AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi, ədəbiyyatşünas alim, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Bədirxan Əhmədovun “XX yüzil Azərbaycan ədəbiyyatı: mərhələlər, istiqamətlər, problemlər” monoqrafiyası “Elm və təhsil” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Nəşrdə XX yüzil ədəbiyyatının mərhələ və problemləri təhlil edilir. Tədqiqatda Azərbaycan ədəbiyyatının milli hərəkat dövrü və onun realizm, romantizm, maarifçi realizm, Cümhuriyyət ədəbiyyatı, sosrealizm və 60-cı illər mərhələləri, ədəbi prosesin xarakteri, nəsr, peziya, dramaturgiyanın inkişaf yolları, eləcə də repressiyanın genezisi, mühacirət və legion ədəbiyyatı və s. problemlər çağdaş meyarlarla araşdırma obyekti olur.
Monoqrafiyada yüzilin ədəbi prosesinə, mərhələ və problem təsnifatına elmi, nəzəri, konseptual baxış ifadə olunur.
Nəşrin elmi redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylidir.

Издана монография «Азербайджанская литература XX столетия: этапы, направления, проблемы»
Вышла в свет монография ученого секретаря Института литературы НАНА, ученого-литературоведа, доктора филологических наук, профессора Бадирхана Ахмедова «Азербайджанская литература XX столетия: этапы, направления, проблемы».
В новом издании проанализированы этапы и проблемы литературы ХХ столетия. На основании современных критериев объектом исследования стал этап национального движения азербайджанской литературы – его реализм, романтизм, просветительский реализм, соцреализм и этапы 60-х годов, характер литературного процесса, пути развития прозы, поэзии и драматургии, а также генезис репрессии, эмигрантская литература и др. проблемы.
Научным редактором издания является вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли.