“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"nın Təsviri Azərbaycan Respublikasının 2014-cu il 16 may tarixli Qanunu ilə təsdiq edilmişdir.
Maddə 1. Medalın ümumi təsviri
“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” (bundan sonra - medal) diametri 30 mm olan, bürüncdən tökülmüş və qızıl suyuna çəkilmiş dairəvi lövhədən ibarətdir.
Maddə 2. Medalın ön tərəfi
Medalın ön tərəfində üç dairə əks olunmuşdur. Birinci dairədə yuxarı qövs boyunca “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası”, aşağı qövs boyunca “Nizami Gəncəvi” sözləri yazılmışdır. İkinci dairənin üzəri şəbəkəvari naxışlarla haşiyələnmiş, üçüncü dairənin mərkəzində Nizami Gəncəvinin təsviri həkk olunmuşdur. Medalın ön tərəfindəki yazılar və təsvirlər qabarıqdır.
Maddə 3. Medalın arxa tərəfi
Medalın arxa tərəfində iki dairə əks olunmuşdur. İkinci dairənin üzərində hər bir guşəsi qabarıq olan səkkizguşəli ulduzun orta hissəsində “Nizami Gəncəvi” sözləri, ondan aşağıda “1141-1209” rəqəmləri yazılmışdır. Medalın arxa tərəfindəki yazılar və təsvirlər qabarıqdır.
Maddə 4. Medalın elementləri
4.1. Medal paltarın yaxasına bərkidilmək üçün elementi olan, 20 mm x 15 mm ölçüdə düzbucaqlı metal lövhəyə halqa və ilgək vasitəsilə birləşdirilir. Lövhəyə Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağının rənglərinə uyğun mavi, qırmızı və yaşıl rəngli bərabər ölçüdə şaquli zolaqlara bölünmüş xara lentdən üz çəkilir.
4.2. Medala paltara bərkidilmək üçün medalın elementi olan eyni xara lentdən üz çəkilmiş 20 mm x 9 mm ölçülü qəlib əlavə olunur.

Item 1. General description of medal
The “Gold Medal of the Republic of Azerbaijan named after Nizami Ganjavi” consists of cast bronze and gilded round shield with a diameter of 30 mm.
Item 2. On the front side the medal are displayed three circles. In the first circle along the top of the arc the words “AZERBAIJAN NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES “and along the bottom of the arc of the word “Nizami” are inscribed. The surface of the second circle is bordered with a figured ornament, in the center of the third circle Nizami Ganjavi image is engraved. Inscriptions and images on the medal face are convex.
Item 3. Reverse of the medal
On the reverse of the medal two circles are displayed. On a surface of the second circle in the middle of an eight-pointed star with convex corners words “Nizami Ganjavi” and in the bottom of figure the “1141-1209” are entered. Inscriptions and images on the back medals are convex.
Item 4. Elements of the medal
4.1. The medal connects by means of a hook and a loop to the rectangular metal level of 20 mm x 15 mm, having an element for fastening to clothes. The level is upholstered with the silk tape divided into vertical strips of equal width of green, red and blue color according to flowers of National flag of the Azerbaijan Republic. In the middle of a red strip on the face of a level images of a half moon of golden color and an eight-pointed star are engraved. In the top and lower parts of a level golden layer with triangular ledges 1 mm wide is attached.
4.2. The block of 20 mm x 9 mm in size having an element for fastening to clothes, upholstered with a similar silk tape is applied to a medal.