Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov optoelektronika sahəsində tanınmış görkəmli alim, fizika elmləri doktoru, professor Qriqori Lvoviç Belenkiyə 80 illik yubileyi münasibətilə Fizika İnstitutunun Elmi şurası adından təbrik məktubu ünvanlayıb. Qeyd edək ki, görkəmli fizik alimin AMEA-nın fəxri adı ilə mükafatlandırılması haqqında AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması da nəzərdə tutulur.
Fizika elmləri doktoru, professor Qriqori Belenki 1942-ci il martın 29-da Bakıda ziyalı ailəsində anadan olub. Azərbaycan Dövlət Universitetini (indiki Bakı Dövlət Universiteti) bitirəndən sonra AMEA Fizika İnstitutunda çalışıb. Alim nüfuzlu “Успехи физических наук” jurnalında iki fundamental icmalın (1983 və 1988), 400 elmi işin, o cümlədən 200-ə yaxın elmi məqalənin və ABŞ-da qeydə alınan 4 patentin müəllifidir. Alimin məqalələrinə 5700-dən çox istinad vardır və Hirş indeksi (h-indeks) 38-ə, İ10-indeks isə 140-a bərabərdir. Fizika elminin inkişafında böyük xidmətlərinə görə, Qriqori Belenki 1988-ci ildə Azərbaycan Dövlət mükafatına layiq görülüb.
1989-cu ildən ABŞ-da fəaliyyətini davam etdirən görkəmli alim hazırda Nyu-York Dövlət Universitetinin elektrik və kompüter mühəndisliyi üzrə professorudur.
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan elminin inkişafında və elmi əlaqələrin genişləndirilməsindəki xidmətlərinə görə, Qriqori Belenki 2012-ci ildə “Dostluq” ordeni ilə təltif edilib.
Bu günlərdə akademik Arif Həşimovun təbrikinə cavab olaraq professor Qriqori Belenki azərbaycanlı həmkarlarına təşəkkür məktubu ünvanlayıb. Məktubda alim vaxtilə AMEA Fizika İnstitutunda çalışdığına görə məmnunluq hissi duyduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, bu müəssisənin alimləri energetika, nüvə fizikası, elementar hissəciklər fizikası və digər sahələrdə dünya elminə əhəmiyyətli töhfələr verib, Azərbaycan alimlərinin bərk cisimlər fizikası üzrə tədqiqatları isə Nobel mükafatı laureatları A.A.Abrikosov, J.İ.Alfyorov, V.L.Qinzburq, görkəmli fizik L.V.Keldış tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Məktubda ona göstərilən diqqətə görə həmkarlarına minnətdarlığını bildirən Qriqori Belenki AMEA Fizika İnstitutunun bütün kollektivinə cansağlığı və elmi fəaliyyətdə uğurlar arzulayıb.

И.о. президента Национальной Академии Наук Азербайджана, академик Ариф Гашимов направил от имени Научного совета Института физики поздравительное письмо известному видному ученому в области оптоэлектроники, доктору физических наук, профессору Григорию Львовичу Беленко в связи с его 80-летним юбилеем. Отметим, что также предусматривается подача ходатайства перед Президиумом НАНА о награждении выдающегося ученого-физика Почетным званием НАНА.
Доктор физических наук, профессор Григорий Беленький родился 29 марта 1942 года в Баку в интеллигентной семье. После окончания Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет) работал в Институте физики НАНА. Ученый является автором двух фундаментальных обзоров (1983 и 1988) в авторитетном журнале “Успехи физических наук”, 400 научных работ, в том числе около 200 научных статей и 4 патентов, зарегистрированных в США. Статей ученого насчитывается более 5700 ссылок, а индекс Хирша (h-индекс) равен 38, а I10-индексу 140. За большие заслуги в развитии физической науки Григорий Беленький в 1988 году был удостоен Государственной премии Азербайджана.
С 1989 года выдающийся ученый работает в США, а в настоящее время он является профессором электротехники и вычислительной техники в Государственном Нью-Йоркском Университете.
Распоряжением Президента Ильхама Алиева За заслуги в развитии азербайджанской науки и расширении научных связей Григорий Беленький в 2012 году был награжден Орденом «Дружба» (орден «Достлуг»).
На днях в ответ на поздравление академика Арифа Гашимова профессор Григорий Беленький направил азербайджанским коллегам благодарственное письмо. В письме ученый выразил удовлетворение работой в Институте физики НАНА. Он подчеркнул, что ученые этого учреждения внесли значительный вклад в мировую науку в области энергетики, ядерной физики, физики элементарных частиц и других областях, а исследования азербайджанских ученых по физике твердого тела было высоко оценено с лауреатами Нобелевской премии A.Абрикосовом, Ж.И.Алферовом, В.Л.Гинзбургом, а также выдающимся физиком Л.В.Келдышом.
Выразив благодарность коллегам за внимание, оказанное ему в письме, Григорий Беленький пожелал всему коллективу Института физики НАНА здоровья и успехов в научной деятельности.