have practical training in various laboratories of the institute from March 17 to 13.
Initially, student students and their leaders met with a teacher at the Belarusian State University, Doctor of chemical sciences, professor Ibrahim Mammadov and Ph.D. in Chemistry Yegana Mammadova, director of the institute academician Vagif Abbasov.
Vagif Abbasov informed the students about the unity of science and education, the activity of the IPP , the research carried out here, important innovations in chemistry and made a number of valuable recommendations. According to the scientist, the integration of science and education contributes to the training of highly qualified personnel.
Further, the deputy director for science, Professor Hikmet Ibrahimov, introduced the students to the laboratories where they will practice.