AMEA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutunda təhsil alan II kurs magistrantların dissertasiya işlərinin ilkin müzakirəsi keçirilib.
Xüsusi karantin rejiminə uyğun olaraq sosial məsafə gözlənilməklə keçirilən iclasda institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, kimya elmləri doktoru, dosent Əfsun Sucayev, elmi katib, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mehparə Səfərova, Təhsil şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Sədaqət Şamxalova, eləcə də magistr müdafiə komissiyasının üzvləri, elmi rəhbərlər və müvafiq laboratoriya əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə 2019/2020-ci tədris ilində elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji təcrübələrini uğurla başa vurmuş "Üzvi kimya" ixtisası üzrə II kursda təhsil alan magistrantlar – Lalə Əliyeva və Nərgiz Məcdinin dissertasiya işləri müzakirə olunub.
Magistrantlar dissertasiyaları haqqında təqdimatla çıxış edərək yerinə yetirdikləri tədqiqatlar, əldə etdikləri nəticələr barədə ətraflı məlumat veriblər. Mövzu ilə bağlı müzakirələr aparılıb, gənc tədqiqatçılar onlara ünvanlanan sualları cavablandırıblar.
Sonda magistrantların dissertasiya işlərinin əsas müdafiəyə təqdim olunması haqqında qərar qəbul edilib.

Состоялось предварительное обсуждение диссертаций магистрантов 2 курса Института химии присадок НАНА.
В заседании, прошедшем с соблюдением правил социальной дистанции в связи особым карантинным режимом, приняли участие заместитель директора по научной работе доктор химических наук, доцент Афсун Суджаев, ученый секретарь доктор философии по химии Мехпара Сафарова, заведующая отделом образования доктор философии по химии Садагат Шамхалова, а также члены комиссии, научные руководители и сотрудники соответствующих лабораторий.
На мероприятии были обсуждены диссертации магистрантов второго курса по специальности «Органическая химия» Лалы Алиевой и Наргиз Маджида, которые успешно завершили свою исследовательскую и научно-педагогическую практику в 2019/2020 учебном году.
Выступив с презентацией о своих диссертациях, магистраты дали подробную информацию об исследованиях и результатах. Далее состоялись обсуждения, молодые исследователи ответили на вопросы, адресованные им.