Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, bölmənin sədri, akademik İradə Hüseynova, BTEB üzrə AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclasda əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Yığıncağı akademik İradə Hüseynova açaraq tədbirin gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra BTEB-ə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların 2020-ci il üçün elmi-tədqiqat planları, həmçinin doktorantura və dissertanturaya qəbulun nəticələri təsdiqlənib. Təqdim olunan dissertasiya mövzularının adları ilə bağlı bir sıra vacib məqamlara toxunan İ.Hüseynova alimlərə müvafiq tövsiyələrini verib. O, mövzuların aktuallıq dərəcəsinin nəzərə alınmasının vacibliyini önə çəkərək, fərqli yanaşmalarla elmə yeniliklər gətirməyin və mühüm nəticələr əldə etməyin mümkün olduğunu deyib.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin “Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitabı”nın III nəşri üzrə iş proqramı” haqqında 14 fevral 2020-ci il tarixli qərarının icrasından irəli gələn məsələlər müzakirə olunub. Bölmə sədri iş proqramının 2020-2023-cü illəri əhatə etdiyini deyərək, nəşrlə bağlı AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları ilə birgə müzakirələr aparmağın zəruriliyini vurğulayıb. O, “Qırmızı Kitab”ın III nəşri ilə əlaqədar elmi-təşkilati, texniki, maliyyə və s. məsələlərin vaxtında və səmərəli həllini nəzərdə tutan multidissiplinar elmi-tədqiqat proqramının hazırlanmasının önəmini qeyd edib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə AMEA-nın elmi müəssisələri arasında əməkdaşlığa dair təkliflər haqqında olub. Akademiyanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini söyləyən İ.Hüseynova bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün səsləndirilən təkliflərin AMEA-nın büdcədənkənar gəlir əldə etməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.

25 февраля состоялось Общее собрание Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА.
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, председатель департамента академик Ирада Гусейнова, действительные члены и члены-корреспонденты НАНА по ОБМН, директора научных учреждений и соответствующие лица.
На заседании минутой молчания была почтена память о жертвах Ходжалинского геноцида.
Академик Ирада Гусейнова открыла собрание вступительным словом и проинформировала участников о повестке дня.
Далее были утверждены научно-исследовательские планы включенных в отделение научных учреждений и организаций на 2020 год, а также результаты приема в докторантуру и диссертантуру. Касаясь ряда важных вопросов, связанных с названиями тем диссертации, И.Гусейнова дала соответствующие рекомендации ученым. Она подчеркнула важность учета актуальности тем.
На мероприятии также обсуждались вопросы, возникающие в связи с выполнением решения Президиума НАНА от 14 февраля 2020 года о «Программе работы по 3-му изданию Красной книги Азербайджанской Республики». Отметив, что Программе работы охватывает 2020-2023 годы, председатель отделения подчеркнула необходимость проведения совместных обсуждений с сотрудниками Министерства экологии и природных ресурсов. Она коснулась важности разработки междисциплинарной научно-исследовательской программы, предусматривающей своевременное и эффективное решение научных, организационных, технических, финансовых и прочих вопросов в связи с 3-м изданием Красной книги.
Очередным вопросом повестки дня мероприятия было предложение о сотрудничестве между Министерством сельского хозяйства Азербайджанской Республики и научными учреждениями НАНА. Отметив, что Академия тесно сотрудничает с Министерством сельского хозяйства, И.Гусейнова подчеркнула важность предложений по дальнейшему расширению этих связей с точки зрения внебюджетных доходов НАНА.