AMEA Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Yunanıstanda keçirilmiş Forumda iştirak ediblər
AMEA Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və institutun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov Yunanıstanın Afina şəhərində keçirilmiş “İqlim Dəyişmələri üzrə Tematik Forum”da iştirak ediblər.
Forumda akademik Ramiz Məmmədov “İqlim dəyişmələrinin Xəzər və Qara dəniz sahili zonası ekosistemlərinə təsirinin fənlərarası analizi”, Rövşən Kərimov isə “Karbon tullantılarının azaldılmasına və smart texnologiyaya əsaslanan yaşıl istehsal” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbirdə Qərbi və Şərqi Avropa regionları üçün iqlim dəyişiklikləri üzrə gələcək prioritet fəaliyyətlər müəyyənləşdirilib, “Horizon-2020” layihəsinə daxil edilmək üçün təqdim edilib. Azərbaycanlı alimlərin mövzuları da “Horizon-2020” layihəsinə göndəriləcək təkliflər sırasına daxil edilib.

Associates of ANAS Institute of Geography attended the forum held in Greece
Director of the Institute of Geography acad. Ramiz Mammadov and leading scientific worker PhD in geography Rovshan Karimov attended the “Thematic forum over climate changes” in Greece.
In a forum acad. Ramiz Mammadov delivered a lecture on “Interdisciplinary analysis of climate changes to the impact of ecosystems of the Caspian and Black Sea coastal zones”, R. Karimov on “Green manufacturing based on reducing of carbon emissions and smart technology”.
In the event have been determined future priorities over climate changes for Western and Eastern European regions, and submitted for including into “Horizon-2020” project.