Hərb tarixinə həsr olunan beynəlxalq konfransda Azərbaycan xanlıqlarının dövlətçilik rəmzlərindən bəhs edən məruzə dinlənilib
Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən “Müharibə və silah. Yeni tədqiqatlar və materiallar” VI beynəlxalq elmi-praktiki konfransda Azərbaycan xanlıqlarının dövlətçilik rəmzlərinə həsr olunan məruzə dinlənilib.
Artilleriya, Mühəndis Qoşunları və Rabitə Qoşunları Hərb-Tarixi Muzeyində keçirilən konfrans Rusiya ərazisində keçirilən hərb tarixinə həsr olunan ən irimiqyaslı konfrans sayılır. Tədbirdə 30-dan artıq ölkələrin nümayəndələri iştirak ediblər. Hərb tarixi mütəxəssislərinin böyük marağına səbəb olan konfransın materialları toplu şəklində dərc olunub.
Beynəlxalq konfransda AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşı, t.ü.f.d Pərvin Gözəlov “XVIII əsr sarayının divar rəsmlərində dövlətçilik və hərbi hakimiyyət rəmzləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə Şəki Xan sarayının divar rəsmlərində olan təsvirlər təhlil edilib, buradakı bayraqlar, sancaqlar, şeşpərlər və digər hakimiyyət rəmzləri haqqında ətraflı məlumat verilib.

На международной конференции, посвященной военной истории, был заслушан доклад, рассказывающий о символах государственности азербайджанских ханств
На VI Международной научно-практической конференции «Война и оружие. Новые исследования и материалы», прошедшей в Санкт-Петербурге (Российская Федерация), был заслушан доклад, рассказывающий о символах государственности азербайджанских ханств.
На международной конференции сотрудник Национального музея истории Азербайджана, доктор философии по истории Парвин Гёзалов выступил с докладом «Символы государственности и военных властей на настенных росписях дворца восемнадцатого века». В докладе были проанализированы росписи и рисунки Дворца шекинских ханов и дана информация о символах, флагах, значках и других символах власти.