“Elm” qəzetinin cari ildə 15-ci nömrəsi çapdan çıxıb
AMEA Rəyasət Heyətinin həftəlik mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin cari ildə 15-ci nömrəsi işıq üzü görüb.
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə Prezidenti İlham Əliyevin "Rossiya-1" telekanalının "60 dəqiqə" proqramında Azərbaycan-Ermənistan təmas xəttində baş verən son hadisələrə dair çıxışı yer alıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində AMEA Rəyasət Heyətinin cəbhə xəttində baş verənlərlə bağlı bəyanatı, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının həqiqi üzvü seçilməsi, həmçinin akademik Ramiz Mehdiyevin Fizika İnstitutunun maddi-texniki bazası və burada yaradılan şəraitlə tanışlığı, eləcə də akademiyanın Rəyasət Heyətinin iclasları öz əksini tapıb.
Qəzetdə, həmçinin akademiklər - İsa Həbibbəyli, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Yaqub Mahmudov, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru Vasif Abbasov, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının və digərlərinin Ermənistanın təxribatı və Azərbaycan Ordusunun uğurlu əks-hücum əməliyyatları barədə fikirlərini, eləcə də "Erməni vandalizmi: Tarixi-mədəni irsimizə qəsd", "Xalq müzəffər ordusuna daim dəstəkdir" adlı məqalələri oxuya bilərsiniz.
Bundan əlavə, qəzetdə "Azərbaycan kimya elminin indiki vəziyyəti və inkişaf perspektivləri" adlı məqalə, Milli Transliterasiya Sisteminin istifadəyə verilməsilə əlaqədar Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu ilə müsahibə, yeni nəşrlər və elanlar da oxucuya təqdim edilir.

Released the 15th issue of the "Elm" newspaper
The 15th issue of the weekly printed organ of the Presidium of ANAS of the "Elm" newspaper has been published.
The front page of the newspaper contains the speech of President Ilham Aliyev on the latest events on the Azerbaijani-Armenian contact line in the 60 Minutes program of the Russia-1 TV channel.
The next page of the newspaper contains a statement of the Presidium of ANAS about events on the front line, information about the election of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, a full member of the International Association of Academies of Sciences, as well as acquaintance of academician Ramiz Mehdiyev with the material and technical base of the Institute of Physics.
The newspaper also reflected the articles of academicians Isa Habibbayli, Irada Huseynova, Govhar Bakhshaliyeva, Yagub Mahmudov, director of the High Technologies Park of ANAS Vasif Abbasov, reflecting views on the provocation of Armenia and the successful counter-offensive operations of the Azerbaijani army, as well as articles “Armenian vandalism: an attack on our historical and cultural heritage ","The people always support a victorious army."
In addition, the readers' attention is also presented to the article "Current state and prospects for the development of chemical science in Azerbaijan", an interview with the director of the Institute of Linguistics, academician Mohsun Nagisoylu in connection with the introduction of the National Transliteration System.