Ağdamda salamat qalan iki tikili: Cümə məscidi və Şahbulaq qalası
1993-cü il iyulun 23-də Ağdam rayonu ərazisinin 70 faizdən çoxu, yəni 800 kvadrat kilometr hissəsi erməni silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilib. Bu şəhər Qarabağın ən qədim yaşayış məskənlərindəndir. Ağdamda aparılan arxeoloji qazıntılar nəticəsində ortaya çıxan Gavurqala şəhərinin qalıqları orta əsrlərə aid maddi mədəniyyət nümunəsidir.
AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun elmi katibi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Əliyev çox sayda tarixi mədəniyyət nümunələri ilə zəngin olan bu şəhərin işğalda qaldığı dövrdə ciddi dağıntılara məruz qaldığını bildirib. Qeyd edib ki, şəhərdə cəmi iki tikili - Şahbulaq qalası və Cümə məscidi salamat qalıb.

23 июля 1993 года более 70-ти % территории Агдамского района, то есть площадь в 800 квадратных километров была оккупирована вооруженными силами Армении. Город Агдам – одно из древнейших мест поселения в Карабахе. В результате проведенных в Агдаме археологических раскопок были обнаружены развалины города Гявургала, являющиеся образцом материальной культуры средневековья.
Ученый секретарь Института истории науки НАНА, доктор философии по политическим наукам Заур Алиев сообщил, что за годы оккупации город Агдам подвергся основательным разрушениям. Он отметил, что в городе сохранились лишь два здания – крепость Шахбулаг и Джума-мечеть.