AMEA Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli və institutun bir qrup alimi Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin və Zaqatala Diyarşünaslıq Muzeyinin əməkdaşları ilə birgə Türkiyədə səfərdə olublar.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Türkiyə Yazma Əsərlər Qurumu Başqanlığını, Süleymaniyyə Kitabxanasını və Osmanlı Arxivini ziyarət edib, görülən işlərlə tanış olublar.
Yazma Əsərlər Qurumunun nəzdində Kitab Şəfaxanası yaradılıb. Əsərlərin təmizlənməsi, cildinin bərpası və bu kimi işlər burada aparılır.
Osmanlı Arxivi müdirinin müavini, professor Mustafa Budak 96 milyondan çox arxiv materialının burada qorunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu materiallarının rəqəmsallaşdırılması davam edir. İndiyə qədər çəkilən sənəd fotolarının sayı 10 milyonu ötüb. Burada aparılan bərpa işləri ən müasir avadanlıq vasitəsilə davam etdirilir.
Konya Bölgə Yazma Əsərlər Kitabxanasının müdiri Bəkir Şahin kitabxana və görülən işlər barədə məlumat verib. Azərbaycan nümayəndə heyəti kağızın təmizliyi, bərpası, kağızlarda meydana gələn xəstəliklər, o cümlədən cildləmə barəsində təcrübə mübadiləsi aparıblar.

Academician-secretary of ANAS Humanitarian and Social Sciences, director of the Institute of Manuscripts acad. Teymur Karimli and group scientists of the institute visited Turkey joint with associates of Caucasian Muslims Office and Zagatala Local Lore Museum.
During a visit delegation visited Turkey Writing Works Association, Suleymaniye Library and Ottoman Archives, got acquainted with done fulfillments.
Kitab shefakhanasi which was established attached to Turkey Writing Works Association engages in cleaning of works, bind restoring etc.
According to deputy chief of Ottoman Archives, prof. Mustafa Budak more than 96 million archive materials are restored here. Digitalizing of these materials is going on. Photos of the documents exceed 10 million so far. Restoration work continues through the most modern equipment here.
Chief of Konya Regional Writing Works Library Bekir Shahin informed on the library and undertaken works. Azerbaijan delegation held exchange of view covering purity, restoration of paper, diseases occurring in papers including, binding.