AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehrac Abbasov Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
Ezamiyyət müddətində M. Abbasov Avropa Komissiyası tərəfindən təşkil olunan “Mariya Skladovskaya-Küri” proqramının milli əlaqələndiricilərinin 2-ci iclasında iştirak edib.
İclasda Avropa Komissiyasının “Horizon 2020” proqramı çərçivəsində elan olunan fərdi əməkdaşlıq qrantlarında (Gənc tədqiqatçılar üçün PhD proqramı, post-doktorantlar üçün Avropa daxili və qlobal layihələr, milli əlaqələndiricilər üçün şəbəkə qrantı, COFUND və s.) iştirak etmək üçün layihələrin hazırlanması üzrə məruzələr dinlənilib, 2014-cü ildə təqdim edilən layihələrin statistikası açıqlanıb.
Eyni zamanda, “Mariya Skladovskaya-Küri” proqramına daxil olan layihələrin 2015-ci ildə yenidən elan olunacağı bildirilib və bəzi proqramlarda edilən dəyişikliklərin müzakirəsi aparılıb.

Азербайджанский ученый принял участие в Международном мероприятии в Брюсселе
Заместитель директора по научной работе Института генетических ресурсов НАНА доктор философии по биологии Мехрадж Аббасов побывал в научной командировке в Брюсселе (Бельгия).
В ходе командировки М. Аббасов принял участие во 2-ом заседании национальных координаторов программы «Мария Складовская-Кюри», которая была организована Европейской комиссией. На заседании были заслушаны доклады по подготовке проектов для участия в индивидуальных грантах (программа PhD для молодых исследователей, глобальные проекты для постдокторантов, сетевой грант для национальных координаторов, COFUND и т.д.), объявленных в рамках программы Европейской комиссии «ГОРИЗОНТ 2020», а также объявлена статистика проектов, представленных в 2014 году.
Также отмечалось, что в 2015 году планируется объявление проектов, включенных в программу «Мария Складовская-Кюри», а также были обсуждены изменения, внесенные в некоторые программы.