5 aprel - Geoloqlar Günüdür
Geologiyanı Yer kürəsinin quruluşu və onun inkişaf tarixi haqqında elm adlandırırlar. Bu elmin əsas tədqiqat obyekti Yer kürəsinin geoloji salnaməsinin əks olunduğu dağ suxurlarıdır.
Geologiya, həmçinin Yerin səthi və onun altında gedən müasir fiziki prosesləri və mexanizmləri tədqiq edir. Müxtəlif proseslərin öyrənilməsi keçmişdə planetin inkişafına dair məlumatlar əldə etməyə imkan verir.
Geoloqlar Günü ənənəvi olaraq hər il aprel ayının ilk bazar günü keçmiş SSRİ-yə daxil olan bir çox ölkələrdə geoloji elmlər və ixtisaslar üzrə fəaliyyət göstərən mütəxəssislər tərəfindən qeyd olunur. Bu əlamətdar günün SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin 31 mart 1966-cı il tarixli Fərmanı ilə mineral-xammal bazasının yaradılmasında sovet geoloqlarının xidmətləri nəzərə alınaraq qeyd edilməsi qərara alınıb.
Peşə bayramının keçirilmə vaxtının aprel ayının əvvəlləri seçilməsi müvafiq sahə üzrə fəaliyyət göstərən mütəxəssislərin həmin vaxtlarda çöl-tədqiqat işlərinə başlaması, eləcə də ekspedisiyalara hazırlaşmaları ilə əlaqədardır.
Bu bayram ərəfəsində geoloq-mütəxəssislər çoxillik məhsuldar elmi-tədqiqat fəaliyyəti və xidmətlərinə görə dövlət mükafatları alır, Fəxri fərman və ordenlərlə təltif olunurlar.
Bu gün geoloqlardan əlavə, həm də axtarış və faydalı qazıntıların hasilatı ilə bağlı peşəyə sahib insanların bayramı hesab edilir.
Qeyd edək ki, 1945-ci ildə AMEA-nın təşkil olunmasında Azərbaycanın görkəmli geoloq alimləri - Ələşrəf Əlizadə, Mirəli Qaşqay və Şamil Əzizbəyovun yaxından iştirak edib. Ş.Əzizbəyov, M.Qaşqay, Ə.Əlizadə, M.Əliyev, Q.Əfəndiyev, Ş.Mehdiyev və digər istedadlı alimlərin gərgin əməyi nəticəsində Azərbaycanda geologiya elmi inkişaf etdirilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikada hakimiyyətə gəlişindən sonra ölkəmizdə elmin bütün sahələr üzrə inkişafına diqqət və qayğı daha da artıb və 1994-cü ildə "Əsrin müqaviləsi"nin imzalanması ilə Azərbaycan geoloqları Qərb alimləri ilə birgə tədqiqatlar aparmağa başlayıblar.
AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutu da ölkəmizdə geologiya elminin inkişafında mühüm rola malikdir. Bu elmi müəssisə uzun illər ərzində geoloji elmlərin inkişafına, respublika ərazisinin geoloji quruluşunun, geodinamik şəraitinin, palçıq vulkanizminin və geoloji proseslərin riyazi modellərinin öyrənilməsi sahəsində fundamental və tətbiqi məsələlərin həllinə, həmçinin Azərbaycanın mineral-xammal bazasının yaradılması və möhkəmləndirilməsinə, ölkəmizin neft strategiyasının həyata keçirilməsinə böyük töhfələr verib.
Geologiya və Geofizika İnstitutu həm də bir çox fundamental və tətbiqi xarakterli tədqiqatları həyata keçirən elmi mərkəzdir. Burada neft geologiyası, palçıq vulkanizmi, paleontologiya və stratiqrafiya, litologiya, geofizika, geotektonika və geodinamika, neft və qaz yataqlarının işlənilməsi sahəsində elmi məktəblər yaradılıb.

April 5 - Geologists' Day
Geology is called the science of the structure of the Earth and the history of its development. The main object of study of this science is the rocks that reflect the geological chronicle of the Earth.
Geology also studies the Earth's surface and modern physical processes and mechanisms beneath it. The study of various processes allows us to obtain information about the development of the planet in the past.
Geologists' Day is traditionally celebrated on the first Sunday of April every year by specialists in geological sciences and specialties in many countries of the former USSR. By the Decree of the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR dated March 31, 1966, it was decided to celebrate this significant day, taking into account the services of Soviet geologists in the creation of the mineral resource base.
On the eve of this holiday, geologists-specialists receive state awards for many years of productive research activities and services, are awarded honorary degrees and orders.
Note that prominent geologists of Azerbaijan - Alashraf Alizadeh, Mirali Gashgay and Shamil Azizbayov were closely involved in the organization of ANAS in 1945. As a result of hard work of Sh. Azizbeyov, M.Gashgay, A.Alizadeh, M.Aliyev, G.Afandiyev, Sh.Mehdiyev and other talented scientists, geology science was developed in Azerbaijan.
After the national leader Heydar Aliyev came to power in the republic, attention and care for the development of science in our country increased, and in 1994, with the signing of the "Contract of the Century", Azerbaijani geologists began to conduct joint research with Western scientists.
Institute of Geology and Geophysics of ANAS also plays an important role in the development of geological science in our country. This scientific institution is a scientific center that conducts many fundamental and applied research. Scientific schools in the fields of oil geology, mud volcanism, paleontology and stratigraphy, lithology, geophysics, geotectonics and geodynamics, development of oil and gas fields have been established here.