Pensilvaniya Universitetinin astronomları elmi təşkilatlardan olan alimlərlə əməkdaşlıq çərçivəsində 100-dən çox yeni cırtdan planet aşkar ediblər. Onların orbitləri Yer kürəsindən Günəşə qədər olan məsafədən 30 dəfə uzaqda yerləşir.
poisknews.ru saytının məlumatına görə, 5 il ərzində aparılan genişmiqyaslı tədqiqatlar nəticəsində mütəxəssislər ən yeni və qalaktik toplanmaları araşdırıb, həmçinin Yer kürəsinin cənub yarımkürəsinin səmasında yaranan infraqırmızı şüalanmanın mənbələri haqqında məlumatlar toplayıblar. 139 yeni planet kiçikölçülü olduğuna görə onları aşkar etmək asan olmayıb.
Tədqiqatçılar ümid edirlər ki, yeni kəşf olunmuş “cırtdanların” orbitlərinin tədqiqi “doqquzuncu planetin” axtarışlarında kömək edəcək. Onun mümkün mövcudluğu haqqında astrofiziklər təxminən beş il əvvəl məlumat veriblər.
Alimlərin fərziyyələrinə görə, Günəşdən 41 milyard kilometr məsafədə hipotetik obyekt yerləşib. O, təxminən 15 min il ərzində ulduzun ətrafında tam dövr edir. Tədqiqatın nəticələri “Astrophysical Journal Supplement Series” nəşrində dərc olunub.

На окраинах Солнечной системы обнаружили более 100 малых планет
Множество неизвестных ранее карликовых планет открыли астрономы Пенсильванского университета в содружестве с учеными из других научных организаций. Орбиты “новеньких” расположены от нашего светила еще дальше, чем орбита Нептуна (примерно в 30 раз дальше, чем Земля расположена от Солнца).
Масштабные исследования проводились в течение 5 лет (август 2013-январь 2019 г.г.). Специалисты изучали сверхновые и галактические скопления, а также собирали данные об источниках инфракрасного излучения в небе южного полушария Земли. Обнаружить 139 новых малых планет было непросто по причине их небольших размеров.
Исследователи надеются, что изучение орбит вновь открытых “карликов” поможет в поисках “девятой планеты” или, как ее еще называют, “планеты Х”. О ее возможном существовании около пяти лет назад сообщили астрофизики. Расположен гипотетический объект, по предположениям ученых, на расстоянии 41 млрд км от Солнца. Полный оборот вокруг светила он совершает приблизительно за 15 тыс. земных лет. Результаты исследования опубликованы в издании Astrophysical Journal Supplement Series.