“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”nin təsdiqi ilə bağlı AR Prezidentinin Fərmanı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ümumi yığıncağında qəbul olunmuş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi” təsdiq edilsin.
2.1. üç ay müddətində:
2.1.1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasına dair təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.1.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.1.3. bu Fərmanla təsdiq olunmuş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”nin 6.2-ci bəndinə uyğun olaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının strukturunu və işçilərinin say həddini təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.2. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.3. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.
4. “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 4 yanvar tarixli 837 nömrəli Fərmanı (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2003, № 1, maddə 29; 2007, № 5, maddə 451; 2008, № 7, maddə 616; 2010, № 10, maddə 852; 2011, № 1, maddə 16, № 2, maddə 85) ləğv edilsin.

Governed by Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the activity of Azerbaijan National Academy of Sciences I hereby resolve as follows:
1. To approve the “The charter of the Azerbaijan National Academy of Sciences” adopted at the general meeting of Azerbaijan National Academy of Sciences
2.the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
2.1 within 3 months:
2.1.1. to prepare proposals on the adaptation of acts of President of Azerbaijan Republic to this Decree and submit to the President of Azerbaijan Republic;
2.1.2. to prepare proposals on the adaptation of acts of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan to this Decree and submit to the President of Azerbaijan Republic;
2.1.3. to approve the structure and quantity of employees of Azerbaijan National Academy of Sciences in accordance with paragraph 6.2 of “The charter of the Azerbaijan National Academy of Sciences” approved by the Decree and inform the President of the Azerbaijan Republic;
2.2. to keep under control the adaptation of acts of the central executive bodies to the decree and inform the President of the Republic of Azerbaijan about the implementation in five month;
2.3. the cabinet of Ministry of Azerbaijan Republic to resolve the issues arising from the Order.
3. to ensure adaptation of normative legal acts and normative acts of central executive bodies of Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan to this order and inform cabinet of Ministry of Azerbaijan Republic.