MEK-də akademik İsa Həbibbəylinin şəxsi kitab kolleksiyası yaradılıb
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin şəxsi kitab kolleksiyası yaradılıb.
Ümumilikdə 581 ədəd müxtəlif adda daxil olan nəşrlər sırasında “Nizami Gəncəvi İli”nə aid ədəbiyyatlar, jurnallar, monoqrafiyalar, salnamələr, albomlar, lüğətlər, soyqırımı haqqında kitablar, biblioqrafiyalar, alimin öz kitabları və onun haqqında yazılmış kitablar, Ərəstü Həbibbəylinin kitabları, bədii əsərlər, “Molla Nəsrəddin” jurnalı yer alır.
“Quba aprel-may 1918-ci il müsəlman qırğınları sənədlərdə” (Solmaz Rüstəmova-Tohidi), “Qarabağ: “Eçmiədzin”in məxfi qrifi altında” (Rövşən Novruzoğlu), “Ramiz Əskər, Biblioqrafik məlumat kitabı”, “Vandalizm: tarixi adlara qarşı soyqırımı”, “Rus və erməni mənbələri işığında erməni problemi. Meydana çıxma prosesi. 1678 – 1914” (Seyit Sertçelik), “Terror multikulturalizmə qarşı “Azərbaycanlıların soyqırımı – 100. Dəyirmi masa””, “XX əsrdə türk-müsəlman xalqlarına qarşı soyqırımları. IV Beynəlxalq elmi konfransın materialları”, “Ənənəvi söyləyicilik sənəti” (Atəş Əhmədli) və digərləri yer alan nəşrlər sırasındadır və həmin kitabların bir qismi artıq MEK-in Milli Rəqəmsal Yaddaş bazasına daxil edilib.
Qeyd edək ki, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin şəxsi kitab kolleksiyası elmi dünya miqyasında tanıdan alimlərin MEK-ə hədiyyə etdiyi sənədlər, nəşrlərin qorunduğu “Kolleksiyalar” fondunda mühafizə olunacaq. Hazırda kitabxanada bu qəbildən Yevgeni Bertels, Boris Zaxoder, Yevgeni Paxomov, Mikayıl Useynov, Mirzə İbrahimov, Mahmud Kərimov və digər alimlərin şəxsi kitab kolleksiyaları saxlanılır.

В ЦНБ создана личная книжная коллекция академика Исы Габиббейли
В Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА создана личная книжная коллекция вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли.
В коллекции, которая состоит из 581-го наименования, нашли место книги, изданные в рамках Года Низами Гянджеви, журналы, монографии, летописи, альбомы, словари, книги о геноциде, библиографии, книги самого ученого, книги, написанные об академике, книги Арасту Габиббейли, произведения художественной литературы, номера журнала «Молла Насреддин».
В коллекцию входят такие издания, как «Губа. Апрель-май 1918 г. Мусульманские погромы в документах» (Солмаз Рустамова-Тогиди), «Карабах: под грифом «секретно» Эчмиадзина» (Ровшан Новрузоглу), «Рамиз Аскер. Библиографический справочник», «Вандализм: геноцид против исторических названий», «Армянская проблема в свете русских и армянских источников. Процесс ее появления. 1678-1914” (Сейит Сертчелик), «Террор против мультикультурализма. Геноцид азербайджанцев – 100. Круглый стол», «Геноциды против тюрко-мусульманских народов в ХХ веке. Материалы IV международной научной конференции», «Традиционное искусство сказительства» (Атеш Ахмедли), и часть из этих изданий уже включена в Базу цифровой памяти ЦНБ.
Отметим, что личная книжная коллекция вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли будет храниться в фонде «Коллекции» ЦНБ наряду с другими документами и изданиями, подаренными библиотеке видными учеными. В настоящее время в ЦНБ хранятся личные книжные коллекции таких деятелей науки и культуры, как Евгений Бертельс, Борис Заходер, Евгений Пахомов, Микаил Усейнов, Мирза Ибрагимов, Махмуд Керимов и другие.