“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”nin təsdiqi ilə bağlı AR Prezidentinin Fərmanı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ümumi yığıncağında qəbul olunmuş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi” təsdiq edilsin.
2.1. üç ay müddətində:
2.1.1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasına dair təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.1.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.1.3. bu Fərmanla təsdiq olunmuş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”nin 6.2-ci bəndinə uyğun olaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının strukturunu və işçilərinin say həddini təsdiq etsin və bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.2. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə beş ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.3. bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların bu Fərmana uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.
4. “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 4 yanvar tarixli 837 nömrəli Fərmanı (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2003, № 1, maddə 29; 2007, № 5, maddə 451; 2008, № 7, maddə 616; 2010, № 10, maddə 852; 2011, № 1, maddə 16, № 2, maddə 85) ləğv edilsin.

Указ Президента АР об утверждении «Устава Национальной академии наук Азербайджана»
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, с целью обеспечения деятельности Национальной академии наук Азербайджана, постановляю:
1. Утвердить «Устав Национальной академии наук Азербайджана», принятый в общем собрании Национальной академии наук Азербайджана.
2. Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
2.1. в трехмесячный срок:
2.1.1. подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о приведении актов Президента Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Указом.
2.1.2. обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Указом и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики;
2.1.3. в соответствии с пунктом 6.2 «Устава Национальной академии наук Азербайджана», утвержденным этим Указом, утвердить структуру и количественный предел сотрудников Национальной академии наук Азербайджана и проинформировать об этом Президента Азербайджанской Республики.
2.2. проконтролировать приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с настоящим указом и в течение пяти месяцев проинформировать Президента Азербайджана об исполнении;
2.3. решить вопросы, вытекающие из настоящего Указа.
3. Министерству юстиции Азербайджанской Республики обеспечить приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с настоящим Указом и проинформировать Кабинет министров Азербайджанской Республики.
4. Отменить Указ №837 Президента АР «Об утверждении Устава Национальной академии наук Азербайджана» от 4 января 2003 года (Сборник законодательных актов Азербайджанской Республики, 2003, № 1, пункт 29; 2007, № 5, пункт 451; 2008, № 7, пункт 616; 2010, № 10, пункт 852; 2011, № 1, пункт 16, № 2, пункт 85).