AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi, ədəbiyyatşünas alim, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Bədirxan Əhmədovun “XX yüzil Azərbaycan ədəbiyyatı: mərhələlər, istiqamətlər, problemlər” monoqrafiyası “Elm və təhsil” nəşriyyatında çapdan çıxıb.
Nəşrdə XX yüzil ədəbiyyatının mərhələ və problemləri təhlil edilir. Tədqiqatda Azərbaycan ədəbiyyatının milli hərəkat dövrü və onun realizm, romantizm, maarifçi realizm, Cümhuriyyət ədəbiyyatı, sosrealizm və 60-cı illər mərhələləri, ədəbi prosesin xarakteri, nəsr, peziya, dramaturgiyanın inkişaf yolları, eləcə də repressiyanın genezisi, mühacirət və legion ədəbiyyatı və s. problemlər çağdaş meyarlarla araşdırma obyekti olur.
Monoqrafiyada yüzilin ədəbi prosesinə, mərhələ və problem təsnifatına elmi, nəzəri, konseptual baxış ifadə olunur.
Nəşrin elmi redaktoru AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylidir.

“Azerbaijan literature of XX century: phases, directions and problems” monograph released
“Azerbaijani literature of XX century: phases, directions, problems” by scientific secretary of ANAS Literature Institute, scientist-literary critic, Dr. Philology, Professor Badirkhan Ahmadov, was released in the “Elm ve tehsil” publishing house.
Edition analyzes phase and challenges of XX century literature. Research covers literature of the period of the national movement in Azerbaijan and its realism, romanticism, enlightenment realism, literature of the People republic, sosrealism and stages of the 60s years, nature of the literary process, prose, poetry, development paths of drama, as well as the genesis of repression, immigration and a legion literature.
Monograph portrays academic, theoretic and conceptual view for century’s literary process, phase and challenge classification.
Scientific editor is vice president of ANAS, director of the Institute of Literature acad. Isa Habibbayli.