Bu gün Beynəlxalq Muzeylər Günüdür
Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən 1977-ci ildə xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədi ilə təsis olunmuş bu bayram hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” mövzusuna həsr olunub.
Bu bayram ölkəmizdə də geniş miqyasda qeyd edilir.
Azərbaycanda muzey işinin inkişafı ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Xalqımızın milli tarixi və mədəni irsinin qorunmasında muzeylərin dəyərini dərindən və həssaslıqla duyan ulu öndər respublikada muzeylər şəbəkəsinin genişləndirilməsini, onun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsini daim diqqətdə saxlayıb. Azərbaycan mədəniyyətinin Üzeyir Hacıbəyli, Hüseyn Cavid, Cəlil Məmmədquluzadə, Məmməd Səid Ordubadi, Cəfər Cabbarlı, Bülbül, Səməd Vurğun, Niyazi və digər nəhəng simalarının memorial-xatirə, mənzil, bölgələrdə tarix-diyarşünaslıq muzeyləri məhz ulu öndər Heydər Əliyevin şəxsi təşəbbüsü sayəsində yaradılıb.
Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən muzey işinin inkişafı üzrə müəyyən edilmiş prioritetlər bu gün Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev, eləcə də ölkəmizin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Fondu tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Hazırda ölkəmizdə 200-dən çox muzey fəaliyyət göstərir və onların ekspozisiyaları azərbaycançılıq məfkurəsini uğurla təbliğ edirlər. Bu muzeylərdən üçü – Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı MuzeyiMilli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi AMEA-nın nəzdində fəaliyyət göstərir.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi Azərbaycan ədəbiyyatına və mədəniyyətinə aid materialların toplanması, tədqiqi, elmi fondlarda qorunması, ekspozisiya və sərgilərdə nümayiş etdirilməsi ilə bağlı çoxşaxəli fəaliyyəti ilə seçilir. Muzey milli ədəbiyyat tariximizin mükəmməl tədqiqi əsasında ən qədim dövrlərdən XXI əsrədək olan Azərbaycan ədəbi-mədəni fikrinin elmi ekspoziyasının yaradılması istiqamətində mühüm işlər görür.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Azə­baycanın qədim dövrdən bu günədək tarixinə, maddi və mənəvi mədəniyyətinə aid materialların toplan­ması, mühafizəsi, elmi təd­qiqi, təbliği və nümayişi işlərini həyata keçirir. Muzey, həmçinin böyük xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən yeni stasionar ekspozisiyanın qurulması və daim təkmilləşdirilməsi, eləcə də muzey fondlarının yeni eksponatlarla zənginləşməsi, fond materiallarının bərpası, pasportlaşdırılması və digər istiqamətlərdə fəaliyyət göstərir.
1995-ci ildə yaradılan Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi isə şairin 1920-ci ildən 4 iyul 1937-ci ilə qədər yaşadığı, əsərlərinin əksəriyyətini yaratdığı mənzildə yerləşdirilib. Muzey Hüseyn Cavid və Cavidlər irsinə aid materialların toplanması, qorunması, tədqiqi və təbliği ilə məşğul olur.

Сегодня Международный день музеев
Этот праздник, учрежденный в 1977 году Международным советом музеев (ICOM) для содействия развитию культурного обмена и сотрудничества между народами, каждый год проводится под различными девизами. В этом году девиз Международного дня музеев – «Музеи для равенства: разнообразие и инклюзивность».
Этот знаменательный день широко отмечается и в нашей стране.
Развитие музейного дела в Азербайджане связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Отмечая роль музеев в охране исторического и культурного наследия нашего народа, великий лидер всегда держал в центре своего внимания расширение музейной сети в республике и усиление ее материально-технической базы. Именно по личной инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева были созданы дома-музеи и мемориальные музеи блестящих представителей азербайджанской культуры – Самеда Вургуна, Узеира Гаджибейли, Джалила Мамедкулизаде, Джафара Джаббарлы, Гусейна Джавида, Мамеда Саида Ордубади, Бюльбюля, Ниязи и т.д., а также историко-краеведческие музеи в регионах.
Приоритеты, расставленные великим лидером Гейдаром Алиевым в развитии музейного дела, сегодня успешно претворяются в жизнь Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, а также Фондом Гейдара Алиева под руководством первой леди Азербайджана Мехрибан ханум Алиевой.
В настоящее время в стране функционирует более 200 музеев, экспозиции которых успешно пропагандируют идеологию азербайджанства. Под ведомством НАНА также функционирует ряд музеев, самыми крупными из которых являются Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, Национальный музей истории Азербайджана и Дом-музей Гусейна Джавида. Эти музеи также ежегодно отмечают Международный день музеев различными мероприятиями, выставками, научными семинарами и т.д.
Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА осуществляет разностороннюю деятельность, нацеленную на сбор, исследование и хранение в научных фондах материалов по азербайджанской литературе и культуре, а также их демонстрацию в экспозиции и на выставках. Музей выполняет работу по созданию научной экспозиции литературно-культурной мысли Азербайджана с древнейших времен по сей день, опираясь на глубокое изучение истории национальной литературы.
Национальный музей истории Азербайджана НАНА осуществляет работу по сбору, хранению, научному исследованию, пропаганде и демонстрации материалов по истории, материальной и духовной культуре Азербайджана с древнейшего периода до наших дней. Также музей осуществляет свою деятельность по таким направлениям, как создание и постоянное совершенствование новой стационарной экспозиции, отражающей жизнь и деятельность великого мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева, постоянное обогащение фондов новыми экспонатами, реставрация и паспортизация фондовых материалов и т.д.
Созданный в 1995 году, Дом-музей Гусейна Джавида НАНА расположен в квартире, где поэт жил с 1920 по 4 июля 1937 года и создал большинство своих произведений. Музей занимается сбором, хранением, изучением и пропагандой материалов, относящихся к Гусейну Джавиду и наследию семьи Джавидов.