AMEA-da distant təhsilin hazırkı vəziyyəti
Azərbaycan Respublikasının ərazisində yeni növ koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə 2020-ci il mart ayının 3-dən bütün təhsil müəssisələrində, o cümlədən AMEA-nın magistraturasında tədris prosesi müvəqqəti dayandırılıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “AMEA-nın magistrantları üçün distant (məsafədən) təhsilin təşkil edilməsi haqqında” sərəncamına uyğun olaraq tədris prosesində yeni yanaşmanın tətbiqinə başlanılıb. Hazırda AMEA-nın magistraturasında distant tədris prosesi tam təmin edilib.
Bu barədə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov məlumat verib.
O, bildirib ki, hazırda AMEA-nın magistraturasında 188 magistrant təhsil alır. Bu da ümumilikdə 25 ixtisas üzrə 84 ixtisaslaşmanı əhatə edir. AMEA-da tədris prosesinə 217 nəfərlik professor-müəllim heyəti cəlb olunub ki, onların hər biri distant təhsil prosesində uğurla iştirak edir.
Dünya təcrübəsində distant təhsil müxtəlif üsul və vasitələrdən istifadə edilməklə həyata keçirilir. AMEA-da əsasən “sinxron” distant təhsilə üstünlük verilir. Çünki bu, davamlı təhsil üçün ən çox istifadə edilən öyrənmə üsuludur. Bu yolla müəllim və magistrantlar arasında təmas virtual auditoriyalarda onlayn (canlı) telekonfrans və ya vebinarlar şəklində həyata keçirilir. AMEA-nın professor-müəllim heyəti dərslərini əsasən dünyada ən çox istifadə olunan onlayn təhsil platformalarından istifadə etməklə həyata keçirirlər. Müəllimlər tərəfindən tədris planlarına və pedaqoji tələblərə uyğun olaraq magistrantlar üçün distant məsləhət saatları müəyyənləşdirilib və bu saatlarda fənlərin mənimsənilməsinə, həmçinin dissertasiya işlərinin yerinə yetirilməsinə metodiki dəstək verilir.
Qeyd edilib ki, ən çox “Zoom”, “GoTomeeting”, “Vebex”, “Skype” proqramlarından istifadə edilir. Bunlar mobil qurğular, masaüstü kompüterlər, smartfonlar arasında video və audiokonfrans, əməkdaşlıq, müzakirə və vebinarlar üçün asan, etibarlı bulud (cloud) platforması olan müasir rabitə proqramlarıdır. Tədrisin yüksək səviyyədə təşkil olunmasına baxmayaraq bir sıra dərslərin distant yolla keçirilməsi o qədər də əlverişli deyil. Belə ki, tədris planlarında nəzərdə tutulmuş laboratoriya dərslərinin həyata keçirilməsi üçün müvafiq laboratoriya şəraitinin olması vacibdir. Nəzərə alsaq ki, AMEA-nın magistraturası elm tutumlu magistraturadır, bu baxımdan laboratoriya dərslərinin yüksək səviyyədə tədrisi magistrantlar üçün xüsusi önəm daşıyır. Bunu nəzərə alaraq, laboratoriya dərslərinin tədris ilinin sonunda keçirilməsi planlaşdırılır.
Təqdirəlayiq haldır ki, dərslərin distant yolla davam etdirilməsi II kurs magistrantların pedaqoji təcrübə keçmələri üçün stimul olub. Məlumdur ki, elmi-pedaqoji təcrübənin məqsədi pedaqogikanın təcrübi əsaslarının mənimsənilməsidir. Elmi-pedaqoji təcrübənin əhəmiyyətini nəzərə alaraq II kurs magistrantlar təcrübə rəhbərlərinin müşayiətilə distant yolla təcrübə keçməyə cəlb olunub, onlayn dərslərdə iştirak etməklə yanaşı, minimum 2 sınaq dərsi də keçiblər. Artıq onlar elmi-pedaqoji təcrübə mərhələsini bitirmək üzrədirlər.
