“Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinin qeyd edilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
2015-ci ildə Azərbaycan xalqının mədəni sərvətlər xəzinəsində müstəsna yer tutan və əsrlərdən bəri milli-mənəvi varlığın ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilən “Kitabi-Dədə Qorqud” abidəsinin alman şərqşünas alimi Fridrix fon Dits tərəfindən üzə çıxarılması, nəşr edilməsi və dünya elm aləminə tanıdılmasının 200 illiyi tamam olur.
Ötən müddət ərzində “Dədə Qorqud” dastanları ilə bağlı çox sayda araşdırmalar aparılmış və qorqudşünaslığın ayrıca sahə kimi formalaşdırılması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. 2000-ci ildə “Kitabi-Dədə Qorqud”un 1300 illik yubileyinin YUNESKO xətti ilə beynəlxalq səviyyədə təntənəli qeyd edilməsi abidənin tədqiqi tarixində yeni mərhələnin başlanğıcı olmuşdur.
Milli-mədəni irsin qorunub yaşadılması və yeni nəsillərin azərbaycançılıq ruhunda tərbiyə olunmasında “Dədə Qorqud” dastanlarının böyük əhəmiyyətini nəzərə alaraq, qorqudşünaslığın sistemli fəaliyyətinin təmin edilməsi məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman alimi Fridrix fon Dits tərəfindən ilk tərcüməsi, nəşri və dünya elm aləminə tanıdılmasının 200 illiyinə dair fəaliyyət proqramını hazırlayaraq təsdiq olunmaq üçün Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim etsin.

Order of the AR President on celebrating first German translation and 200th publication of “Kitabi Dede-Gorgud”
200th anniversary of revealing, publishing and promoting Kitabi – Dede Gorgud monument which occupies exceptional place in cultural opulence of Azerbaijan people, by Friedrich von Dietz will be celebrated in 2015.
In last period, several investigations were held embedded “Dede Gorgud” and put forward vital steps in forming Gorgud study as a separate area. Celebration of 1300th anniversary of “Kitabi – Dede Gorgud” at international level by UNESCO was a new stage in research history of saga.
Taking into account the huge importance of “Dede Gorgud” saga in preserving national-cultural heritage and behaving new offspring in patriotic spirit, as well as with the goal to provide systematic activity of gorgud study, I decree guiding by 32 clause of 109 item of the Constitution of the Azerbaijan Republic:
1. Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan joint with Ministry of Education of AR and Azerbaijan National Academy of Sciences taking into account suggestions of International Center for Multiculturalism, Knowledge Foundation under President of the Republic of Azerbaijan as well as Azerbaijan Writers’ Union to conduct Action Plan embedded 200th anniversary of revealing, publishing and promoting Kitabi – Dede Gorgud by Friedrich von Dietz and to submit to the AR Cabinet of Ministers.