AMEA-nın Dendrologiya İnstitutu tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün müdafiəsi ilə əlaqədar yaralananların və şəhid ailələrinin təminatına dəstək məqsədilə yaradılan “YAŞAT” Fonduna 2912 manat məbləğində vəsait köçürülüb.
Bundan əlavə, müəssisənin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan şanlı zəfər münasibətilə qurumun kollektivinə ərzaq yardımı paylanıb.
Ərzaq yardımını institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov və Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Tünzalə Zeyvəliyeva təqdim ediblər.

The Institute of Dendrology has donated to the "YASHAT" Foundation
In connection with the protection of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, the Institute of Dendrology of ANAS transferred funds to the "YASHAT" Fund in the amount of 2912 manat to support the families of the wounded and martyrs.
In addition, food aid was distributed to the staff of the enterprise on the occasion of the glorious victory in the 44-day Patriotic War, jointly organized by the Trade Union Committee of the enterprise and the Free Trade Union of ANAS.
Food aid was provided by the director of the institute, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov and the chairman of the Trade Union Committee Tunzala Zeyvaliyeva.