AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Aşqarların sintezi və təsir mexanizminin nəzəri əsasları laboratoriyasına yeni cihaz və avadanlıqlar alınıb.
Yeni avadanlıqlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun elmi-tədqiqat proqramlarının, layihələrinin və digər tədbirlərin maliyələşdirilməsi məqsədi ilə qrantların verilməsi üzrə 2013-cü il üçün Gənc Alim və Mütəxəssislərin 2-ci qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş “Sürtkü materiallarının istismar keyfiyyətini artıran müxtəlif funksional təsirli yeni aşqarların alınması” adlı layihə çərçivəsində alınıb.
Layihə rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayevin sözlərinə görə, “Vakuum nasosu VF-204”, “Tərəzi AND GR-200 “, Oven DHG-9030A”, Magnetic stirrer GL-3250A, “Vorteks qarışdırıcısı VM-2000”, Mikrodalğalı soba Panasonic NN-ST 251V, HI 9125 Portable pH/ORP Meter və s. kimi yeni cihazlar doktorant və disertantlar tərəfindən aparılan elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliyinin artılmasına təkan verəcək. Ə.Sucayev bildirib ki, doktorantların üzləşdiyi əsas problemlərdən biri də reaktivlərlə bağlıdır. Yuxarıda qeyd olunan layihədə müəyyən reaktivlərin alınması nəzərdə tutulmuşdur: “Yaxın vaxtlarda həmin reaktivlər də alınıb təhvil veriləcəkdir”.

В Лабораторию теоретических основ синтеза и механизма действия присадок Института химии присадок НАНА были закуплены новые приборы и оборудование.
Новое оборудование было закуплено в рамках проекта «Получение новых эффективных присадок различного функционального назначения, повышающих эффективность использования смазочных материалов», ставшим победителем 2-го грантового конкурса Молодых ученых и специалистов в 2013 году Фонда развития науки при Президенте АР по выдаче грантов с целью финансирования научно-исследовательских программ, проектов и других мероприятий.
По словам руководителя проекта, доктора философии по химии Афсуна Суджаева: «Вакуумный насос VF-204», «Аналитические весы AND GR-200», Oven DHG-9030A», Magnetic stirrer GL-3250A, «Смеситель Vorteks VM-2000», Микроволновая печь Panasonic NN-ST 251V, HI 9125 Portable pH/ORP Meter и другие новые приборы будут способствовать повышению эффективности научно-исследовательских работ, проводимых докторант и диссертантами.