AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun (AKİK) təşkilatçılığı və MEK-in təşkilati dəstəyilə Almaniyanın tanınmış “Springer” beynəlxalq elmi bazasının informasiya məhsulları və xidmətləri ilə tanışlıq məqsədi daşıyan görüş keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları, AKİK-ə üzv olan universitetlər və elmi-tədqiqat institutları, eləcə də Bakı Dövlət Universitetindən olan nümayəndələr iştirak edib.
Öncə “Springer Verlag” şirkətinin Lisenziya meneceri Seymur Rəsulov təqdimatla çıxış edib. O, “Springer”in tarixi barədə qısa məlumatları diqqətə çatdırıb. Xatırladıb ki, şirkət dünyanın müxtəlif ölkələrində nəşr olunan sənədlərin elektron variantlarını oxuculara təqdim edir. “Springer” ilə əməkdaşlıq edən ölkələrin təhsil nazirlikləri və elmi müəssisələri bu elmi bazanın yüksək səviyyəli elektron nəşrlərinə abunə olaraq öz külliyatlarını zənginləşdirirlər. “Springer”in informasiya məhsulları və xidmətləri alman, ingilis, fransız, ispan, italyan, rus və digər dillərdə təqdim edildiyindən alim və ziyalılardan xarici dil bigiləri tələb olunur.
Sonra AKİK-in respublika üzrə milli əlaqələndiricisi Cəmilə Yusifova konsorsiumun fəaliyyətindən və “Springer” ilə əməkdaşlıq imkanlarından danışıb. Elmi araşdırmaların daha dərindən aparılması istiqamətində bu kimi bazalardan istifadənin üstünlüklərini önə çəkib.
Görüşdə MEK ilə “Springer” arasında əməkdaşlıq çərçivəsində beynəlxalq elmi bazanın rəqəmsal kitabxanasından istifadə, o cümlədən istifadəçilərin “Springer”in təklif etdiyi xidmətlərə, arxiv materialları, elmi jurnal, kitab və konfrans materiallarına onlayn çıxış imkanları müzakirə olunub.
Tədbirdə Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin “Springer” beynəlxalq elmi bazasının resurslarından istifadəsinə dair statistik göstəricilər nümayiş olunub. “Springer”in təşkil etdiyi treninq və seminarların alim və mütəxəssislərin fəaliyyətinin səmərəli təşkili istiqamətində xüsusi önəm daşıdığı qeyd edilib. Həmçinin, gələcəkdə Azərbaycanın elmi-tədqiqat qurumlarında bu beynəlxalq bazanın xidmətlərindən səmərəli istifadəni təmin etmək üçün mütəmadi təlim və seminarların keçirilməsi təklif olunub.

Cooperation ties with “Springer” discussed
ANAS Central Scientific Library (CSL) hosted the meeting by joint organization of Azerbaijan Librarian Information Consortium (ALIC) and CSL in order get acquainted with data products and services of “Springer” international scientific base.
Event was attended by institute and organizations of ANAS, universities and research institutions that are members of ALIC as well as delegation of Baku State University.
In advance, license manager of “Springer Verlag” Seymur Rasulov brought to mind brief information about history of “Springer”. Company provides readers with electronic versions of documents published in different countries. Ministries of education and research institutions of the countries in cooperation with “Springer” enrich their mass by subscribing to high-level electronic publications of the scientific base. As information products and services of “Springer” are submitted in German, English, French, Spanish, Italian, Russian and other languages, scientists and intellectuals are required foreign language skills, he reminded.
National coordinator of ALIC for Azerbaijan Jamila Yusifova spoke about activity of consortium and cooperation ties via “Springer”. She put forward the advantages to benefit from such of bases for carrying out scientific researches deeply.
Event has discussed usage of digital library, including users’ online access to the services, archival materials, scientific journals, books and conference proceedings offered by “Springer” within the cooperation between CSL and the latter.
Statistic data on resource usage of “Springer” international scientific base by Azerbaijan academic society was displayed in the event.
Noted that, training and workshops organized by “Springer” attaches great importance in terms of organizing scientist and specialists’ efficient performance.