AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vərağa Almasov və ilahiyyatçı Həsən Hüseyninin birgə müəllifliyi ilə nəşr olunmuş “Nəsimidən nəsimlər” kitabının təqdimatı keçirilib. Nəşrin redaktoru Əlyazmalar İnstitutunun Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri, professor Azadə Musabəylidir.
Təqdimat mərasimində çıxış edən müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov nəşrin elmi əhəmiyyətindən danışıb. O, mütəfəkkir şair Nəsiminin 650 illik yubileyinə ithaf olunan əsərdə geniş təhlillərin aparıldığını bildirib.
Sonra kitabın rəyçilərindən biri, Əlyazmalar İnstitutunun Kitabxana və elmi informasiya şöbəsinin müdiri Qutiyera Cəfərova çıxış edərək nəşrin şairin zəngin irsinin araşdırılması baxımından dəyərli töhfə olduğunu deyib.
Nəsimi yaradıcılığından söz açan AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zəkulla Bayramlı şairin yaradıcılığı haqqında aparılmış təhlillərə görə hər iki müəllifi, xüsusən də bu günlərdə 60 yaşı tamam olan Vərağa Salmanovu təbrik edib.
Kitabın rəyçisi, institutun Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nəzakət Məmmədli diqqətə çatdırıb ki, nəşrdə maraqlı məqamlardan biri Nəsiminin Həzrət Əliyə olan münasibəti, Quranda əks olunan bəşəri mövzularla bağlı fikirlərin əks etdirilməsidir. N.Məmmədli kitabda şairin yaradıcılığının yalnız irfani deyil, poetik cəhətdən də təhlil olunduğunu bildirib.
Tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfov, Farsdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Nəsib Göyüşov, Kitabxana və elmi informasiya şöbəsinin böyük elmi işçiləri Mircəfər Seyidov və Sona Xəyal çıxış edərək təqdim olunan araşdırmaları yüksək qiymətləndiriblər.

В Институте рукописей прошла презентация книги «Nəsimidən nəsimlər»
В Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялась презентация книги «Nəsimidən nəsimlər», изданной в соавторстве с доктором философии по филологии Варагой Алмасовым и богословом Гасаном Гусейни. Редактором издания является заведующая отделом исследований тюркоязычных рукописей Института рукописей профессор Азада Мусабейли.
Выступая на презентации, заместитель директора по научной работе учреждения доктор филологических наук Паша Каримов рассказал о научной значимости издания. По его словам, в книге, посвященной 650-летию поэта Насими, был проведен обширный анализ.
Далее выступила одна из рецензентов книги заведующая отделом библиотечной и научной информации Института рукописей Гутьера Джафарова, которая отметила, что новое издание внесло ценный вклад в изучение богатого наследия поэта.
Говоря о творчестве Насими, сотрудник Института литературы им. Низами Гянджеви доктор философии по филологии, доцент Закулла Байрамлы поздравил обоих авторов с успешным анализом творчества поэта.
Рецензент книги, ведущий научный сотрудник отдела исследования тюркоязычных рукописей доктор философии по филологии, доцент Назакат Мамедли сказала, что одним из интересных моментов в публикации является отражение отношений Насими с Хазратом Али. Н.Мамедли сказала, что творчество поэта было проанализировано не только с точки зрения сакрального знания, но и с поэтической точки зрения.