AMEA Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Yunanıstanda keçirilmiş Forumda iştirak ediblər
AMEA Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov və institutun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Rövşən Kərimov Yunanıstanın Afina şəhərində keçirilmiş “İqlim Dəyişmələri üzrə Tematik Forum”da iştirak ediblər.
Forumda akademik Ramiz Məmmədov “İqlim dəyişmələrinin Xəzər və Qara dəniz sahili zonası ekosistemlərinə təsirinin fənlərarası analizi”, Rövşən Kərimov isə “Karbon tullantılarının azaldılmasına və smart texnologiyaya əsaslanan yaşıl istehsal” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbirdə Qərbi və Şərqi Avropa regionları üçün iqlim dəyişiklikləri üzrə gələcək prioritet fəaliyyətlər müəyyənləşdirilib, “Horizon-2020” layihəsinə daxil edilmək üçün təqdim edilib. Azərbaycanlı alimlərin mövzuları da “Horizon-2020” layihəsinə göndəriləcək təkliflər sırasına daxil edilib.

Сотрудники Института географии НАНА приняли участие в Форуме в Греции
Директор Института географии НАНА академик Рамиз Мамедов и ведущий научный сотрудник доктор философии по географии Ровшан Керимов приняли участие в «Тематическом форуме по климатическим изменениям» в Афинах (Греция).
Академик Рамиз Мамедов выступил на форуме с докладом «Междисциплинарный анализ воздействия климатических изменений на экосистемы прибрежных зон Черного и Каспийского морей», а Ровшан Керимов - «Зеленое производство, основанное на сокращении углеводородных выбросов и смарт технологиях».
На форуме определены приоритетные направления работы в области климатических изменений в регионах Западной и Восточной Европы, а также представлены для внесения в проект «ГОРИЗОНТ-2020».