Oxford Universiteti zəlzələlərin tədqiqatına dair Azərbaycanla əməkdaşlıq etmək niyyətindədir
Martın 10-da Böyük Britaniyanın Oxford Universiteti, akademiyanın Yer Elmləri Bölməsi və AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Cənubi Xəzərin aktiv tektonikası və zəlzələlərlə bağlı birgə tədqiqatların aparılması” mövzusunda iclas keçirilib.
“Zoom” platforması üzərindən onlayn həyata keçirilən müzakirələrdə Oxford Universitetinin professorları - Richard Valker, Mike Daly və onların rəhbərlik etdikləri tədqiqat qrupunun mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Azərbaycan tərəfindən müzakirələrdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Yer Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İbrahim Quliyev, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, akademik Fəxrəddin Qədirov, RSXM-in baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva  və Yer Elmləri Bölməsinin digər üzvləri iştirak ediblər.
İclasa moderatorluğu hər iki tərəfin təmsilçisi - Oxford Universitetinin və Azərbaycan Milli Emlər Akademiyası əməkdaşı, professor Rəşid Cavanşir edib. İclasda BP şirkətinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Tədbiri akademik İbrahim Quliyev açaraq bildirib ki, AMEA ilə Oxford Universiteti arasında zəlzələlərin tədqiqatı sahəsində əməkdaşlığa dair müzakirələrin vacib olduğunu qeyd edib. Zəlzələlərin öyrənilməsi sahəsində Kolumbiya, Missuri və Miçiqan universitetləri ilə əməkdaşlıq edildiyini bildirən akademik İbrahim Quliyev Oxford Universiteti ilə də səmərəli əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu deyib. Akademik ötən il AMEA və Oxford Universiteti arasında Anlaşma Memorandumunun imzalandığını da xatırladıb.
Sonra Oxford Univestetinin professorları - Phillp England, Mike Kendlli, James Jackson, Richard Valker və digərləri çıxış edərək zəlzələlərin tədqiqatı sahəsindəki tədqiqat metodlarından və əldə olunmuş nəticələrdən danışıblar. BP şirkətinin nümayəndəsi Grey Riby isə çıxışında tərəflər arasındakı  əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. Xəzər dənizi hövzəsində aparılan seysmoloji və geofiziki tədqiqatların əhəmiyyətinə toxunan Grey Riby vurğulayıb ki, bu əməkdaşlıq Xəzər dənizində baş verən zəlzələlərin daha ətraflı öyrənilməsinə də imkan verəcək.
Seysmoloji Mərkəzin şöbə müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbinə Kazımova isə təmsil etdiyi qurum tərəfindən aparılan tədqiqat işləri, eləcə də Beynəlxalq Livermor Laboratoriyası ilə aparılan əməkdaşlıq haqqında təqdimatla çıxış edib. O, öz çıxışında RSXM-də zəlzələlərin öyrənilməsi sahəsində tətbiq edilən tədqiqat metodlarından da danışıb.
AMEA Neft və Qaz İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən, akademik Fəxrəddin Qədirovun təqdimatı isə zəlzələlərin öyrənilməsi sahəsində aparılan geodinamik tədqiqatlarla bağlı olub.
Sonda professor Rəşid Cavanşir tərəflər arasında aparılan müzakirələrin nəticəsi haqqında danışaraq bildirib ki, iclas tədqiqat metodları ilə tanışlıq baxımdan olduqca əhəmiyyətlidir. O, bu müzakirələrin tərəflər arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa başlanması üçün səmərəli olacağını söyləyib.

Oxford University intends to cooperate with Azerbaijan in the field of earthquake research
On March 10, a meeting was held on the theme of "Mutual research of active tectonics and earthquakes in Azerbaijan and the South Caspian Sea", organized by Oxford University, Great Britain, the Department of Earth Sciences of ANAS and the Republican Seismic Survey Center of ANAS.
Oxford University professors Richard Walker, Mike Daly and experts from the research group they are leading took part in the online discussion through the "Zoom" platform.
Azerbaijan was represented by vice-president of ANAS, head of the Department of Earth Sciences, academician Ibrahim Guliyev, acting director of the Institute of Oil and Gas of ANAS, academician Fakhraddin Gadirov, general director of the RSSC ANAS, Professor Gurban Yetirmishli, head of the department of International Relations of ANAS, doctor of philosophy in biology, associate professor Esmira Alirzayeva and other employees of the Department of Earth Sciences.
The meeting was moderated by a representative of both sides - Professor Rashid Djavanshir, an employee of Oxford University and the Azerbaijan National Academy of Sciences. BP representatives also attended the meeting.
At the beginning of the meeting, ANAS vice-president, head of the Department of Earth Sciences, academician Ibrahim Guliyev noted that discussions between ANAS and Oxford University on cooperation in the field of earthquake research were postponed due to the pandemic. In this regard, he noted the importance of the discussions for the parties. Academician Ibrahim Guliyev spoke about cooperation with the universities of Columbia, Missouri and Michigan in the field of earthquake studies, and noted that there are many opportunities for effective cooperation with the University of Oxford. The vice president of ANAS also noted that a Memorandum of Understanding was signed between ANAS and Oxford University last year.
Professors of Oxford University - Philip England, Mike Kendlli, James Jackson, Richard Walker and others talked about research methods and results obtained in the field of earthquake research. BP representative Grey Riby stressed the importance of cooperation between the parties. Referring to the importance of seismological and geophysical research in the Caspian Sea basin, the BP representative noted that this cooperation would allow a more detailed study of earthquakes occurring in the Caspian Sea.
Sabina Kazimova, doctor of philosophy in geology and mineralogy, associate professor, head of the department "Dynamics of Earthquake Sources" of the RSSC ANAS made a presentation on the research work carried out by the Republican Seismic Survey Center, as well as on cooperation with the International Livermore Laboratory. She also spoke about the methods of earthquake research in the RSSC.
The speech of the acting director of the Institute of Oil and Gas of ANAS, academician Fakhraddin Gadirov was associated with geodynamic research in the field of earthquakes.
In conclusion, Professor Rashid Djavanshir spoke about the results of the discussions between the parties and said that the meeting was very important from the point of view of familiarization with research methods. He expressed the hope that these discussions will be fruitful for the establishment of cooperation between the parties.