AMEA-nın N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialında tanınmış ictimai xadim, Azərbaycanın Xalq şairi Zəlimxan Yaqubun anadan olmasının 70 illik yubileyi ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin Aran regional filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı şairin xalqımıza məxsus mənəvi dəyərləri, folklor yaradıcılığı ənənələrini qoruyub saxlayan, ədəbiyyatımızda irsilik ideyasını tərənnüm edən yaradıcılığından bəhs edib. O, Zəlimxan Yaqubun təkcə Azərbaycanın deyil, bütün türk dünyasının sevilən şairi olduğunu qeyd edib.
Sonra Karrar qəsəbəsi tam orta məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Şəfəq Ağayeva “Zəlimxan Yaqub və xalq yaradıcılığı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək, şairin mənəvi xəzinəmizə bəxş etdiyi poeziya incilərindən söz açıb. Qeyd edib ki, xalqın mübarizə ruhunun, milli təəssübkeşlik və vətənpərvərlik hisslərlənin ictimai-estetik düşüncəyə uyğun bədii-emosional ifadəsi Z.Yaqubun əsərlərini səciyyələndirən əsas amillərdəndir.
Daha sonra muzeyin əməkdaşı Tofiq Abdullayev, yazıçı-publisist Əlisəfa Azayev və Ağaməhəmməd Hacıyev Azərbaycan poeziyasında öz dəst-xətti ilə seçilən Zəlimxan Yaqubla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində Zəlimxan Yaqubun həyat və yaradıcılığını əks etdirən qısa sənədli film nümayiş olunub.

Отмечено 70-летие Народного поэта Залимхана Ягуба
В Аранском региональном филиале Национального музея азербайджанской литературы НАНА состоялось мероприятие, посвященное 70-летию известного общественного деятеля, Народного поэта Азербайджана Залимхана Ягуба.
Открывая мероприятие, заведующая Аранским региональным филиалом музея доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы рассказала о творчестве поэта, который сохраняет нравственные ценности и фольклорные традиции нашего народа и прославляет идею наследственности в нашей литературе. Он отметил, что Залимхан Ягуб является любимым поэтом не только Азербайджана, но и всего тюркского мира.
Затем преподаватель языка и литературы в средней школе Каррар Шафаг Агаева выступила с докладом «Залимхан Ягуб и народное творчество» и рассказала о жемчужинах поэзии, которые поэт подарил нашей духовной сокровищнице. Он отметил, что художественное и эмоциональное выражение духа борьбы народа, чувств национализма и патриотизма в соответствии с социально-эстетическим мышлением является одним из главных факторов, характеризующих творчество З. Ягуба.
В рамках мероприятия был показан короткий документальный фильм о жизни и творчестве Залимхана Ягуба.