AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) ölkələrinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası idarə heyətinin üzvü seçilib.
Moskva şəhərində keçirilmiş tədbirdə rəhbərlik etdiyi qurumun elmi-ictimai fəaliyyəti haqqında məruzə ilə çıxış edən F.Salmanov Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının gələcək hədəflərinə uyğun olaraq MDB ölkələrində fəaliyyət göstərən analoji şuralarla əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu məqsədə çatmaq üçün yeni təsisat əlavə stimul kimi qiymətləndirilməlidir.
Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Azərbaycanla bu sahədə əməkdaşlığın perspektivləri digər ölkələrin nümayəndələri tərəfindən geniş müzakirə olunub.
MDB ölkələrinin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının idarə heyətinin tərkibinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı keçirilən seçkidə F.Salmanov idarə heyətinə üzv seçilib.
Qeyd edək ki, tədbirdə şuranın İdarə Heyətinin üzvü, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Roida Rzayeva da iştirak edib.

Совет молодых ученых и специалистов НАНА будет представляться в СНГ
Председатель Совета молодых ученых и специалистов, доктор философии по физике Фамин Салманов избран членом Правления Совета молодых ученых и специалистов НАНА стран Содружества независимых государств (СНГ).
Выступив на мероприятии, проведенном в городе Москва, Ф.Салманов рассказал о научно-общественной деятельности руководимой им организации и отметил необходимость налаживания связей с аналогичными советами, действующими в странах СНГ, для решения дальнейших задач, поставленных перед Советом молодых ученых и специалистов НАНА.
Он отметил, что для достижения этой цели необходимо оценивать новое заведение как дополнительный стимул. Были подробно обсуждены перспективы сотрудничества Азербайджана с представителями других стран в этом направлении.
На выборах по определению состава правления Совета молодых ученых и специалистов стран СНГ Ф.Салманов был избран членом правления.
Отметим, что в мероприятии также приняла участие член Правления совета, доктор философии по философии Роида Рзаева.