Mərkəzi Elmi Kitabxananın yeni direktoru kollektivə təqdim edilib
Noyabrın 23-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) yeni direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Məmməd Əliyev kollektivə təqdim olunub.
Tədbiri AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov açaraq bildirib ki, MEK 95 ildən artıq fəaliyyəti dövründə ölkəmizin ən iri kitabxana-informasiya müəssisələrindən birinə çevrilərək Azərbaycan elminin inkişafında, elmi kadrların yetişdirilməsində əvəzsiz rol oynayıb. Qeyd edib ki, ötən illər ərzində əsaslı inkişaf yolu keçən Mərkəzi Elmi Kitabxanaya ölkə rəhbərliyi tərəfindən daim diqqət göstərilib, yeni inzibati binası tikilərək istifadəyə verilib və nəticədə burada beynəlxalq standartlara uyğun səmərəli fəaliyyət üçün hər cür şərait yaradılıb.
Daha sonra çıxış edən MEK-in yeni direktoru, professor Məmməd Əliyev kollektivi salamlayıb, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə təyinatı ilə bağlı minnətdarlığını bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, müasir avadanlıqlarla təchiz olunan Mərkəzi Elmi Kitabxana milli və dünya əhəmiyyətli elmi nəşrlərin zəngin fondlarına malikdir. O, hədəflərə çatmaq və nümunəvi kitabxana xidmətini formalaşdırmaq məqsədilə MEK-in strukturunda islahatların aparılmasının, elmi şuraların və elmi-tədqiqat labaratoriyalarının yaradılmasının vacibliyini söyləyib.
M.Əliyev, həmçinin 44 gün davam edən İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycanın tarixinə qızıl hərflərlə yazılan böyük qələbə münasibətilə kollektivi təbrik edib. O, kitabxana əməkdaşlarının Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin məqsədyönlü, müdrik diplomatik siyasəti ətrafında bundan sonra da sıx birləşəcəklərini diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda kollektiv adından çıxış edən MEK-in kitabxana xidmət üzrə direktor müavini Xuraman İsmayılova yeni təyin olunan direktora işində uğurlar arzulayıb, illərlə formalaşan tarixi ənənəyə malik kitabxanada bundan sonra da uğurlu iş fəaliyyətinin davam edəcəyinə əminliyini bildirib.
Qeyd edək ki, professor Məmməd Əliyev AMEA Rəyasət Heyətinin noyabrın 20-də keçirilən iclasında MEK-in yeni direktoru təyin olunub.

On November 23, the new director of the Central Scientific Library (CSL) of ANAS, doctor of philosophical sciences, professor Mammad Aliyev was introduced to the staff.
Opening the event, Academician-Secretary of ANAS, corresponding member Aminaga Sadigov said that the CSL has become one of the largest library and information institutions of the country for more than 95 years and played an invaluable role in the development of Azerbaijani science and training of scientific personnel.
He noted that the Central Scientific Library, which has undergone a major development over the past years, has always received the attention of the country's leadership, a new office building was built and put into operation, and as a result, all conditions were created for effective operation in accordance with international standards.
Afterwards, the new director of the CSL, Professor Mammad Aliyev greeted the staff and thanked the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev for his appointment. He noted that the Central Scientific Library, equipped with modern equipment, has a rich fund of scientific publications of national and world importance.
M.Aliyev also congratulated the team on the great victory in the Second Karabakh War, written in golden letters in the history of Azerbaijan. He noted that the library staff will continue to unite closely around the purposeful, wise diplomatic policy of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
At the end of the event, speaking on behalf of the staff, Khuraman Ismayilova, Deputy Director for Library Services of the CSL, wished success to the newly appointed director.
It should be noted that Professor Mammad Aliyev was appointed the new director of the CSL at the meeting of the Presidium of ANAS on November 20.