Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na 4 gənc alimin namizədliyini irəli sürəcək. Bu haqda qərar AMEA Rəyasət Heyətinin noyabrın 19-da keçirilən iclasında qəbul olunub.
Qərarla bağlı fikirlərini bölüşən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev namizədlərin müvafiq Ekspert komissiyasına təqdim olunmuş 14 nəfər arasından seçildiyini və Rəyasət Heyətinə təklif edildiyini bildirib. R.Əliquliyev akademiyanın mükafata layiq bildiyi gənc alimlərin siyahısının dekabrın 1-dək Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Prezident mükafatına namizədlər AMEA İdarəetmə Sistemləri, İnformasiya Texnologiyaları institutlarının, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin, həmçinin Gəncə Bölməsinin elmi nəticələri ilə fərqlənən gəncləridir. Bunlar texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi işçisi Nərmin Rzayeva, Ədəbiyyat Muzeyinin elmi işçisi Kəmalə Nuriyeva və Gəncə Bölməsinin elmi işçisi Elnur Həsənovdur.

Выдвинуты кандидатуры молодых ученых на получение «Президентской премии для молодежи»
19 ноября состоялось заседание Президиума НАНА, на котором было принято решение выдвинуть кандидатуру 4 молодых ученых на получение «Президентской премии для молодежи».
На заседании академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев напомнил, что «Президентская премия для молодежи» была учреждена Указом главы государства Ильхама Алиева от 2 июля 2013 года. Кандидаты были отобраны из 14 человек соответствующей экспертной комиссией и представлены Президиуму. Р.Алигулиев подчеркнул, что список молодых ученых, которые считаются Академией достойными получить премию, будет представлен Министерству молодежи и спорта Азербайджанской Республики до 1 декабря.
Кандидатами являются сотрудник Института информационных технологий доктор философии по технике Нигяр Исмаилова, научный сотрудник Института систем управления Нармин Рзаева, научный сотрудник Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви Кямаля Нуриева и научный сотрудник Гянджинского отделения НАНА Эльнур Гасанов.