Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov optoelektronika sahəsində tanınmış görkəmli alim, fizika elmləri doktoru, professor Qriqori Lvoviç Belenkiyə 80 illik yubileyi münasibətilə Fizika İnstitutunun Elmi şurası adından təbrik məktubu ünvanlayıb. Qeyd edək ki, görkəmli fizik alimin AMEA-nın fəxri adı ilə mükafatlandırılması haqqında AMEA Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması da nəzərdə tutulur.
Fizika elmləri doktoru, professor Qriqori Belenki 1942-ci il martın 29-da Bakıda ziyalı ailəsində anadan olub. Azərbaycan Dövlət Universitetini (indiki Bakı Dövlət Universiteti) bitirəndən sonra AMEA Fizika İnstitutunda çalışıb. Alim nüfuzlu “Успехи физических наук” jurnalında iki fundamental icmalın (1983 və 1988), 400 elmi işin, o cümlədən 200-ə yaxın elmi məqalənin və ABŞ-da qeydə alınan 4 patentin müəllifidir. Alimin məqalələrinə 5700-dən çox istinad vardır və Hirş indeksi (h-indeks) 38-ə, İ10-indeks isə 140-a bərabərdir. Fizika elminin inkişafında böyük xidmətlərinə görə, Qriqori Belenki 1988-ci ildə Azərbaycan Dövlət mükafatına layiq görülüb.
1989-cu ildən ABŞ-da fəaliyyətini davam etdirən görkəmli alim hazırda Nyu-York Dövlət Universitetinin elektrik və kompüter mühəndisliyi üzrə professorudur.
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan elminin inkişafında və elmi əlaqələrin genişləndirilməsindəki xidmətlərinə görə, Qriqori Belenki 2012-ci ildə “Dostluq” ordeni ilə təltif edilib.
Bu günlərdə akademik Arif Həşimovun təbrikinə cavab olaraq professor Qriqori Belenki azərbaycanlı həmkarlarına təşəkkür məktubu ünvanlayıb. Məktubda alim vaxtilə AMEA Fizika İnstitutunda çalışdığına görə məmnunluq hissi duyduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, bu müəssisənin alimləri energetika, nüvə fizikası, elementar hissəciklər fizikası və digər sahələrdə dünya elminə əhəmiyyətli töhfələr verib, Azərbaycan alimlərinin bərk cisimlər fizikası üzrə tədqiqatları isə Nobel mükafatı laureatları A.A.Abrikosov, J.İ.Alfyorov, V.L.Qinzburq, görkəmli fizik L.V.Keldış tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Məktubda ona göstərilən diqqətə görə həmkarlarına minnətdarlığını bildirən Qriqori Belenki AMEA Fizika İnstitutunun bütün kollektivinə cansağlığı və elmi fəaliyyətdə uğurlar arzulayıb.

Baku scientist engaged in scientific activity in the USA sent a letter of thanks to academician Arif Hashimov
Acting President of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, academician Arif Hashimov sent a congratulatory letter on behalf of the Scientific Council of the Institute of Physics to the famous prominent scientist in the field of optoelectronics, Doctor of Physical Sciences, professor Grigory Lvovich Belenko on his 80th anniversary. It should be noted that it is also envisaged to submit a petition to the Presidium of ANAS on awarding an outstanding physicist with the Honorary title of ANAS.
Doctor of Physical Sciences, professor Grigory Belenky was born on March 29, 1942 in Baku in an intelligent family. After graduating from Azerbaijan State University (now Baku State University), he worked at the Institute of Physics of ANAS. The scientist is the author of two fundamental reviews (1983 and 1988) in the authoritative journal “Successes of Physical Sciences”, 400 scientific papers, including about 200 scientific articles and 4 patents registered in the USA. There are more than 5,700 references to the scientist's articles and the Hirsch index (h-index) is 38 and the I10 index is 140. Grigory Belenky was awarded the State Prize of Azerbaijan in 1988 for his great achievements in the development of physical science.
Since 1989, the outstanding scientist has been working in the USA and currently he is a professor of electrical and computer engineering at the State University of New York.
By Order of President Ilham Aliyev, Grigory Belenky was awarded the Order of Friendship (Order of “Dostlug”) in 2012 for his services to the development of Azerbaijani science and the expansion of scientific ties.
The other day, in response to the congratulations of academician Arif Hashimov, professor Grigory Belenky sent a letter of thanks to his Azerbaijani colleagues. In the letter, the scientist expressed satisfaction with the work at the Institute of Physics of ANAS. He stressed that the scientists of this institution have made a significant contribution to world science in the field of energy, nuclear physics, particle physics and other fields and the research of Azerbaijani scientists in solid state physics has been highly appreciated with the Nobel Prize laureates A.Abrikosov, J.I.Alferov, V.L.Ginzburg, as well as the outstanding physicist L.V.Keldysh.
Expressing gratitude to his colleagues for the attention shown to him in the letter, Grigory Belenky wished the entire staff of the Institute of Physics of ANAS health and success in scientific activity.