“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı"nın Təsviri Azərbaycan Respublikasının 2014-cu il 16 may tarixli Qanunu ilə təsdiq edilmişdir.
Maddə 1. Medalın ümumi təsviri
“Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı” (bundan sonra - medal) diametri 30 mm olan, bürüncdən tökülmüş və qızıl suyuna çəkilmiş dairəvi lövhədən ibarətdir.
Maddə 2. Medalın ön tərəfi
Medalın ön tərəfində üç dairə əks olunmuşdur. Birinci dairədə yuxarı qövs boyunca “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası”, aşağı qövs boyunca “Nizami Gəncəvi” sözləri yazılmışdır. İkinci dairənin üzəri şəbəkəvari naxışlarla haşiyələnmiş, üçüncü dairənin mərkəzində Nizami Gəncəvinin təsviri həkk olunmuşdur. Medalın ön tərəfindəki yazılar və təsvirlər qabarıqdır.
Maddə 3. Medalın arxa tərəfi
Medalın arxa tərəfində iki dairə əks olunmuşdur. İkinci dairənin üzərində hər bir guşəsi qabarıq olan səkkizguşəli ulduzun orta hissəsində “Nizami Gəncəvi” sözləri, ondan aşağıda “1141-1209” rəqəmləri yazılmışdır. Medalın arxa tərəfindəki yazılar və təsvirlər qabarıqdır.
Maddə 4. Medalın elementləri
4.1. Medal paltarın yaxasına bərkidilmək üçün elementi olan, 20 mm x 15 mm ölçüdə düzbucaqlı metal lövhəyə halqa və ilgək vasitəsilə birləşdirilir. Lövhəyə Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağının rənglərinə uyğun mavi, qırmızı və yaşıl rəngli bərabər ölçüdə şaquli zolaqlara bölünmüş xara lentdən üz çəkilir.
4.2. Medala paltara bərkidilmək üçün medalın elementi olan eyni xara lentdən üz çəkilmiş 20 mm x 9 mm ölçülü qəlib əlavə olunur.

Описание “Золотой медали Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви”
“Золотая медаль Азербайджанской Республики имени Низами Гянджеви” (далее - медаль) состоит из отлитой из бронзы и позолоченного круглого щита диаметром 30 мм.
Статья 2. Лицевая сторона медали
На лицевой стороне медали отображены три круга. В первом круге вдоль верхней дуги вписаны слова “НАЦИОНАЛЬНАЯ АКАДЕМИЯ НАУК АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКИ”, вдоль нижней дуги слова “НИЗАМИ ГЯНДЖЕВИ”. Поверхность второго круга окаймлена узорчатым орнаментом, в центре третьего круга выгравировано изображение Низами Гянджеви. Надписи и изображения на лицевой стороне медали выпуклые.
Статья 3. Обратная сторона медали
На обратной стороне медали отображены два круга. На поверхности второго круга посередине восьмиконечной звезды с выпуклыми углами вписаны слова “НИЗАМИ ГЯНДЖЕВИ”, внизу цифры “1141-1209”. Надписи и изображения на оборотной стороне медали выпуклые.
Статья 4. Элементы медали
4.1. Медаль соединяется при помощи крючка и петли с прямоугольной металлической планкой размером 20 мм х 15 мм, имеющей элемент для крепления к одежде. Планка обивается шелковой лентой, поделенной на вертикальные полосы равной ширины зеленого, красного и голубого цвета в соответствии с цветами Государственного флага Азербайджанской Республики. Посередине красной полосы на лицевой стороне планки выгравированы изображения полумесяца золотистого цвета и восьмиконечной звезды. В верхней и нижней частях планки прикреплен золотистый пласт с треугольными выступами шириной 1 мм.
4.2. К медали прилагается колодка размером 20 мм х 9 мм, имеющая элемент для крепления к одежде, обитая аналогичной шелковой лентой.