Nizami Muzeyinin gənc alim və mütəxəssisləri tərəfindən videokonfrans təşkil edilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin 80 illik yubileyi, eləcə də Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə Gənc Alim və Mütəxəsssislər Şurası (GAMŞ) tərəfindən “Muzey mədəniyyətimizin və ədəbiyyatımızın təbliğatçısıdır” mövzusunda videokonfrans təşkil edilib.
Onlayn tədbirdə şuranın katibi, b.ü.f.d. Ulduzə Mehvaliyeva, muzeyin İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, fil.ü.f.d. Nəzmiyyə Yiğitoğlu, muzeyin GAMŞ-ın sədri Dilbər Hüseynova və şuranın digər üzvləri iştirak ediblər.
Videokonfransda muzeyin Təhsil şöbəsinin müdiri Kəmalə Nuriyeva “Ədəbiyyatın tədrisində və tanıdılmasında muzeylərin rolu”, kiçik elmi işçi, GAMŞ-ın sədr müavini Gülsəba Həsənova “Nizami Muzeyi – mədəni irsin qorunduğu sərvətlər xəzinəsi” və doktorant Fatimə Süleymanova “Beynəlxalq Muzeylər Günü Nizami Muzeyinin virtual ekspozisiyasında” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Çıxışlarda Beynəlxalq Muzeylər Gününün yaranma tarixi və məqsədi, Azərbaycanda bu günün qeyd olunma formaları, COVID-19 səbəbi ilə Nizami Muzeyinin ekspozisiyasının virtual nümayişi, muzeyin tarixi, memarlıq xüsusiyyətləri, fondları və onun şöbələri haqqında məlumat verilib. Həmçinin muzeylərin tədrisdə rolu qeyd olunub, onların ədəbiyyatın öyrənilməsində əhəmiyyəti vurğulanıb.

On the occasion of the 80th anniversary of the National Museum of Azerbaijani Literature after Nizami Ganjavi of ANAS, as well as the International Museum Day, the Council of Young Scientists and Specialists (CYSS) has held a video conference on topic “The Museum as a Promoter of Our Culture and Literature”.
The online event was attended by the Secretary of CYSS of ANAS, PhD in Biology Ulduza Mehraliyeva, Head of the Department of Public Relations, Press and Information of the Museum, PhD in Philology Nazmiya Yigitoglu, Chairman of the CYSS Museum Dilber Huseynova and other members of the Council.
At the video conference, the head of the Museum Education Department, Kamala Nurieva, delivered a lecture entitled “The Role of Museums in the Teaching and Promotion of Literature,” a junior researcher, Deputy Chairperson of the CYSS Gulsaba Hasanova presented a lecture on “The Nizami Museum is a Treasury of Wealth that Preserves the Cultural Heritage,” PhD student Fatima Suleymanova on topic “International Museum Day in the virtual exposition of the Nizami Museum”.
The speeches talked about the history of creation and goals of the International Museum Day, the forms of this day in Azerbaijan, the virtual broadcast of the Nizami Museum exposition due to the COVID-19 pandemic, the history of the museum, the architectural features of the institution’s building, funds and departments. The role of museums in the educational process and their importance in the study of literature was also emphasized.