AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Vərağa Almasov və ilahiyyatçı Həsən Hüseyninin birgə müəllifliyi ilə nəşr olunmuş “Nəsimidən nəsimlər” kitabının təqdimatı keçirilib. Nəşrin redaktoru Əlyazmalar İnstitutunun Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri, professor Azadə Musabəylidir.
Təqdimat mərasimində çıxış edən müəssisənin elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov nəşrin elmi əhəmiyyətindən danışıb. O, mütəfəkkir şair Nəsiminin 650 illik yubileyinə ithaf olunan əsərdə geniş təhlillərin aparıldığını bildirib.
Sonra kitabın rəyçilərindən biri, Əlyazmalar İnstitutunun Kitabxana və elmi informasiya şöbəsinin müdiri Qutiyera Cəfərova çıxış edərək nəşrin şairin zəngin irsinin araşdırılması baxımından dəyərli töhfə olduğunu deyib.
Nəsimi yaradıcılığından söz açan AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zəkulla Bayramlı şairin yaradıcılığı haqqında aparılmış təhlillərə görə hər iki müəllifi, xüsusən də bu günlərdə 60 yaşı tamam olan Vərağa Salmanovu təbrik edib.
Kitabın rəyçisi, institutun Türkdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nəzakət Məmmədli diqqətə çatdırıb ki, nəşrdə maraqlı məqamlardan biri Nəsiminin Həzrət Əliyə olan münasibəti, Quranda əks olunan bəşəri mövzularla bağlı fikirlərin əks etdirilməsidir. N.Məmmədli kitabda şairin yaradıcılığının yalnız irfani deyil, poetik cəhətdən də təhlil olunduğunu bildirib.
Tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfov, Farsdilli əlyazmaların tədqiqi şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Nəsib Göyüşov, Kitabxana və elmi informasiya şöbəsinin böyük elmi işçiləri Mircəfər Seyidov və Sona Xəyal çıxış edərək təqdim olunan araşdırmaları yüksək qiymətləndiriblər.

Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS has presented the book “Nasimiden nasimler” (Breezes), co-authored by PhD in Philology Varaga Almasov and theologian Hasan Huseyn. The editor of the publication is Professor Azada Musabeyli, head Department of Turkic Manuscripts Research of the Institute of Manuscripts.
Speaking at the presentation Pasha Karimov, deputy director for science Doctor of Philology, spoke about the scientific importance of the publication and stated that an extensive analysis was carried out in the book, dedicated to the 650th anniversary of the poet Nasimi.
One of the book's reviewers, Gutiera Jafarova, head of the Library and Scientific Information Department of the Institute of Manuscripts, highlighted the publication as a valuable contribution to the study of the poet's rich heritage.
Speaking of Nasimi's poetry, an employee of the Institute of Literature after N. Ganjavi, PhD in Philology, Associate Professor Zakulla Bayramli congratulated both authors on the analysis of the poet's creativity, especially Varaga Salmanov, who has turned 60 years old.
The book's reviewer, leading researcher of the Institute of Turkic Manuscripts Research, PhD in Philology, Associate Professor Nazakat Mammadli brought to mind that one of the interesting points in the publication is the reflection of Nasimi's attitude to Hazrat Ali, and human topics occuring in Koran.