Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na 4 gənc alimin namizədliyini irəli sürəcək. Bu haqda qərar AMEA Rəyasət Heyətinin noyabrın 19-da keçirilən iclasında qəbul olunub.
Qərarla bağlı fikirlərini bölüşən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev namizədlərin müvafiq Ekspert komissiyasına təqdim olunmuş 14 nəfər arasından seçildiyini və Rəyasət Heyətinə təklif edildiyini bildirib. R.Əliquliyev akademiyanın mükafata layiq bildiyi gənc alimlərin siyahısının dekabrın 1-dək Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinə təqdim ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Prezident mükafatına namizədlər AMEA İdarəetmə Sistemləri, İnformasiya Texnologiyaları institutlarının, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin, həmçinin Gəncə Bölməsinin elmi nəticələri ilə fərqlənən gəncləridir. Bunlar texnika üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun elmi işçisi Nərmin Rzayeva, Ədəbiyyat Muzeyinin elmi işçisi Kəmalə Nuriyeva və Gəncə Bölməsinin elmi işçisi Elnur Həsənovdur.

Azerbaijan National Academy of Sciences will propose 4 young scientists’ nomination for “Presidential Prize for Youth”. Decision about was taken in a meeting of the Presidium of ANAS November 19.
Nominators have been submitted to the relevant Commission of Experts, 14 individuals elected among them and proposed to the Presidium, stated academician-secretary acad. Rasim Alguliyev.
Nominated youth are – researcher Narmin Rzayeva (ANAS Institute of Control Systems), PhD in engineering Nigar Ismayilova (Institute of Information Technology of ANAS), researcher Kamala Nuriyeva (National Museum of Azerbaijan Literature of ANAS), and researcher Elnur Hasanov (Ganja Department of ANAS).
Note that, award consists of 10 thousand manat, diploma, as well as medal and certificate of the award.