“Elm haqqında” və “Peşə təhsili haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə AR Qanunu
01.05.2020 14:02
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 94-cü maddəsinin I hissəsinin 1-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alır:
Maddə 1. “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2016, № 8, maddə 1366; 2018, № 11, maddə 2198) 9.1-ci maddəsində “ali və ya orta ixtisas təhsilinə (subbakalavr ixtisas dərəcəsi)” sözləri “ali təhsilə, subbakalavr peşə-ixtisas dərəcəsi almış orta ixtisas və ya yüksək texniki peşə təhsilinə” sözləri ilə əvəz edilsin.
Maddə 2. “Peşə təhsili haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2018, № 6, maddə 1152; 2019, № 5, maddə 799, № 6, maddə 986, № 11, maddə 1685) aşağıdakı məzmunda 14.6-cı maddə əlavə edilsin:
“14.6. Yüksək texniki peşə təhsilini bitirərək subbakalavr peşə-ixtisas dərəcəsi almış şəxslər orta ixtisas təhsilini bitirmiş subbakalavrlara bərabər tutulur.”.

Милли Меджлис Азербайджанской Республики, руководствуясь пунктом 1 части I статьи 94 Конституции Азербайджанской Республики, постановляет:
Статья 1. В статье 9.1 Закона Азербайджанской Республики «О науке» (Собрание законодательства Азербайджанской Республики, 2016, № 8, статья 1366; 2018, № 11, статья 2198) слова «высшее или среднее специальное образование (специализированная степень суббакалавра)» заменить словами «высшее образование, среднее специальное или высшее профессионально-техническое образование, получившие профессионально - специализированную степень «суббакалавра».
Статья 2. В закон Азербайджанской Республики «О профессиональном образовании» (Собрание законодательства Азербайджанской Республики, 2018, № 6, статья 1152; 2019, № 5, статья 799, № 6, статья 986, № 11, статья 1685) добавить статью 14.6 в следующем содержании:
«14.6. Лица, получившие профессионально - специализированную степень суббакалавра, после окончания высшего профессионально-технического образования, считаются равными суббакалаврам, окончившим среднее специальное образование».