Koronavirusu bir saniyəyə məhv etməyə imkan verən üsul tapılıb
Texasın A&M universitetinin bir qrup tədqiqatçısı SARS-CoV-2 virusunu bir anın içində məhv etməyə imkan verən məmulat yaradıb.
Paslanmayan poladdan hazırlanmış bu boru seksiyasına koronaviruslu məhlul tökülür. Cihazı 72 dərəcə selsiyədək qızdırdıqda, virusun titri cəmi yarım saniyə ərzində 100 min dəfə azalır. Bu isə patogeni neytrallaşdırmaq üçün kifayətdir.
Tədqiqatçıların məlumatına görə, termik işlənmə sözügedən üsuldan mövcud isitmə, havalandırma və kondisioner sistemlərində istifadə etməyə imkan verəcək.

A method has been found that allows you to destroy the coronavirus in a second
A team of researchers from A&M University in Texas has developed a product that allows you to destroy the SARS-CoV-2 virus in an instant.
Coronavirus solution is poured into this section of pipe made of stainless steel. When the device is heated to 72 degrees Celsius, the titer of the virus decreases by 100,000 times in just half a second. This is enough to neutralize the pathogen.
According to researchers, thermal treatment will allow using this method in existing heating, ventilation and air conditioning systems.