F.Kazımov bildirib ki, distant təhsil prosesində mühüm məsələlərdən biri də dərslərin keyfiyyətinə nəzarətin həyata keçirilməsidir. İstifadə olunan proqramların texniki xüsusiyyətləri distant yolla keçirilən dərslərə nəzarət etməyə imkan verir. AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin və müvafiq institutların təhsil şöbələrinin əməkdaşları müəyyən olunmuş qrafik üzrə keçirilən dərslərə qoşularaq prosesə nəzarət edir, eyni zamanda, tədrisin təşkilində fəal iştirak edirlər.
“AMEA-nın əsas prioritetlərindən biri doktorantura və dissertantura yolu ilə yüksəkixtisaslı elmi kadrlar hazırlanmasıdır. Məlumdur ki, 2019-cu il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya və dissertanturya qəbul prosesi başa çatıb. Müsabiqələrdən müvəffəqiyyətlə keçmiş doktorant və dissertantların müvafiq ixtisaslar üzrə aktual problemlər istiqamətində dissertasiya mövzuları bölmələrin elmi şuralarının müzakirəsinə verilib. Müzakirələr müvafiq ixtisaslar üzrə mövcud vəziyyətə uyğun olaraq şura üzvləri arasında onlayn rejimdə həyata keçirilir. Bununla yanaşı, əvvəlki illərin doktorant və dissertantları öz elmi rəhbərləri və məsləhətçiləri ilə onlayn əlaqə saxlayaraq tədqiqat işlərini davam etdirirlər”, - deyə F.Kazımov qeyd edib.

Current state of distance education at ANAS
In order to prevent the spread of a new type of coronavirus (COVID-19) pandemic in the territory of the Republic of Azerbaijan, from March 3, 2020, the educational process in all educational institutions, including the master's degree of ANAS, has been suspended.
In accordance with the order of the President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev "On the organization of distance (remote) education for master students of ANAS", a new approach has been applied in the educational process. At present, the distance learning process in the master's degree of ANAS is fully provided.
This was announced by the head of the Office of Science and Education of the Presidium of ANAS, PhD in Economics Fail Kazimov.
He said that currently 188 master students are studying at the master's degree of ANAS. It covers a total of 84 specializations in 25 specialties. 217 professors and teachers are involved in the teaching process at ANAS, each of them successfully participates in the distance education process.
In the world practice, distance education is carried out using various methods and tools. At ANAS, mainly "synchronous" distance education is preferred. Because this is the most widely used learning method for continuing education. In this way, communication between teachers and master students is carried out in the form of online (live) teleconferences or webinars in virtual classrooms.
It was noted that the most used programs are Zoom, GoTomeeting, Vebex and Skype. These are modern communication applications that are an easy, reliable cloud platform for mobile devices, desktops, video and audio conferencing between smartphones, collaboration, discussions and webinars. Despite the high level of organization of education, it is not convenient to conduct a number of lessons at a distance. Thus, it is important to have appropriate laboratory conditions for the implementation of laboratory classes provided in the curriculum. If we take into account that the master's degree of ANAS is of scientific master studies, from this point of view, high-level teaching of laboratory classes is of special importance for master students. Taking this into account, laboratory classes are planned to be held at the end of the academic year.
Considering the importance of scientific and pedagogical practice, second-year master students were involved in distance practice accompanied by internship supervisors, in addition to participating in online classes, they also passed at least 2 test lessons.
F. Kazimov said that one of the vital issues in the process of distance education is the implementation of quality control of lessons. The technical features of the programs used allow to control the lessons conducted remotely. Employees of the Office of Science and Education of the Presidium of ANAS and education departments of relevant institutes join the classes according to the established schedule and control the process, at the same time, actively participate in the organization of education.
“One of the main priorities of ANAS is to train highly qualified scientific personnel through doctoral and dissertation studies. It is known that the process of admission to doctoral and dissertation programs for 2019 under the Doctor of Philosophy and Doctor of Science program has been completed. The dissertation topics of the doctoral students and dissertators who have successfully passed the competitions in the direction of topical problems in the relevant specialties have been submitted to the scientific councils of the departments, - said F. Kazimov.