Azərbaycan “Xəzər dialoqu-2022” Beynəlxalq Assambleyasında iştirak edib
RF Xarici İşlər Nazirliyi yanında Diplomatik Korpusa Xidmət Baş İdarəsinin Mədəniyyət Mərkəzində “Xəzər dialoqu-2022” Beynəlxalq Assambleyasının açılışı olub.
Tədbirdə iştirak edən Azərbaycan, Rusiya, İran, Qazaxıstan, Niderland və Türkmənistan nümayəndələri Xəzər dialoqunun inkişafının xüsusiyyətlərini əyani və onlayn formatlarda müzakirə ediblər.
Assambleya iştirakçılarının əksəriyyətinin ortaq fikrincə, Xəzər dənizi haqqında Konvensiyanın mövcud olmasına baxmayaraq indiyə qədər bəzi hüquqi boşluqlar var və onların doldurulması zəruridir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Neft və Qaz İnstitutunun baş direktoru, akademik Fəxrəddin Qədirov “Xəzər regionunun geodinamik təhlükəsinin monitorinqi: birgə tədqiqatların perspektivləri və əlaqələndirilməsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Günün sonunda Azərbaycan ilə Rusiya arasında Xəzər regionunun tədqiqatları sahəsində qarşılıqlı fəaliyyətin möhkəmləndirilməsi barədə saziş imzalanıb.
Sənədi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Coğrafiya İnstitutunun, “Xəzər: elm və innovasiyalar” Şurasının, həmçinin Xəzər Regionunda Texnologiyaların və Elmi Əməkdaşlığın İnkişafına Dəstək Assosiasiyasının nümayəndələri imzalayıblar. Saziş çərçivəsində elmi dairələrin məsləhətləşmələri, analitik informasiya materiallarının buraxılması nəzərdə tutulur.

Азербайджан принял участие в Международной ассамблее «Каспийский диалог — 2022»
В Культурном центре Главного управления по обслуживанию дипломатического корпуса при Министерстве иностранных дел РФ состоялось открытие Международной ассамблеи «Каспийский диалог — 2022».
Участники мероприятия из Азербайджана, России, Ирана, Казахстана, Нидерландов, Туркменистана в очном и онлайн форматах обсуждали особенности развития Каспийского диалога.
Большинство участников Ассамблеи сошлось во мнении, что, несмотря на имеющуюся Конвенцию в отношении Каспийского моря, до сих пор есть некоторые правовые пробелы, которые необходимо заполнить.
С докладом на тему «Мониторинг геодинамической опасности Каспийского региона: перспективы и координация совместных исследований» выступил директор Института нефти и газа НАНА Фахраддин Гадиров.
В завершение дня было подписано соглашение между Азербайджаном и Россией об укреплении взаимодействия в области исследований Каспийского региона.
Документ подписали представители Института географии Национальной Академии наук Азербайджана, совета «Наука и инновации Каспия» (НИК) и Ассоциации поддержки развития технологий и научного сотрудничества в Каспийском регионе «Наука и инновации Каспия» (АНИК). В рамках соглашения предполагаются консультации научных кругов, выпуск информационно-аналитических материалов.