2015-ci ilin avqust ayında Azərbaycanın xalq şairi, tanınmış dramaturq, ədəbiyyatşünas və ictimai xadim, SSRİ-nin və Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, professor Bəxtiyar Mahmud oğlu Vahabzadənin anadan olmasının 90 illiyi tamam olur.
Bəxtiyar Vahabzadə Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin xüsusi mövqeyə malik görkəmli simalarındandır. Sənətkarın insanı daim mənəvi ucalığa səsləyən poetik-fəlsəfi məzmunlu yaradıcılığı milli poeziyada vətəndaşlıq ruhunun qüvvətlənməsində və ədəbi-ictimai fikrin istiqlal ideyaları ilə zənginləşməsində böyük rol oynamışdır. Tarixi-mədəni dəyərlərə ehtiram və ana dilinin saflığının qorunması Bəxtiyar Vahabzadənin fəaliyyətinin mühüm istiqamətlərindən birini təşkil edirdi.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, milli ədəbi fikrin inkişafına dəyərli töhfələr bəxş etmiş xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illiyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

In August 2015, Bakhtiyar Mahmud oghlu Vahabzadeh, national poet, playwright, literary critic, public figure, laureate of the State Prize of the USSR and Azerbaijan Republic, active member of Azerbaijan National Academy of Sciences and professor, will celebrate 90th anniversary.
Bakhtiyar Vahabzadeh is one of the prominent figures in the history of Azerbaijan literature with a special position. Master’s poetic and philosophical creativity challenging for spiritual glory has played a major role in strengthening spirit of citizenship and enriching the creative literary ideas of independence opinions. Respect to historical and cultural values and protection the purity of the mother tongue was one of the key directions of his activity.
Guided by clause 32, item 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, with the purpose to provide the hold of 90th anniversary of national poet Bakhtiyar Vahabzadeh who has contributed to the development of national literary, I decree:
1. Taking into account the proposals of the Azerbaijan Writers' Union, Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan together with Azerbaijan National Academy of Sciences and Ministry of Education, to prepare and implement an Action plan dedicated to the celebration of 90th anniversary of national poet.