2020-ci ilin IV rübündə AR Dövlət Turizm Agentliyinin sifarişi ilə Şəkidə "Kiş" Tarix-Memarlıq Qoruğunda Azərbaycan-Qazaxıstan beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyası tərəfindən arxeoloji və antropoloji tədqiqatlar aparılıb.
Beynəlxalq ekspedisiyaya Azərbaycan tərəfindən AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, t.ü.f.d. Zaur Həsənov, Qazaxıstan tərəfindən isə beynəlxalq elmi çevrələrdə tanınmış alim, Almaniya Arxeoloji İnstitutunun müxbir üzvü, professor Zeynolla Samaşev rəhbərlik etməkdədir.
Antik dövrə aid Kiş-Doxun abidəsində tədqiqatlar 1984-cü ildə tanınmış arxeoloq Nəsib Muxtarov tərəfindən aparılıb. Daha sonra tədqiqatlar dayanıb və qəbiristanlığın böyük bir hissəsini Kiş çayı yuyub dağıdıb.
2020-ci il tədqiqatları nəticəsində Kiş-Doxun qəbiristanlığında antik dövr üçün unikal dəfn adətlərini özündə əks etdirən döyüşçü qəbirləri aşkar olunub ki, bunlardan bəziləri daş düzümlü kiçik təpə formalı struktura sahibdir. 1 nömrəli qazıntı sahəsinin şimal hissəsindən Qafqazda və Yaxın Şərqdə təkrarı olmayan böyük küpdə kollektiv dəfn aşkar olunub. 5 insan kəlləsi və sümükləri küpün içərisində olmaqla yanaşı, həm də ətrafındadır. Bundan əlavə, beli üzərində uzadılmış bütöv skelet də var. Bir sıra xüsusiyyətlərinə görə bu uzadılmış dəfn Şimali Qafqazın Alban-Sarmat dövrünə aid olan Sarmat dəfnləri ilə uzlaşır. Küpün içərisindən və həmçinin ətrafından silah nümunələri – nizə başlıqları və Sarmat tipli xəncər üzə çıxıb. Eyni zamanda bu qəbirdən canavar dişindən və maral buynuzundan amuletlər, tunc boyunbağı, sümükdən və tuncdan düzəldilmiş müxtəlif düymələr və bir sıra maddi-mədəniyyət nümunələri əldə olunub.
2 saylı qazıntı sahəsinin 2 nömrəli qəbirində yenə kollektiv dəfn olunmuş qəbir aşkar edilib. Buradan antik dövrə aid saxsı qablar, böyük dairəvi, oval və aypara formalı tunc asma və tikmə bəzəklər, tunc, şüşə və pastadan olan muncuqlar, tunc düymələr, tunc zəncirlər, dəmir və tunc qolbaqlar, dəmir nizə ucluqları, dəmir bıçaqlar və Roma üslublu göz muncuğular əldə edilib. Qəbir 3 müxtəlif qatdan (yarusdan) ibarətdir. Üst qatda böyük küpün içində və ətrafında insan sümükləri pərakəndə halda aşkarlanıb. Qəbirin alt qatında 18 insan kəlləsi və müxtəlif insan sümüklərinin pərakəndə halda olmasına baxmayaraq, qəbirin bütün avadanlıqları yerindədir. Bu qəbirin yanında tədqiq olunmuş həmin dövrə aid ayin yerində sarmat tipli damğalı böyük küpələrin fraqmentləri üzə çıxarılıb.
Tədqiq edilən qəbirlər əldə olunmuş keramika nümunələri əsasında b.e. I-III əsrlərinə aid oluna bilər. Təsvir olunan iki müxtəlif dəfn adəti Albaniyanın arxeoloji tarixinin öyrənilməsində tamamilə yeni bir səhifə açır. Arxeoloji tədqiqatların nəticələri, qəbir konstruksiyaları, dəfn adətləri və s. qonşu bölgələrin abidələri ilə müqayisə olunaraq təhlil olunacaq. Əldə olunmuş materiallar kompleksinin fotoları AutoCAD proqramında dəqiq qrafik təsvirləri çəkilərək sənədləşdiriləcək. Nekropolun dron çəkilişi vasitəsi ilə ortofotoplanı hazırlanıb. Tapılan nümunələr analizlər üçün beynəlxalq laboratoriyalara göndəriləcək və tədqiqatın nəticələri xarici indeksli jurnallarda nəşr ediləcək.
Ümumiyyətlə, Doxun nekropolu qədim Albaniyanın arxeologiyasının və tarixinin öyrənilməsində unikal bir rol oynayır. Regionda təkrarı olmayan antik dövr dəfn adətinin, həm bəzək, həm silah nümunələrinin tapılması, eyni zamanda erkən xristianlığa keçid dövrünə aid keramika nümunələrinin üzə çıxması qədim albanların mədəniyyətinin müəyyən məsələlərini öyrənməyə imkan verir. Burada müxtəlif mədəniyyətlərin Albaniyada bir-biri ilə rastlaşması da müşahidə olunur. Cənubi Qafqaz sənət numunələri, Roma tipli bəzəklər və Sarmat tipli tapıntılar burada bir yerdə aşkar olunurlar.
