AMEA-da informasiya siyasətinin müasir tələblərə uyğun şəkildə qurulması, elmi informasiyanın populyarlaşdırılması sahəsində fəaliyyətin səmərəliliyinin daha da artırılması məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi aparatının strukturunda dəyişiklik edilməsi zərurəti yaranmışdır. Bununla əlaqədar olaraq, Rəyasət Heyətinin 2014-cü il 15 oktyabr tarixli qərarı ilə “İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi” ləğv edilib. Şöbənin bazasında AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi yaradılıb.
AMEA Rəyasət Heyətinin dekabrın 10-da keçirilən iclasında İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin Əsasnaməsi və strukturu təsdiq edilib.

С целью внедрения в НАНА информационной политики в соответствии с современными требованиями, а также еще большего повышения эффективности деятельности в области популяризации научной информации появилась необходимость внесения поправок в структуре Центрального аппарата Президиума НАНА.
В связи с этим, Указом Президиума НАНА от 15 октября 2014 года был ликвидирован «Отдел по связям с общественностью». На базе отдела было учреждено Управление по связям с общественностью и популяризации науки Центрального аппарата Президиума НАНА.
В ходе прошедшего 10 декабря 2014 года заседания Президиума НАНА было утверждено Положени и структура Управления по связям с общественностью и популяризации науки.
Контроль за ходом выполнения указа будет осуществляться вице-президентом НАНА, академиком Ибрагимом Гулиевым.