AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda təhsil alan magistrantların yay imtahan sessiyasına başlanılıb. İmtahanlar AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin 1 iyun 2020-ci il tarixli “AMEA-nın magistraturasında yay imtahan sessiyasının və magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili haqqında” sərəncamına əsasən keçirilir.
Belə ki, müəssisənin "Onurğalılar zoologiyası" ixtisası üzrə I kurs magistrantı Nigar Vəliyeva “Heyvanların müqayisəli anatomik quruluşu” fənni üzrə imtahan verib və onun nəticəsi “əla” qiymətləndirilib.

The summer examination session of master graduates studying at the Institute of Zoology has begun
The summer examination session of master graduates studying at the Institute of Zoology of ANAS has begun. Exams will be held in accordance with the
Order of the President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev of June 1, 2020 "On the organization of the summer examination session and the defense of master's theses in the Master’s of ANAS".
On June 19, 2020, the first exam of the summer session was held. First-year graduate student in the specialty "Vertebrate Zoology" Nigar Valieva received a mark of "excellent" in the exam on "Comparative anatomical structure of animals."