Ekspedisiyanın tərkibində Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Antropologiya Mərkəzinin əməkdaşları Vüsal Həsənov və Ülkər Allahverdiyeva da iştirak ediblər. Onların tədqiqatı əsasında Kiş-Doxun qəbiristanlığında tapılan insan skeletlərinin yaşı, cinsi, aşkar görünən zədələri, patologiyaları müəyyən ediləcək.
Antropoloqların tədqiqatının ikinci hissəsində xristianlıq dövrünə aid olan Kiş Alban Məbədi araşdırılıb. Burada aşkarlanan skeletlər tədqiqata cəlb edilib və onların üzərində konservasiya işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, bu il Şəkidə aparılan arxeoloji tədqiqatlara qazaxıstanlı arxeoloqlar mövcud pandemiya səbəbindən qatıla bilməyiblər. Buna baxmayaraq, bu ilki qazıntı materiallarının elmi təhlilində azərbaycanlı və qazaxıstanlı arxeoloqlar müştərək fəaliyyət göstərəcəklər. Arxeoloji tədqiqatlar 2021-ci ildə də davam etdiriləcək.

В четвертом квартале 2020 года по заказу Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики Азербайджано-казахстанская международная археологическая экспедиция вела археологические и антропологические исследования на территории Историко-архитектурного заповедника «Киш» (Шеки).
Руководителем международной экспедиции от азербайджанской стороны является заведующий отделом Института археологии и этнографии НАНА, доктор философии по истории Заур Гасанов, от казахстанской стороны – известный ученый, член-корреспондент Германского археологического института, профессор Зейнолла Самашев.
Исследования на памятнике античного периода Дохун в селе Киш проводил в 1984 году выдающийся археолог Насиб Мухтаров. Затем исследования были приостановлены, большую часть кладбища разрушила река Киш.
В результате исследований 2020 года на кладбище Дохун были обнаружены могилы воинов, отражающие уникальные погребальные обряды античного периода. Некоторые из могил имеют структуру в форме небольших каменных холмов. В северной части участка № 1 было обнаружено коллективное захоронение в большом кувшине, аналогов которому не было найдено на Кавказе и Ближнем Востоке. Внутри и вокруг кувшина были обнаружены черепа и части скелетов пяти человек. Помимо этого, обнаружен целый скелет, лежащий на спине. По ряду особенностей это погребение лежа на спине схоже с сарматскими погребениями, которые относятся к Албано-сарматскому периоду (Северный Кавказ). Внутри и вокруг кувшина были найдены образцы оружия – наконечники копий и кинжалы сарматского типа. В то же время, в погребении обнаружены амулеты, изготовленные из волчих зубов и оленьих рогов, бронзовое ожерелье, разнообразные пуговицы, изготовленные из костей и бронзы, и ряд прочих образцов материальной культуры.
В погребении № 2 на участке № 2 также была обнаружена могила с коллективным захоронением. Здесь были найдены: глиняная посуда античного периода, бронзовые украшения круглой, овальной формы и в форме полумесяца, бусины из бронзы, стекла и пасты, бронзовые пуговицы и цепи, железные и бронзовые браслеты, наконечники копий и ножи, изготовленные из железа, а также амулеты от сглаза, изготовленные в римском стиле. Могила трехъярусная. На верхнем ярусе внутри и вокруг большого кувшина в беспорядочном состоянии были обнаружены человеческие кости. Хотя черепа и кости 18-ти человек на нижнем ярусе также находятся в беспорядочном состоянии, все атрибуты могилы расположены на своих местах. Около этой могилы были обнаружены фрагменты больших кувшинов сарматского типа.
Опираясь на обнаруженные в исследуемых могилах образцы керамических изделий, эти погребения можно отнести к I-III вв. н.э. Описанные два различных погребальных обряда открывают совершенно новую страницу в изучении истории и археологии Албании. Ученые сравнят результаты археологических исследований, конструкции могил, погребальные обряды и т.д. с памятниками соседних регионов и проанализируют их. Фотографии полученных материалов будут задокументированы посредством программы AutoCAD с подробным графическим описанием. Путем съемок некрополя с помощью дрона был составлен его ортофотоплан. Обнаруженные образцы будут отправлены в международные лаборатории на анализ, результаты исследований будут опубликованы в авторитетных зарубежных журналах.
В целом, некрополь Дохун играет уникальную роль в изучении истории и археологии древней Албании. Обнаруженные здесь предметы украшения и оружие, атрибуты погребального обряда античного периода, который не имеет аналогов в регионе, а также образцы керамики периода перехода к раннему христианству дают возможность изучить различные сферы культуры древних албан. На участке наблюдается также смешение различных культур: здесь обнаружены образцы искусства Южного Кавказа, украшения римского типа и находки сарматского типа.
В экспедиции также приняли участие сотрудники Центра антропологии Института археологии и этнографии Вюсал Гасанов и Улькяр Аллахвердиева. Они будут вести исследования по определению возраста, пола, видимых ран и патологий человеческих скелетов, которые были обнаружены в некрополе Дохун.
Вторая часть исследований антропологов велась на территории Албанского храма Киш, относящегося к христианскому периоду. Обнаруженные здесь скелеты были привлечены к исследованию, велись работы по их консервации.
Отметим, что из-за пандемии казахстанские ученые не смогли принять участие на археологических исследованиях, которые велись в Шеки в этом году. Несмотря на это, научный анализ материалов, обнаруженных в ходе раскопок, будет проводиться совместно. Археологические исследования будут продолжены в следующем году.